Venäjä-trollit keskuudessamme

Kremlin agendaa mukaileva trollaaminen on jokapäiväistä monella suomalaisten käyttämällä verkkosivustolla, mm. Suomi24:ssä. Ylen Kioski-ohjelma keräsi tietoa Venäjä-mielisestä trollaamisesta useista toisistaan riippumattomista lähteistä: asiantuntijoilta, suomalaisten sivustojen ylläpitäjiltä ja trollauksen kohteeksi joutuneilta suomalaisilta:

http://kioski.yle.fi/omat/venaja-trollit-suomessa
14<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Pitkä, mutta erittäin mielenkiintoinen raportti.

Äänestä
  • YLE:n (kokoomuslainen jotaja Kivinen) ja Sanoman (julkisesti NATO:n sponsoroima media) vaalitappioonliittyvät raivonpurkaukset eivät voi horjuttaa Suomen kansaa. Historia on opettanut että Saksan tai USA:n työkaluksi alistuvalla on synkkä tulevaisuus. Suomi olkoon liittoutumattoman vapaan sanan lipunkantaja maailmassa missä NSA:n diktaatuuri sammuttaa valoja Euroopassakin.

    Äänestä

  • ALA-ARVOISTA_JOURNALISMI kirjoitti:

    YLE:n (kokoomuslainen jotaja Kivinen) ja Sanoman (julkisesti NATO:n sponsoroima media) vaalitappioonliittyvät raivonpurkaukset eivät voi horjuttaa Suomen kansaa. Historia on opettanut että Saksan tai USA:n työkaluksi alistuvalla on synkkä tulevaisuus. Suomi olkoon liittoutumattoman vapaan sanan lipunkantaja maailmassa missä NSA:n diktaatuuri sammuttaa valoja Euroopassakin.

    "Suomi olkoon liittoutumattoman vapaan sanan lipunkantaja maailmassa missä NSA:n diktaatuuri sammuttaa valoja Euroopassakin."

    Samaa mieltä. Kaikilla olkoon sananvapaus. Mutta suurin osa näistä keskustelutaidottomista ja muita kirjoittajia haistattelevista trolleista puolustaa Venäjää apinan raivolla. Opetelkoot kirjoittamaan niin kuin sivistyneet ihmiset, oli mielipide mikä tahansa..

    Äänestä

Hyvä artikkeli, mutta siinä ei ole mitään uutta tämän palstan aktiiviselle seuraajalle. Tuollaistahan se on. Nimittelyä ja valehtelua.

Unohdetaanko tuollaisessa trollauksessa se, että trollaus samaistuu Venäjän politiikkaan. Trollauksen ei siis pitäisi herättää vastenmielisyyttä lukijassa, jos sillä pyritään saamaan myötämielisyyttä Venäjää kohtaan.

Äänestä
  • Trollit ovat epäonnistuneet, jos ne haluavat saada aikaan myötämielisyyttä Venäjää kohtaan. Trollaus on entisestään kasvattanut Venäjä-vastaisuutta.

    Äänestä

  • Huono_propagandaa kirjoitti:

    Trollit ovat epäonnistuneet, jos ne haluavat saada aikaan myötämielisyyttä Venäjää kohtaan. Trollaus on entisestään kasvattanut Venäjä-vastaisuutta.

    Useimmat kirjoittajat eivät näemmä halua uskoa, että osa "venäjä-trolleista" onkin Obaman palkkalistoilla ja tarkoituksella kirjoittavat överiksi, jotta Venäjä-vastaisuus voimistuisi - toki Putinin toimet ja persoona edesauttavat tässä.

    Informaatio-sodassakaan ei ole viattomia osapuolia.

    Äänestä

  • Ei Obama palkkkaamat trollit juurikaan pysty enää tiannetta huonontamaan. Kyllä Putinin oma trolliarmeija kaiken itse.

    Äänestä

  • Kolehmainen kirjoitti:

    Ei Obama palkkkaamat trollit juurikaan pysty enää tiannetta huonontamaan. Kyllä Putinin oma trolliarmeija kaiken itse.

    Et sitten ymmärtänyt kirjoituksen pointtia eli disinformaatiota.

    Jotenkin vain ihmetyttää tämä ihmisten naiivius info-sodan suhteen - kaikki valtiot käyttävät sitä hyötyäkseen, ohjatakseen mielipiteitä tiettyyn suuntaan ja kerätäkseen infoa käyttäjistä myöhempää käyttöä varten.

    Joskus aikoinaan ihmisten toiminnasta ja mielipiteistä piti kerätä tietoja ihan fyysisesti käyttäen vakoilijoita ja salakuuntelemalla mutta nykyään ihmiset antavat saman infon ihan ilmaiseksi vain käyttämällä nettiä ja käymällä erilaisilla keskustelupalstoilla.

    Osa laillisen ja laittomankin verkon palstoista on eri maiden tiedustelujärjestöjen pystyttämiä vain kerätäkseen tietoa niiden käyttäjistä ja ohjatakseen ihmisten ajattelua haluttuun suuntaan. Jengi kuvittelee jonkin proxy-palvelimen piilottavan heidän tekemisensä- no ajatelkaa uudelleen, sillä osa niistä on eri valtioiden ylläpitämiä.

    Suomestakin lähtevä data-liikenne menee pääosin Ruotsin kautta joten svedut tietävät tasantarkkaan mitä skeidaa lähetät ja vastaanotat ja tähän ei mitkään anonyymi-palvelimet, tunneloinnit tai salaukset auta, sillä kaikki ne ovat murrettavissa helposti.

    Suurin osa tietoteknisistä järjestelmistä on jenkkien hallussa kuten pilvipalvelimet ja muu maailma vain vikisee eli viekää bititkin pesästä - ei köyhällä ole enää muuta.

    Äänestä

Ei huolta suomalaiset. Katsokaapa miten eduskuntavaaleissa kävi. Kaikki venäjää ja sen trollausta kannattaneita puolueita hävisi kartalta. Oli IPUa Kommareita, STP ja mitä näitä nyt onkaan ollut. Pekmanni ja Helleviikki laskivat kadonneita ääniä.....

Äänestä

Ei trollijutut laajempaa kannatusta Suomessa saa. Jäävät auttamatta jalkoihin sitä mukaa kun totuus Putinin touhuista puskee esille.
Venäjän kansallisomaisuuden ryöstö sotilaallisiin seikkailuihin on törkeä rikos.

Äänestä
  • Yllättävää on, että kyseinen toimittaja linkittää järjestön sivulle joka on yhteistyössä maailman suurimmaksi popagandapajaksi sanotun järjestön (NED) kanssa. Tätä NED järjestöähän on pyörittetty Yhdysvaltojen verorahoilla jo vuosikymmeniä, siitä on kirjoitettu verrattain paljon asiaa, mm. tämä Cato insituutin kuvaus kertoo kyseisestä järjestöstä melko paljon.

    http://www.cato.org/pubs/fpbriefs/fpb-027.html

    Äänestä

Baltian surkeilla cia agenteilla housussa. Vaipuvat epätoivoon!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Trollien_touhut kirjoitti:

Kremlin agendaa mukaileva trollaaminen on jokapäiväistä monella suomalaisten käyttämällä verkkosivustolla, mm. Suomi24:ssä. Ylen Kioski-ohjelma keräsi tietoa Venäjä-mielisestä trollaamisesta useista toisistaan riippumattomista lähteistä: asiantuntijoilta, suomalaisten sivustojen ylläpitäjiltä ja trollauksen kohteeksi joutuneilta suomalaisilta:

http://kioski.yle.fi/omat/venaja-trollit-suomessa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu