Parasta olisi , jos fennot pysyisivät työttöminä.

Silloin fennojen tyriminen ei vahingoittaisi firmoja. Nyt, kun fennoja on sanottu firmoista irti oikein roppakaupalla, on firmojen kannattavuus parantunut oikein huimasti. Kun sitten työpaikkoja alkaa taas tulla, kannattaa töihin ottaa maahanmuuttajia. Mamut tekee työt hyvin eikä ne tyri firmaa konkurssiin.
21<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Suomi on kurjassa tilanteessa. Fennot on pakko pitää työttöminä ja kalliiksi tulee. Vielä kalliimmaksi tulisi, jos ne ottais töihin tyrimään.

Äänestä

Siis toisin sanoen suomalaisille ei töitä ja otetaan afrikkalaiset tänne suomalaisten tilalle? Siis hävitetään kaikki 5 miljoonaa suomalaista, vain se on oikeasti RKP:n tekopyhän maahanmuuttopolitiikan idea. Vai "omatuntosi-kampanja"! Ja suomalaisia kohtaan saa olla kuinka rasistinen vaan!


Nyt riittä! Ei ainuttakaan maahanmuuttajaa, eikä ainuttakaan tekopyhää ruotsinkielistä Suomeen. VAIN luotettavia, rehellisiä, kauniiita, älykkäitä, ystävällisiä, välittäviä ja isänmaallisia suomalaisia!

Ruotsinkieliset toki saavat pysyä omalla alueellaan, normaalina demokraattisena vähemmistökielenä, mutta mitään oikeutta teillä ei ole kauniiseen ja kultaiseen suomalaiseen kulttuuriin puuttua!

Äänestä
  • Fenno ei tunnu kestävän totuutta. Kyllähän fennot ovat tyrineet tämän maan talouden täydellisesti. Ei tästä fennojen voimilla nousta.

    Äänestä

  • Vaikea uskoa fennojen osaamiseen. Vaikka on kuinka tiedetty, että maa velkaantuu hirveän nopeasti niin fennot vaan lisää velkaantumisvauhtia. Ja nyt ollaan sitten hukkumassa. Tyhmyydestä sakotetaan mutta rajansa pitäisi olla fennonkin ahneudella.

    Äänestä

  • ahneudentyhmyys kirjoitti:

    Vaikea uskoa fennojen osaamiseen. Vaikka on kuinka tiedetty, että maa velkaantuu hirveän nopeasti niin fennot vaan lisää velkaantumisvauhtia. Ja nyt ollaan sitten hukkumassa. Tyhmyydestä sakotetaan mutta rajansa pitäisi olla fennonkin ahneudella.

    On kai se vaikeaa uskoa, kun vuosisatoja on tämä sama rasismi suomalaisa vastaan jatkunut! SILTI suomalaiset ovat nostaneet maansa maailman kärkimaihin, muutamassa kymmenessä vuodessa sodan jälkeen! Suomi yksikieliseksi demokratiaksi, vasta sitten voitte te ulkopuoliset "tarkkailijat" oikeasti kertoa näitä sälittäviä mielipiteitänne. VUODEn olette suomenkielisiä jäljessä mm. PISA-testeissä.

    Äänestä

  • ahneudentyhmyys kirjoitti:

    Vaikea uskoa fennojen osaamiseen. Vaikka on kuinka tiedetty, että maa velkaantuu hirveän nopeasti niin fennot vaan lisää velkaantumisvauhtia. Ja nyt ollaan sitten hukkumassa. Tyhmyydestä sakotetaan mutta rajansa pitäisi olla fennonkin ahneudella.

    Vai puhuu RKP:nen ahneudesta maailman ahneimman puolueen kannattajana? Joopa joo. Edellisessä hallituksessa oli RKP mukana ja nyt eletään sen hallituksen jättämää tilannetta! Tiedät sen hyvin itsekin.

    Äänestä

  • fennovoima kirjoitti:

    Fenno ei tunnu kestävän totuutta. Kyllähän fennot ovat tyrineet tämän maan talouden täydellisesti. Ei tästä fennojen voimilla nousta.

    RKP on ollut hallituksessa tyrimässä yli 30 vuotta. Siihen mahtuu 1990-luvun lama ja kahden edellisen hallituksen emämunauksetkin. Rolf Kullberg oli muuten Suomen Pankin pääjohtaja, kun Suomen raha- ja valuuttapolitiikkaa alettiin ajaa suohon 1980-luvun puolivälin jälkeen. Ja väistämätön seuraus oli pakkodevalvaatio.

    Äänestä

Kertokaa mikä on fenno? Onko fenno ruotsinkielisten mielessä:

a) suomenkielinen
b) pakkoruotsia vastustava suomenkielinen
c) joku muu, mikä?

Äänestä
  • c) ks. esim. tämän ketjun EIkiitos4:n kommentti - siinä sulle fenno

    Äänestä

Nettifennot ovat "töissä" suomi24:ssä.

Äänestä
  • Fennoa ei tarvitse määritellä. Jokainen fenno tuntee piston sydämessään, kun hänestä puhutaan totta.

    Äänestä

  • Kokeile. Minä olen fenno, joten kerro millainen minä olen ja katsotaan, kuinka moni väite osuu oikeaan.

    Äänestä

  • nettifennolle kaikki on suurta draamaa: hän vihaa liioitellen, kokee RKP:n liioitellusti ongelmana, kokee itsensä liioitellun marttyyrinä, nostaa itsensä liioitellusti kaikkien suomalaisten yläpuolelle "isänmaallisena ja demokraattisena äidinkielen rakastajana" - sanalla sanoen, hän on yhden asian mies / nainen, jolla kokonaisuuksien taju hämärtynyt

    Äänestä

  • Mistä sinä hänet muuten tunnet? Oletteko samassa hoivakodissa?

    Äänestä

  • Mistä sinä hänet tunnet? Oletteko samassa hoivakodissa?

    Äänestä

  • mistä_tunnet kirjoitti:

    Mistä sinä hänet tunnet? Oletteko samassa hoivakodissa?

    Kaikki tietävät sinut, läski työeläkeläinen, vaikka itse sen välillä harhoissasi unohtaisit. Ps. Monta kertaa päivässä vedät käteesi siellä äitisi hameenhelmoissa...

    Äänestä

Aloituksessaan nimimerkki "Tyrivät" tyrii näin: "Parasta olisi , jos fennot pysyisivät työttöminä. Silloin fennojen tyriminen ei vahingoittaisi firmoja."

Fennoja on noin viisi miljoonaa, mutta svekoja ilman ahvenanmaalaisia on vain 0,27 miljoonaa. Fennot ne tekevät tämän maan työt silloinkin, kun osa fennoista on syystä tai toisesta työttömänä. Aloittajasveko, tämä fennosveko hourailee tolkuttomalla vaatimuksellaan, että viiden miljoonan fennon olisi pysyttävä työttömänä.

Äänestä
  • Nettifenno on seonnut. Suomalainen ei tyri ja tekee töitä tosissaan palkkansa eteen. Fenno tyrii lähes joka asiassa, on todennäköisesti saanut potkut, kirjoittelee keskustelupalstoille huuhastarinoitaan ajankulukseen. Suru on töissä käyvä suomalainen, joka hoitaa kaikki asiansa esimerkillisesti. Suru ei osallistu nettikeskusteluun sillä hänellä on parempaa tekemistä yllin kyllin.

    Äänestä

  • vainfennotyrii kirjoitti:

    Nettifenno on seonnut. Suomalainen ei tyri ja tekee töitä tosissaan palkkansa eteen. Fenno tyrii lähes joka asiassa, on todennäköisesti saanut potkut, kirjoittelee keskustelupalstoille huuhastarinoitaan ajankulukseen. Suru on töissä käyvä suomalainen, joka hoitaa kaikki asiansa esimerkillisesti. Suru ei osallistu nettikeskusteluun sillä hänellä on parempaa tekemistä yllin kyllin.

    Sinähän se tänne ylivoimaisesti suurimman osan kirjoituksista lähettelet, läski työeläkeläinen. Jatkuvaa harhaista vinkumista yötä myöten jostain fennoista. Täysi roskahan sinä olet, ja sen tietää myös äitisi. Seuraava askel sieltä peräkammaristasi on laitos. Joudut keksimään siellä jotain muuta tekemistä kuin täyttää yllin kyllin tätä palstaa. Aloita vaikka kuntoilu ja laita läskisi lentoon.

    Äänestä

  • Läskileijuu avasi sana-arkkunsa hienosti. Hän on komea, kaunosieluinen, tohtoritasoinen, urheileva, korkeatuloinen johtaja- fenno.

    Äänestä

En ole vuosikausiin kirjoitellut tälle paltalla nimimerkillä Hoopo Oskari. Mutta nyt teensen, aikoinaan Ankkakin riemastui väittelemään kunlatelin totuuksia suomen.
No suomen oppilaitoksethan ovat perseestä. Niihin on saatava muutos, tämänhallituksen aikana. Muuten piru perii suomen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Tyrivät kirjoitti:

Silloin fennojen tyriminen ei vahingoittaisi firmoja. Nyt, kun fennoja on sanottu firmoista irti oikein roppakaupalla, on firmojen kannattavuus parantunut oikein huimasti. Kun sitten työpaikkoja alkaa taas tulla, kannattaa töihin ottaa maahanmuuttajia. Mamut tekee työt hyvin eikä ne tyri firmaa konkurssiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu