Tahtoisin tietää muiden kokemuksia perheen jatkamisesta, kun olette saaneet purettua huostanne ja siten päässeet eroon lastensuojelusta tai kun olette jollakin keinolla saaneet lopetettua lastensuojeluasiakkuuden.
Oletteko uskaltaneet hankkia uutta lasta vai jäikö lapsiluku kyseiseen, kun asiakkuus loppui?Jos hankitte uuden muksun, niin alkoiko taas kyttäminen vai annettiinko teidän olla rauhassa?
Itseltäni huostattiin vauva vuosi sitten. Jo synnytyksen jälkeen kyttäminen alkoi nuoren ikäni ja yksinhuoltajuuteeni takia(ei teini-äiti). Huostaanottoa suunniteltiin pitkään ja salassa. Kaikki oikeustaistot hävittiin, kun sossut ja hallinto-oikeus pelasivat samaan pussiin. Lopulta lapsi meni adoptioon, koska ajattelin, että parempi elämä olisi lapselle se hyvä vaihtoehto.
Siitä on nyt aikaa ja olen alkanut tapailla erästä miestä. Haluan ehkä joskus vielä perheen, mutta pelko kyttäämisestä elää takaraivossa ja mietin, että kannattaako enää tehdä lapsia koko Suomeen. Tongitaanko vanhat tiedot uudelleen ja tehdäänkö taas ennakollinen ilmoitus, vaikka parisuhde ja elämä olisivat kunnossa.
Uusi lapsi lastensuojelun jälkeen
6
180
Vastaukset
- kysyjä
Riippuu missä paikkakunnalla asut. Minkä paikkakunnan lastensuojelusta on kyse?
- Elämääkövain
Pk-seutu kyseessä
- mandariinikassi
on aikamoista, mielestäni, että joutuu pyytää anteeksi joiltakin toisilta, että saisi tehdä lasta...
nainen on luoja. vain luoja tietää. onnea!
jos jollakin sanomista, niin heidän pitää sanoa aikaisessa vaiheessa ja rehellisesti. kyttääminen on epäreilua.
ja jos sanoisivat niin onko se, mitä he sanovat, totta? luoja kysyköön iteltään - tsemppiäjatkoon
Ei pitäisi olla ongelmia, JOS: ette käytä säännöllisesti päihteitä, jätä lastanne usein muiden ihmisten hoitoon (pubiin menon takia), asunnossanne riidellään, asunnossanne käy vieraita kaljakassien kanssa, lasta ei viedä oma-aloitteisesti neuvolaan ja muihin terv.palveluihin.
Jos kodissanne huolehditaan päiväjärjestyksestä, syömisestä, nukkumisesta, terveellisestä liikunnasta, ravitsevasta ruuasta, rakentavista ihmissuhteista, henkilökohtaisesta hygieniasta, pyykinpesusta, siivouksesta ym. ja jos elätte "normielämää" elikä heräätte aamulla, suoritatte päivän velvollisuudet lasta ja itseänne kohtaan, ja menette yöpuulle samoihin aikoihin kuin muutkin ihmiset, pitäisi uusi seuranta ja huostaanotto olla vain "pahaa unta". Jos siis ELÄMÄNHALLINTA on kunnossa, ei tule ongelmia. - Jasittenasiaan
Aloittajan kannattaisi antaa ajan kulua vähän aikaa pitempään, jos vauva on huostattu vain vuosi sitten ja silloinkin ongelmia tuli nuoren iän takia. Mikä ihmeen hätä sinulla on tehdä lapsia putkeen aina uuden miehen kanssa, jos entinenkin on huostattu?
Opiskele tai tee töitä. Rakenna rauhassa elämäsi niin vankalle pohjalle ettei kukaan ulkopuolinen joudu kiinnittämään huomiota tilanteeseesi. Arvioi tilanteesi uudelleen vaikkapa kolmen tai neljän vuoden kuluttua. Järki käteen! - Elämääkövain
Kiitos kaikille vastauksista! Minulla ei ole nyt kiire uuteen perheeseen. Elämä ja tulevaisuus vain pelottavat. Niin paljon kysymyksiä ja epävarmuutta.
Keskityn nyt tähän hetkeen ja katson kuukausi kerrallaan eteenpäin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja13014310Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va295944SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1545505Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3014359HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.394107"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1053671Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant63592Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan223548Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan632645Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.931438