Huomenna nähdään kuka puhui ja mitä. Ketä vasikoi ja kenet ja miksi? Paljonko käteistä rahaa jarilla on ollutkaan. Antakaa vähä joku insaideri esimakua huomisesta onko jotain mullistavaa? Mureneeko Aarnion puolustus? Onko mitään tehtävissä? Raskauttavaa näyttöä vai KRP:n junailemaa palapeliä?
Varmaa on että kyseessä on mielenkiintoisin esitutkinamateriaalin julkistus koskaan suomessa.
Lipenikö Jari sittenkin väärälle puolelle, luuli olevansa voittamaton vrt. " Suuruuden kuvitelmat ".
Yksi asia on myös varma. Joko palkittu poliisisankari joka tehnyt kovaa tulosta on johtanut suomen mittakaavassa kovan luokan huumeliigaa tai sitten meidän kooärpee on junaillut kaiken näyttämään hyvältä. Mitä kansa uskoo, mitä ei?
Varmaa on että kyseessä on mielenkiintoisin esitutkinamateriaalin julkistus koskaan suomessa.
Lipenikö Jari sittenkin väärälle puolelle, luuli olevansa voittamaton vrt. " Suuruuden kuvitelmat ".
Yksi asia on myös varma. Joko palkittu poliisisankari joka tehnyt kovaa tulosta on johtanut suomen mittakaavassa kovan luokan huumeliigaa tai sitten meidän kooärpee on junaillut kaiken näyttämään hyvältä. Mitä kansa uskoo, mitä ei?
Vastaukset 19
Vanhimmat
Helppoa. Tilaa pöytäkirjat. Vain 25 000 sivua. Luettavaa hetkeksi. Niistä, ellei juttu aukea ihan täysin, pääsee kuitenkin selville kuka rakensi talon joka kaatui ja työmiehet, jotka tekivät sutta ja sekundaa ja konsultit joilla on avoin suu. Pääosan näyttelijöitä edustaa kuitenkin KRP jonka sitkaan uurastuksen ja tutkinnan tuloksena ollaan aikajanalla 19.5.2015 jossa Sirkus alkaa avautua.
Saatavana varmaan halvalla ulkopuoliselle, mutta kiinnostaisi lukea johdanto lähinnä sen objektiivisuuden varmistamiseksi tai sen puutteen toteamiseksi. Aikajanalla alkaa sirkus; itse tivollihan on jo nähty. Borgiat taisivat olla ihan pyhäkoulupoikia näissä kisoissa.
Mielenkiintoista. Minullekin tehtiin tilatessasi keittiökalusteet tahallaan? päin honkia moneen kertaan. rehellinen yrittäjiäkin joutui jäämään sydänvaivojensakin takia pitkälle lomalle. En tiedä oilinko EPRI:ssä. Minua on Gang Stalkattu .
Kuka tutkii onko/ kuinka monelle tutkittavalle on tehty sekundaremontteja ja rakennuksia? Eli aiheutettu kärsimystä ja taloudellista vahinkoa?
Lieneekö ollut toimintatapana?
Kuuluiko Laajasalossa tapahtunut murha-itsemurha jollakin tavalla Aarnion rakennusprojektiin? Siitä oli vihjailuja murhan tapahtuma-aikana.
20.5 avattiin siis esitutkintamateriaalia. Jäikö siitä jotakin mainitsemisen arvoista muistikuviin?
Mainitsemisen arvoista nyt elokuun 1 päivänä lienee että näyttö huumerikoksista loistaa olemattomuudellaa. Vai onko jotakin haaviin jäänyt? Vatkaus pulelutiedoista valahtaa haavin läpi ja solahtaa tyhjyyteen.
Pienehkö salaliitto on myös paljastettu, vuosi sitten Aarnion pään menoksi. Toinen osapuoli katuu salaliittoa.
Miksi katuvat? Vain koska jäivät kiinni?
Ei kuulustelun tehnyt poliisi kadu. Vain 43-vuotias nainen katuu. Miksi? Onkohan kyse siitä normaalisti vaiennetusta omatunnosta joka ei anna periksi.
Eli nainen siis katuu sitä, että juonittelevat Aarniota vastaan? Ketkäköhän olivat salaliitossa mukana?
Varmasti sillä on merkitystä todistajan luotettavuuteen ja todistuksensa luotettavuuteen esitutkinnassa? Vai onko?
Nainen sanoi katumuksensa syyksi ettei hän niin tarkka totuudellisuuden suhteen ollut. Aarnio piti vain saada katiskaan ja puhua muiden tekemisiä Aarnion päälle.
Nainen kuvitteli voivansa ohjailla syyttelyn suuntaa poliisille mieluisaan tai toivottuun suuntaan. Sittemmin nainen sai paniikkikohtauksen kun huomasi hölmöjä kuvitelleensa.
Nämä tuntemukset päättelin Sipilän viimeviikkoisesta oikeudenkäyntiraportista.
Poliisi ei nähdäkseni pitänyt kovinkaan poikkeuksellisena ravintola/kuulustelu-tapahtumaa. Saattaa olla yleinenkin käytäntö. Ehkä ainakin takavuosina. Tämän ajan henkeen kuitenkin ymmärtääkseni sopimatonta käytäntöä, epäeettistä.
Jos poliisi halua jotain vinkkejä juottaessaan ihmisiä kaupungilla valtion piikkiin niin se ei ole niin paha kuin, että se tehdään ennen kuulusteluja, joista tehdään virallinen kuulustelupöytäkirja, jota sitten käytetään todisteena syytettyä vastaan oikeudenkäynnissä, jossa syyttäjä hakee syytetylle elinkautista rangaistusta.
Lisäksi humaltunut nainen oli muutenkin alisteisessa asemassa sillä hänelle ja hänen miesystävälleen poliisi oli jo varmaankin rakentanut esitutkintamateriaalia heitä vastaan syytteen nostamiseksi.
Eli ei voi verrata vinkkimiestensä juottamiseen.
"Humaltunut nainen ja hänen miesystävänsä"^
Kuka heppu tämä miesystävä on?
"Mureneeko Aarnion puolustus?"^
Nyt sen tiedämme. Syytepuolella murenemusta havaittu.
Nyt sitten alkaa älämölö. Aika paljon taitaa pyöriä väittelijät uskon Aarniota- en usko Aarniota-akselin molemmin puolin.
Asia on kuitenkin niin, että syyttäjän esittämillä näytöillä, ei oikeusvaltiossa voi saada minkäänlaista tuomiota huumausainerikoksesta.
Onhan muussa esitetyssä toiminnassa ollut melkoisia kiekuroita, jotka herättää ihmetystä tavallisen pulliaasen korvissa, mutta missä menee sitten laillisuuden ja laittomuuden raja, jää nähtäväksi.
Jotenkin on käynyt mielessä, että suurin osa huumerikollisista on tuomittu yhtä "heikoilla" näytöillä. Joten eiköhän se aarniokin tuomita. Ei tuo aarnionkaan toiminta kovin lainkuuliaiselta vaikuta, ainakaan rahoista saadun selityksen perusteella. Minua selitys ei ainakaan vakuuta. Liian monta sattumaa ollakseen totta. Tunnustaa juuri sopivasti vanhentuneita rikoksia. Ei aarnion kaltainen ainakaan poliisiksi sovi, eli aarnio ilmiantoi epärehellisen luonteensa.
Kyllähän huumetuomioissa on oltava näyttöä käytöstä tai kauppaamisesta saatu kiinni " housut kintuissa".
Rahavirroista on huonommin näyttöä, luulisin.
Tolppatietonäytöstä voisi olla kyse kun yritetään käräyttää vieraissa juoksemisesta.
Jos suurin os huumerikollisisia on tuomittu yhtä "heikoilla" näytöillä, niin missä sitten ovat ja ketkä ovat oikeat huumerikolliset ja miksi/kuka heitä suojelee?