Joka liikkeessä eri mielipiteitä. Toiset sanoo 10x10 laatalle 4mm laastikampaa ja toiset 6mm... Toki kokeilemalla selviäisi tursuaako 6mm liikaa, mutta ei kehtaisi noita kampoja ostella turhaan (on tullut remontin aikana niin paljon tavaraa jo ostettua).
Lattia suht tasainen ja niin poispäin. Itsestä tuntuu 6mm oikealle. Menenkö sillä eteenpäin?
10x10 lattialaatta + laastikamman hammastus.
13
20293
Vastaukset 13
- remottireiska
Kumpikin käy, laastin notkeus ja kampaatko ristiin ratkaisee, 6mm tehnyt en käytä pienempää, opit kun 100m2 laatoitat ja saumaat omat laatoitus jälkesi.
- ertvw
Mulla on laastikammassa 2 puolta, tiheämpi ja harvempi, ja päissä lisäksi kapeat. Kokeilemalla selviää, mutta minusta 4mm liian matala.
- Jämpti
10x10 laatta laitetaan kyllä 6x6x9 kammalla, koska lattialaatassa tulee olla 100% laastipeitto taustassa eli 6x6x6 on aivan liian pieni saati 6x6x4.
Nyrkkisääntö on, että mitä suurempi laatta sen suurempi hammastus.
Tuosta löytyy infoa jos et muuten usko.
http://www.pukkila.com/dokumentit/laatoittajan_kasikirja - laattamuurari
Kuuden millin kampa on sopiva, ja sitä pidetään noin 45.n asteen kulmassa vedettäessä. Jos olet työn suhteen epävarma niin kannattaisko teettää laattamiehellä ?
- satakylppäriä
Nyt tuli oikeaa asiaa.Tuo kulma laastikammassa on ratkaiseva tekijä oli nuo kampamillit mitä hyvänsä.
Sitä vastoin en ymmärrä tuota remonttireiskan ristiinkampausta joka taitaa olla sula mahdottomuus.Vaikka sen kampaat ristiin rastiin tai ympyriäisesti niin yksi jälkihän sinne vaan jää.Ehkä tarttet neliöitä vähän enemmän :). - Anonyymi
Eikö saa kysyä? Jos kaikki ajattelis noin että pitäisikö ottaa ammattimies, niin oltaisiin edelleen luolamiehiä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö saa kysyä? Jos kaikki ajattelis noin että pitäisikö ottaa ammattimies, niin oltaisiin edelleen luolamiehiä
Luolamiehiähän tässä kaikki ollaan joten oikeassa olet.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Luolamiehiähän tässä kaikki ollaan joten oikeassa olet.
Luolasta tulin minä ulos ja mikä oli lopputulos? Laatat ei pysy seinässä, koska kammassa oli piikit liian harvassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö saa kysyä? Jos kaikki ajattelis noin että pitäisikö ottaa ammattimies, niin oltaisiin edelleen luolamiehiä
Ei vaan ihmisillä ei olisi taloissaan sutta ja sekundaa kun tekijä on ollut ensikertalainen "pystymetsän sankari".
- Anonyymi
Jos huomattavia kallistuksia niin paksumpi laastikerros. Tasaisempaan lattiaan riittää vähempi jos pohja muuten sileä.
- Anonyymi
Jos on alle 8mm laatat, niin 4x4 kampa ehdottomasti. Jos on yhtään paksumpi, niin tursuaa laatan päälle.
- Anonyymi
Ehdottoman tarpeellinen kommentti aloituksen noston takia !
- Anonyymi00013
Minä en käyttäisi 10x10 lattialaatan kanssa pienempää kampaa kuin 6mm. Pyri 100%:n laastipeittoon. 4mm kampa on liian epävarma tähän.
4 mm:n kampaa voi käyttää mosaiikkia kiinnitettäessä rakennuslevylle (täysin suora pohja) esim. keittiön taustoihin, mutta 4 mm:n kampa ei anna mitään armoa jos pohja on vähänkin epätasainen.
4 mm:n kampa on mielestäni tarkoitettu enemmänkin liimoille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid134847En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene43619Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21558Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110533Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50525- 36522
- 41463
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et33461Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää118438Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni22397