Mikä aiheutti sen että hän toteutti ikävän ja peruuttamattoman tekonsa?
Mikko Alatalon vaimon itsemurha
totuusontärkein
279206
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Voisiko syynä olla ahdistava elämä?
Ehkä masennus.sairaus? Kuinka sinä olet kiinnostunut tälläisestä?
Oliko toisella uusi?
Vastausta et tule saamaan,anna asian olla.....tiedätkö et suru ja muistot ei häviä koskaan. On liian raskasta tonkia tämmöisiä asioita täällä, ne ei kuulu kaikelle kansalle!
Kolmas pyörä silloin kuvioissa -näin kerrottiin.
Mies vai naenen? Ja kummalla siis?
Marja oli rauhallinen nainen. Teki kotityöt, hoiti pojat , teki Mikon keikkajuttuja kotona. Vieraat naiset kait kiinnosti Mikkoa aika paljon. Näin olen kuullut.
Antaa ennen nettikeskustelun varsinaista aikaa levätä rauhassa. Sosiaalipornoilut niiden parissa, jotka itse sitä oikein tyrkyttävät. Vain lähipiiri, jos sekään, tietää tarkemmat taustat. RIP.
että kolmiodraama.
Saattoi siinä vieraita naisiakin olla, ei Mikko ainakaan Hymyn haastattelussa 80-luvun puolivälissä kiistänyt etteikö hän niitä olisi käyttänyt, mutta mun tietääkseni perimmäinen syy oli kuitenkin vaimon masennus joka oli koko ajan taustalla ilman mitään Mikon vieraita naisiakin.
Enemminkin marjan pettymys Mikon jatkuvaan pettämiseen, kotona, ei huomioinut , ei kiittänyt, ei auttanut. Avunannon / kannustuksen puutteen on kertonut itse.
Kirottuje ne, jotka ko. asiaa repostelevat :|
samaa mieltä, aloittaja on sairaan utelias.
EI ollut vaimo. Eivät olleet avioliitossa.
Julkimot aika usein ovat narsisteja, ketään erityistä tässä mainitsematta, minä minä tyyppejä, kaikki elävät vain heitä viihdyttääkseen, viis siitä mitä tekonsa aiheuttaa läheisilleen, useassa tapauksessa viis veisaavat omista lapsistaan joidenka perheet vaihtuvat alituiseen, korkeintaan ikääntyneinä itkevät mediassa, et miksi eivät olleet saaneet olla lapsiensa kanssa enemmän tekemisissä ja syyttävät omista toimistaan ex-siippojaan. Aatelkaas ihan ekasta julkusta jonka olen hoksannut tauno palo, hänestäkin olisi muuten tullut kunnollinen perheenisä, mutta julkisuus ja suosio turmeli sen miehen joka hän olisi voinut olla läheisilleen. Löytyi aina uusia parempia ansoja joidenka vuoksi sopii hylätä lapset ja vaimo.
Ja tiedän yhden lutkamaisen naimisissa olevan miehen joka on pokannut netistä aina vain uusia hoidokeita ja keksii itselleen kaikenlaisia verukkeita siksi, kun vaimolla on kaksisuuntainen mielialahäiriö, eikä dorka itse tajua aiheuttavansa sen, kyllä elinkumppani vaistoaa toisen itsekeskeiset teot, nainen ei olisi ikinä sairastunutkaan jo oma itsekeskeinen kumppani olisi ollut heidän liitossaan läsnä. Sopiihan sitä selitellä häiriköintiensä kohteille vian olevan vaimossa, niin ne kaikki lutkat väittää. Naimisissa oleva lutka vaan on niin sääliö ja aina narsisti.
tämå on jo 20 vuotta vanha juttu, ihme kun joku edes muistaa. MA on kirjoittanut siitä elämänkirkassaan, ja on julkisesti puhunud vieraista naisista. Ei kukaan selvänjärkinen nyt itsemurhaa tee puolison pettämisen takia, siinä on muutakin taustalla, sitäpaitsi suomalaisilla on geeneissä tietty alakuloisuus, itsemurha luvut euroopan kärjessä. Joka päivä kuolee ihmisiä , ei kaikkien perään jaksaa itkeä
Suurin osa ei saa edes elämässä mitään aikaan, miksi niitä pitäisi edes muistaa, maailma on sitäpaitsi ylikansoitettu, ihmisiä on liikaa. Sehän on normaalia että osa putoaa pois kelkasta, luonto suojelee itseään.
Minäkin muistan Mikon entisen avopuolison, Marjan kärsineen masennuksesta. Pariskunnallahan meni bisneshommatkin vähän persiilleen, ja tekivätkö peräti konkurssinkin... siitä se masennus kai alkoi...
Asuin Pispalassa naapurissa ja tunsin Marjan hyvin.
Aloittaja on esittänyt kysymyksensä väärin.
Pitäisi kysyä kuka.
Vastaus on yksinkertaisesti Mikko.
Mutta ei näitä kannata enää kaivella, toiset ovat herkempiä pienille asioille.
Vaikka kyllä se sivullistakin jurppii kun toinen vaan jatkaa keekoilemistaan julkisuuden valokeilassa kuin mitään ei olisi tapahtunut.
Mutta ehkä siellä jossain sitten puntit tasataan.
Syytön Mikko siihen on, jos joku haluaa kiikkumaan.
Mikko suorastaan ajoi hänet itsemurhaan. Näin olen kuullut. Mikko sikaili uuden hoidon kanssa röyhkeästi.
Juu näin kertoi Marja itsekin vähän ennen tekoaan jumppa paikan pukkarissa. Kierroksessa taisi olla silloin Anna Hanski.
Niihin itseään täynnä oleviin ja itserakkaisiin ihmisii, jotka ei näe itsessään koskaan mitään vikaa. Monilla keikoilla tuli nähtyä, että ei ollut uskollinen elämänkumppani puolisolleen .
Dannyn kanssa samaa kastia. Dannykin esittää, että Armin kuolemassa ei ollut hänellä mitään osaa.
Itserakkaita ja itseään täynnä molemmat.
Nykyään kumpikin plösähtäneitä vanhoja vastenmielisien näköisiä ukkoja.
Marja naikkonen on oli wiitttuunnuksissaan hirttänyt itsensä heidän huoneeseensa tai vaatehuoneeseen.
Tämä, jota naikkoseksi haukut, hoiti kahta lasta, ja yhtä aikuista "poikaa", ja piti kodin kunnossa. Huolehti kaikesta.
Hänellä tuli mitta täyteen, eli raja vastaan, eikä nähnyt muuta ratkaisua. Näin käy uupuneille toisinaan.
Jos hänellä ei ollut mitään omaa ansiotuloa eikä Mikko olisi maksanut hänen elatustaan, niin ehkä näki tämän ainoaksi vaihtoehdoksi. Onhan näitä vastaavia tapauksia muitakin esim. erään tunnetun yrityksen johtajan vaimo , joka erossa jäi aivan tyhjän päälle ja valitsi myös saman tien. Surullistahan se on.
Hän oli niin nuori, että olisi voinut kouluttautua vaikka mihin ammattiin. En tiedä, mikä koulutus hänellä oli jo olemassa.
Tyhjän päälle hän tuskin olisi jäänyt. Eroja tapahtuu, ja on aina tapahtunut, mutta uupunut ihminen ei näe eri ratkaisuvaihtoehtoja yksin miettiessään.
Yhteiskunnalta saa apua asuntoon ja toimeentuloon, ja puolison on maksettava elarit lapsista. Kaupungista aina jotain työtä löytyy.
Jostain vain pitää löytää ne voimavarat päästä hommassa alkuun, ja kysyä apua.
Erikoinen itsemurhatapa naisella.