Remonttimiehet ottavat kokoomuksessa vallan

Sir Liar

Näyttää siltä, että Ilkka Kanerva, Jarmo Virmavirta, Heikki A. Ollila ja muut bolshevikkien "vanhan kaartin" jäsenet ottavat kokoomuksessa vallan totutulla rutiinilla.

Jyrki Katainen, Heikki Jaskari ja Alexander Stubb jatkavat Kimmo Sasin ja Ben Zyskowiczin urheaa umpikujapolitiikkaa median iloksi.

Nyt profiiliaan ei ole nostanut pelkästään Virmavirta ja Kanerva, vaan sivustatukea tarjoaa myös puoluesihteeri evp Heikki A. Ollila - maanviljelijä Kangasalta.

http://www.jippii.fi/uutiset/pda/?144649

6

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ennustanpa vaan

      Jyrki Kataisen valinta kokoomuksen puheenjohtajaksi oli oikea valinta ja saa kilpailijat muissa puolueissa kirjoittamaan
      kaltaisiasi kirjoituksia.

      Kataisella on myös em. henkilöiden tuki, joten
      kiville meni kirjoituksesi.

      • Joopa joo

        Ilkka Kanerva oli puheenjohtajavaalissa Jyrki Kataisen vastaehdokkaana ja puoluesihteeri Heikki A. Ollila heitettiin maantielle. Kataisella oli ikioma kandidaatti uudeksi puoluesihteeriksi.


      • Sir Liar

        nuorisopoliitikolle. Siitä ei ole suurta haittaa, ei ainakaan yhtä suurta kuin korkeaprofiilisista MEPeistä.


      • Sir Liar
        Joopa joo kirjoitti:

        Ilkka Kanerva oli puheenjohtajavaalissa Jyrki Kataisen vastaehdokkaana ja puoluesihteeri Heikki A. Ollila heitettiin maantielle. Kataisella oli ikioma kandidaatti uudeksi puoluesihteeriksi.

        Heikki A. Ollila joutuu paikkaamaan Jaskarin laiminlyömiä puoluesihteerin tehtäviä.


    • rautalehti

      Valta on meillä... on ollut koko ajan - sitä vaan ei tyhmempi heti huomaa... mutta on myönnettävä, että hetkeksi se lipesi Pertin aikana... ja toviksi Villen aikan... nyt homma on taas tanakasi hanskassa.

    • HSH

      Keitä pidettiin ja pidetään remonttimiehinä? Muistan Pete Pakarisen tekemän Tuure Junnilan haastattelun v. 1996 Kokoomuksen suomettumisesta Haastattelusta jäi päällimmäisenä mieleen, tämän hienon jo edesmenneen miehen positiivinen usko suomettumiskeskustelun läpikäymisestä puolueen sisällä. Sosiaaliliberalistinen noste on kuitenkin tätä keskustelua hidastanut.
      Sen aikaiset keinot ja arvojen joustaminen, jotta saataisiin poliittista valtaa, pitäisi keskustella. Kun puolueella menee hyvin, tähän keskusteluun pitäisi olla varaakin, se on kuin laittaisi rahaa pankkiin.

      Synninpäästöhän voidaan antaa, jos siihen on ylipäätänsä tarvetta, jos ihminen osoittaa katumusta. Stallarit, kuten mm. Jakke Laakso ei edes halua katua, saatikka hävetä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      614
      2803
    2. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      107
      1472
    3. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      67
      1456
    4. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1370
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      138
      1256
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      114
      1254
    7. Miltä ne katseet tuntui?

      😇
      Ikävä
      101
      1058
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      135
      1033
    9. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      940
    10. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      47
      881
    Aihe