suomen kieltenopettajien viesti!
Mitään tutkittua näyttöä siitä, että pakkoruotsin jatkaminen ja pakkoruotsin tuntimäärän lisääminen lisäisi muiden kielten opiskelua, ei ole olemassa.
Mihin Suomen kieltenopettajien liitto siis perustaa pakkoruotsin ylläpitoa tukevan kantansa?
Mitään tutkittua näyttöä siitä, että pakkoruotsin jatkaminen ja pakkoruotsin tuntimäärän lisääminen lisäisi muiden kielten opiskelua, ei ole olemassa.
Mihin Suomen kieltenopettajien liitto siis perustaa pakkoruotsin ylläpitoa tukevan kantansa?
Vastaukset 17
Vanhimmat
Pakkokoltansaame lisää muiden kielten opiskelua!
Kieltenopettajilla on "oma lehmä ojassa" eli suurimmalla osalla on ruotsi toisena opetuskielenä. Jos ruotsin tilalle tulisi jokin muu valinnainen kieli, pitäisi monien opettajien laajentaa omaa opetettavaa kielivalikoimaansa.
Sinänsä raukkamaista ja oppurtunismista käytöstä, ajatellaan vain omaa etua
Tuo on taas yksi hyvä esimerkki pakkoruotsittajien suorastaan hullunkurisista argumenteista! ;-)
Terve järki ja logiikka kertovat, että turha pakkokieli syö muiden tärkeiden kielien opiskelua. Mutta pakkoruotsittajilla ei tunnetusti löydy järkeä ja logiikkaa. Eikä ennen kaikkea rehellisyyttä!
Ei ole olemassa mitään tutkittua tietoa myöskään siitä, että pakkoruotsin opiskelu estäisi muiden kielten oppimista. Tämä idea on tullut pakkoruotsin poistoa ajavien omasta päästä.
Ruotsin opetus alkaa ensi vuonna jo 6. luokalla. Muiden vieraiden kielten opiskelu vähenee.
Ruotsin kielen opetuksen aloittaminen jo alakoulussa näyttää ainakin Kajaanissa johtavan siihen, että venäjän, ranskan ja saksan kielten opiskelu peruskoulussa vähenee.
Kun vielä vuosi tai pari sitten erityisesti venäjän kieli oli suosittu alakoulujen ylimääräisenä valinnaisaineena, on tilanne muuttunut.
– Selkeä notkahdus on tapahtunut. A2-kieltä ei enää välttämättä uskalleta valita, koska pelätään, että kielten opiskelu käy liian raskaaksi, sanoo Kajaanin kaupungin perusopetuksen tulosalueen johtaja Päivi Rissanen.
Kun lapselle pitäisi valita kolmas vieras kieli englannin ja ruotsin lisäksi, niin vanhemmat voivat olla aika pyörällä päästään. Opettajan näkökulmastakin kolme kieltä oman äidinkielen lisäksi on tosi haastavaa alakoululaiselle.
Pelkään, että A2-kielten valinta vähenee, sanoo Salovaara.
Valitettavaa nähdä RKPn& kumppanien päätösten seurauksii....
Ja vielä vastoin asiantuntia lausuntoja.
Korjaisikohan jossain vaiheessa uusi hallitus tällaisetkin mokat, kunhan suuremmilta kiireiltään ennättää vuosien päästä.
Saisinko tutkimuksesta linkin, kiitos. Tämä ei käy tutkimuksesta, vaan on pelkkää mututuntumaa.
Googlaa niin saat ko. Kuntien koulutuksen johtavien henkilöiden viestit ja johtopäätökset useassa kunnassa.
Eli ei mitään näyttöä tai faktaa olemassa asiasta edelleenkään. Musta jotenkin tuntuu, että te persut uskotte aina jotain "ylempää herraa tai rouvaa", joka on korkeammin koulutettu kuin te, tai vaikutusvaltaisempi. Ei se, että nämä väittävät jotain tarkoita mitään muuta kuin mututuntumaa. Tällaisissa pitäisi hakea ihan oikeaa faktaa asiasta, eli oikeita tutkimustuloksia. Ja niitä ei ole, koska usean vieraan kielen opiskelun ei tiedetä estävän muiden kielten oppimista. Joten se siitä.
Eri maakuntien johtavia koulutus alan henkilöitä siis väität valehtelijoiksi:-)
Suomi vapaa maa ja kommentoida saa oman järjenjuoksua rajoissa.
Kommentoida saa, sitä en kiellä. Mutta vaikka olisit neuvostoliiton pressa, niin sanasi on arvoton, jos sen olet omasta päästäsi ilman tutkimuksen häivääkään kehittänyt. Eli linkkejä tutkimuksiin, kiitos, jos niitä ei ole, niin se siitä.
Ja sun perustelut on ?
"Idag krävs ett godkänt grundskolebetyg i svenska för att få börja på gymnasieskolans nationella program, men Aida Hadzialic vill att de som är bra på engelska ska få dispens så att de slipper kravet på svenska.
Istället ska de få möjlighet att läsa in gymnasiet på engelska och sedan kunna bli behöriga till högskolan utan att ha svenskaämnet med sig.
Aida Hadzialic menar att man kan lära sig svenska vid sidan om övriga studier.
– Det är viktigt att man lär sig svenska, men då får man ju se till att man gör det utanför eller i skolan. Men det ska inte behöva vara ett formaliserat krav för att man ska bli behörig till vidare studier på universitetsnivå, säger hon."
http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=83&artikel=6170082
Nuoriso on hylännyt ruotsin. Erityisesti pojat vihaavat kieltä. Poikien elämä on hyvin englanti keskeinen. Netti, musiikki, elokuvat ja autot kaikki toimii englanniksi.
Pakkoruotsi on nuorille valtion harrastamaa koulukiusaamista!
"Mihin Suomen kieltenopettajien liitto siis perustaa pakkoruotsin ylläpitoa tukevan kantansa?"
Perustukoon se mihin tahansa, selvää on, että nykyisestä englannista ja pakkoruotsista muodostuu Suomelle vähäarvoisempi kielivaranto kuin yhteensä englannista ja sen rinnalla mistä tahansa toisena vieraana kielenä (kielenä, joka ei ole äidinkieli) valinnaisesti opiskelluista monista kielistä, jotka vain suinkin tarjolla ovat, ruotsi yhtenä tarjokkaana pakollisuuden sijasta.
Lyhyemmin: englannin ja pakkoruotsin tilalla sitä arvokkaampi on kielikoulutus, jonka perustana on englanti ja sen rinnalla valinnainen kieli.
Se toteutuu samalla euromäärällä kuin 8. luokalla alkava valinnainen kieli siirrettynä alkavaksi pakkoruotsin tilalla heti 7. luokalla, ruotsi nyt vain muiden joukossa kiltisti valinnaisena.