Minkäskokoisella akulla tuollanen 500cc puutarhatraktori jaksaa startata? Nykyisen akun kyljessä ei tietoa Ah:sta, joten ei tietoa, mutta se on vanhuuttaan mennyt huonoksi.
Päältäajettavan AKKU
lawnmoverman
383
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sehän on 12V 24Ah. Hinta merkistä ja ostopaikasta riippuen 50 - 70 €. Minulla kesti ajettavassa ruohonleikkurissa 12,5 hp (vähän yli 500cc) Husqvarna RS 13 Specialissa vm. 2004 ihan hyvin 10 vuotta, vaikka leikkuri seisoi akku paikoillaan talvet aina suoraan ajosta jätettynä kylmässä autotallissa jopa 25 asteen pakkasissa. Aina lähti keväällä hyvin käyntiin. 10 vuotta vanhana ensimmäinen starttaus keväällä alkoi olemaan sitten jo vähän verkkainen, mutta käyntiin lähti omalla starttauksellaan silti ilman erillistä latausta. Tarvikeliikkeestä ostin sitten suosiolla uuden EXIDE-akun. Jämsässä kyseinen akku maksoi maksoi 55 €.
Kiitokset! Itsellä -04 Husse 15hp LT151, ensimmäinen akku menossa ja tänä keväänä ei ilman latausta enää jaksa startata. Auton akusta pari kertaa oon nyt ottanut virran että saa käymään, kun ei ole tullut aina laturissa pidettyä. Samanlaiset akunsäilytysolosuhteet myös itellä ollut, kylmässä tallissa. Kyllä tuo 10 vuotta on ihan hyvä akunkesto tuollaiseen.
Minun uusi 4 veto Jonsse purki myös seistessä akkuaan aina kun virta-avain oli kiinni virtalukossa. Sitten keksin, ettei tarte ladata, kun poistaa avaimen pesästään pois lähtiessä.