Meidän terassin nurkassa pesii mustarastas. Emo on ollut pesässä jo pari viikkoa mutta poikasia ei näytä vielä tulleen. 10. toukokuuta pääsin kurkkaamaan pesään, mutta silloin en nähnyt vielä edes munia. Koiras näyttää tuovan ruokaa pesälle ja välillä näyttäisi, että pesässä on koiras eikä emo. Kirjallisuuden mukaan haudonta-aika on 11-14 vuorokautta. Onko jollain kokemusta miten pesintä etenee? Miten pitkään emo munii/hautoo pesää ennen kuin on munia ja haudonta alkaa?
Kokemuksia mustarastaan pesinnästä parvekkeella?
13
4885
Vastaukset
- Eienääkiitos
Meillä parvekkeella pesi yhtenä vuonna pulu. Kyllä sitten paskaa ja muuta ryönää riitti parvekkeella kasapäin. Sen jälkeen parvekkeelle tulikin lasitus, joka jätetään vain vähän raolleen, tai avataan enemmän vain silloin, kun ollaan paikalla vahtimassa.
Mustarastas on siistimpi, mutta kyllä sekin likaa ja levittää "syöpäläisiä". - Konstit
Lintuja pystyy häätämään niinkin yksinkertaisella konstilla, kuin ostamalla pieniä käärmeen näköisiä leluja ja laittamalla niitä parvekkeelle/ terassille. Ei ole enää tämän jälkeen olleet kesäkalusteet paskan peitossa.
- Puheradio
Viimekesänä toimivat hetken aikaa. Nyt linnut ovat nokkineet käärmeiltä päät hajalle.
Runsaasti puhetta sisältävät radio-ohjelmat tuntuu pitävän linnut loitolla. Ainakin saunan terassilla ja jätekatoksessa radio pitää linnut hyvin loitolla.
- eukkopaha
Mustarastas saa paljon anteeksi kauniin laulunsa ansiosta. Mitäpä sitä häätämään kesken pesinnän - jos sottaa pahasti, niin ehkä vastaisuudessa pesintä kannattaa estää. Vaikuttaa kyllä oudolta, että löhöää pesässään ennen munintaa - ei kai vain joku munarosvo, orava tai harakka, ole päässyt tyhjentämään pesän.
- Lintujen-ystävä
Hei, yleensä nuo poikaset lähtee juhannuksen tienoilla jos pesintä on onnistunut, mitä itse olen lintuja seuraillut, tietenkin riippuu linnusta. Kannattaa ottaa yhteyttä heinolan lintutarhaan jos pesä häiritsee, niin varmasti neuvovat mitä tehdä, ja sieltä saa muutenkin tietoa linnuista ammattilaisilta.
- Lintumies1
Kerrostaloasuntoni avoparvekkeen seinällä riippuvassa linnunpöntössä pesii jälleen sinitiaispariskunta, jotka ovat niin tottuneet ihmisten läsnäoloon, että tulevat melkein kädestä syömään pähkinöitä. Ovat pesimäaikana ikäänkuin kotieläimiä, vaikka ovat villejä metsän lintuja.
- Herkkumaa
Mustarastas on siisti lintu, emot kuljettavat poikasten ulosteet pois pesältä (uloste on ikäänkuin limapussissa ja emon on helppo viedä se nokassaan pois). Mustarastaan poikasia on täällä etelässä näkynyt jo maastossa ja emot aloittavat kohta toista pesintää. Mustarastas alkaa hautomaan vasta viimeisen munan jälkeen, sitä ennen jos sää on kylmä, voi lämmittää munia istumalla pesässä.
- Anonyymi
Meillä mustarastas teki pesän terassille. Kolme poikasta tuli lentokykyisiksi toukokuun puolen välin jälkeen. Nyt ovat aloittaneet uuden pesän rakentamisen. Vein radion sinne ja puheohjelma auki. Nyt en ole nähny pariin päivään niitä lintuja.
- Anonyymi
Mustarastas syö poikasten ulosteet. Katso vaikka. Ylen-Areenassa livekameran kuvaa.
- Luonto_lähellä
On ollut tintin pesä kukkatelineessä parvekkeella. Juhannuksen tienoilla lensivät pesästä. Siististi olivat ja ihana oli seurata:)
- kaikkeakuulee
Nyt valehtelet. Ei juhannus vielä mennyt.
- ufo75
Antakaa kaikkien lintujen kukkia
- Selväpyysano
Ei "linnut kuki". Kukat kukkii, linnut lentää ja pesii.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst9510684- 2474586
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1693971Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1713454PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija743283Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,753064Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58322822Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i272390Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.651776Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas
Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt1681534