Windowsin hidas käynnistys

windowsapina

Terve,
Eli seuraava ongelma on tullut vastaan: kone on vuodelta 2012, Dellin tuote, jossa on Windows 7. Takuun umpeutumiseen asti se toimi kuin unelma, mutta nyt käynnistys (siis virrankytkemisestä windowsin latautumisee ja myös itse Windowsin käynnistys) vie ikuisuuden, kuten joskus myös sammutus.

Käynnistys ja etenkään sammutus ei kuitenkaan ole joka kerta yhtä hidasta vaan hitaus vaihtelee. Olen kytkenyt käynnistyksestä turhat ohjelmat ja ajanut läpi Windowsin rekisterinkorjauksen ja levyn korjauksen, mutta ongelma pysyy. Windowsissa on kuulemma yhden tarkistuksen mukaan tiedostoja, joita ei voi palauttaa ja ne pitäisi kaivaa toisesta Windows 7:ta.

Itse käytössä tietokone on lähes yhtä nopea kuin uutena, tiedostot ja nettisivut aukeaa nopeasti. Eli, onkohan kyse Windowsin ongelmasta vai onko kiintolevyssä vikaa? Levy on eheytyetty monta kertaa ja ohjelmat (Ccleaner, Wise care Fsecure Booster) sanoo sen olevan OK. Eli pitäisikö asentaa Windowsi uudelleen / odottaa kympin julkaisua ja asentaa se ns. puhtaalle pöydälle?

kiitos

6

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4711

      Asenna uudelleen, ilmainen kymppi varmaan tarvii sen seiskan pohjaksi.

    • Tee kiintolevyn täysi tarkistus. Eli se Windowsin oma scandisk mikä ajetaan käynnistyksen yhteydessä ja joka käy koko levypinnan läpi, ja sitten tarkistat logeista mitä löytyi. Voi olla kiintolevy hajoamassa. Toinen työkalu millä voisi havainnoida levypintaa visuaalisesti olisi vaikka HD tunen ilmaisversio.

      Windowsin ongelmalta tämä ei vaikuta.

      Tuo että puuttuu tiedostoja viittaa levyllä olevaan vikaan ja oikea ratkaisu silloin on ostaa uusi kiintolevy ja asentaa Windows uusiksi laitevalmistajan asennusmedialla.

      • windowsapina

        Kiitti kommenteista. Ajoin tuon HD tunen hard disc error scanin läpi, kaikki vihreää ja OK.


      • windowsapina kirjoitti:

        Kiitti kommenteista. Ajoin tuon HD tunen hard disc error scanin läpi, kaikki vihreää ja OK.

        Suosittelen kyllä sen Windowsin oman tarkistustyökalun täyttä ajoa koska se tarkistaa myös tiedostojärjestelmän toimintaa, ei pelkkää levypintaa jos siellä on jokin bitti vinossa.


      • windowsapina
        M-Kar kirjoitti:

        Suosittelen kyllä sen Windowsin oman tarkistustyökalun täyttä ajoa koska se tarkistaa myös tiedostojärjestelmän toimintaa, ei pelkkää levypintaa jos siellä on jokin bitti vinossa.

        kiitti taas! Varmaan kyseessä on tämä C:aseman "työkalut" ja "virheentarkastus" ? Sen olen ajanut joku aika sitten läpi, mutta ajetaan uudelleen.


      • windowsapina kirjoitti:

        kiitti taas! Varmaan kyseessä on tämä C:aseman "työkalut" ja "virheentarkastus" ? Sen olen ajanut joku aika sitten läpi, mutta ajetaan uudelleen.

        Juu, mutta kaikki ruksit päälle ja uudelleenkäynnistys.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      68
      2600
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      62
      2562
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1752
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1577
    5. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1500
    6. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      9
      1440
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      15
      1362
    8. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1213
    9. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      8
      1167
    10. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      25
      1086
    Aihe