Kannattaako pikavippi muutaman kympin takia?

töihinmatkaaja

Tilanne oli erittäin vaikea, en saanut laskuja maksettua useaan kuukauteen mutta sain ne ihanien sukulaisten avulla hoidettua :) Nyt menin jopa paskaan duuniin mikä ei lainkaan kiinnostaisi mutta saapahan palkkaa ja pystyy maksaa laskujen summat takaisin. Työssä pitää kuitenki käydä todella kaukana ja ajokorttia en omista. Olen laskenut kaiken tarkasti ja suunitelmissa on ostaa bussikortti mutta hinnasta puuttuu 35 euroa ja en enää kehtaa vaivata sukulaisia. Niin sanotuista kavereistakaan tähän hätään tuskin hirveästi on apua.. Palkkapäivä on ensi kuun 20. päivä. Viittiikö siis tavallaan noin pienestä summasta ottaa pikavipin? Onko kokemuksia? Tai muita ehdotuksia tilanteeseen?? Jotkut lupailevat ensimmäisen lainan ilman korkoja tai muita kuluja, onkohan tuo edes mahdollista? Kaikenlainen apu ja ideat tervetullut... Kiitos etukäteen!

9

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fjrjhfhg

      Minulla on ihan hyviä kokemuksia pikavipeistä. En ole ajautunut koskaan mihinkään ihme pikavippikierteeseen. Pikavippi on tapauksessasi paikallaan, jos tiedät tarkalleen, milloin saat seuraavan kerran rahaa. Esim. Vivus https://www.vivus.fi/ myöntää lyhytaikaisia pikku vippejä. Laina-ajankin pystyy säätämään vuorokauden tarkkuudella, joten kulut pienenevät. Esim. 40 euron laina kuukauden loppuun asti maksaa 5 euroa. Ja ennen kaikkea: uutena asiakkaana saisit lainan jopa kokonaan ilman kuluja.

      On myös muita edullisia paikkoja. TrustBuddyn https://www.trustbuddy.fi/ kahden viikon ilmainen laina ja Credit24 https://credit24.com/fi/ tulevat mieleeni.

    • vippilä

      älä koskaan erehdy ottamaan pikavippejä
      vippifirmat on saatava loppumaan

      • töihinmatkaaja

        Jep, samaa ajattelin itsekkin ennen mutta eipä nyt tullut muutakaan mieleen. Jos on muita ehdotuksia niin kerro ihmeessä?


      • Eikestäkiittää

        Oikein, ei kannata lainata bussikorttia varten korottomasti, silloinhan saisi rahaa käyttöönsä "ilmaiseksi". Siis, älä vaivaa sukulaisia tai kavereita, vaan juokse töihin. Siinä se perssuolen velttouskin paranee ja mikä parasta, ei tarvitse ottaa ilmaista lainaa.


    • vbnvbn

      Selitä tilanne työnantajalle ja pyydä palkkaennakkoa.

    • jgtjhjhjhj

      Minulla on ollut hyviä kokemuksia Vivuksesta https://www.vivus.fi/

      Hekään eivät taida noudattaa pari vuotta sitten voimaantullutta korkokattolakia. Esim. omassa profiilissani maksimilainasumma, jonka voin lainata, on 600 euroa, mutta todellinen vuosikorko huitelee ties kuinka monessa sadassa prosentissa. Heidän kunniakseen on sanottava, että nettisivulta https://www.vivus.fi/ löytyy selkeä laskuri, jossa lainan kulut on selvästi ilmoitettu todellisine vuosikorkoineen. Laina-ajan ja lainasumman pystyy säätämään mieleisekseen, ja uusi asiakas saa lainan jopa täysin ilman kuluja.

      Vivus käyttää Instantor-tilinurkkimistyökalua, joten jos olet Instantoria vastaan, et voi saada lainaa Vivukselta. Vivus https://www.vivus.fi/ ei ilmeisesti myönnä lainoja työttömille peruspäivärahalla oleville. Lisäksi on huomattava, että laina-aika on maksimissaan vain kuukausi.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      83
      3278
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      34
      2625
    3. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2248
    4. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      73
      2239
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      51
      2171
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      110
      2153
    7. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      19
      1927
    8. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      62
      1904
    9. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      20
      1799
    10. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      86
      1622
    Aihe