Haluatko, että saunassa istutaan hiljaisuudesta ja lämmöstä sekä tunnelmasta nautiskellen tai voiko siellä mielestäsi esim. keskustella tms ?
Sauna käyttäytymisestä
Lauantaisauna
28<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Saunassa ollaan niin kuin hyvältä tuntuu. Hiljaa tai jutustellen tai vaikka seksiä harrastaen.
Sua XD
Kysymys XDDD
Ajattelin näin perinteitä kunnioittaen hieman tuoda saunakulttuuria tänne palstalle :) Perinteisesti ennen saunassa parannettiin ja myös synnytettiin. Kuivattiin lihaa ja mitähän vielä. Mutta nyt löylyä lissää, ettei jähy ;) PPsshhhh..
Saunassa ollaan niin kauan kunnes tulee kuuma ja sitten vilvoitellaan. Keskustella saa ja se on suotavaa, muttei ole pakko.
Yksi sääntö kuitenkin on, nimittäi pieraista ei saa, siitä tulee sokiaks ;D
Pierasta? XD ihanhan normaalii se on ;DD
Entä jos tulee vahingossa?
Sekä että molemmat sopii kunhan ei oo kiire ;) kunhan vaan rentoutuu ja kiire väistyy, usein päivän parhaimpia hetkiä... Ajatukset laukkaa josko oltaisiin joskus samoilla lauteilla....
Ajattelet jonnekki saunan lauteelle sun kaa ;DD mä meen kyl kohta saunaa et jee XD
Haittaisiko sinua tuollainen yllä mainittu pienehkö varren mittaus siinä jutustelun lomassa ?
No ei se nyt niin pieni ole. :)
Saunassa olemme toistemme lähellä, minä päällä ja sinä alla, suudellaan ja taas suudellaan;D Ei siinä keskusteluja kaivata;D
Mieluiten istuisin ylälauteilla, jos sopii.
välillä ylä- ja välillä alalauteilla;D Riippuu saunan kuumuudesta;D
Tärkeä kysymys. Voi puhua. Ei metelöiden. Ei liian kuumaksi lämmitetty. Ei sähkökiuasta. Mielellään ei heitetä löylyä :D.
Milloin mitenkin. Sauna, hämärä, ei liian kuuma. Saunassa voi keskustella, olla hiljaa, makoilla, olla lähekkäin jne.
Iha mielelläni siel iteksee istun omassa rauhassa :D yleensä kuuntelen jotai rauhallist musaa ;D
Vainiin. Ok. Kyl mäkin kuuntelen joskus saunas jotai rauhallist musaa, mut ei mua häiritse jos siel on muit:)
miehet ja naiset ovat istuneet ehdottomasti kummatkin omalla puolellaan ja muutoinkin on ollut voimassa maallisiin arvoihin perustuva ankara penkkijärjestys: kullakin talolla oli oma paikkansa. Käyttäytyminen on saunassa ollut tarkkojen järjestyssääntöjen alaista. Niinpä sellaisesta rikkomuksesta kuin keskustelusta tai ääneen lukemisesta saunomisen aikana, tappelemisesta, nipistämisestä, lauteilta sylkemisestä yms. on ollut määrätyt sakkorangaistukset. Suurempia rikkomuksia on sovitettu jalkapuussa saunan ulkopuolella.
...vai olikon nuo säännöt sittenkin kirkossa käyntiä varten... oli miten oli, ihan hyvät säännöt - mutta en kyllä noudata.
miten milloinkin, aina fiilareiden mukaisesti
Miten on vastan / vihdan käyttö ?
Venytellään ja annetaan sykkeiden laskea ;)
saunomisesta ensinkään.
Minä en voi käydä saunassa muuta kuin hetken viivähtämissä ja harvoin. Sairauteni estää sen.
Panisin
Pitääpä miettiä.. kyllähän siellä voi rauhassa istuskella ja jutella jotain.
Vanha suomalainen traditio on että isäntä kusee ensin kiukaalle ja sitten vasta saa jutella. Se tuo hyvän tyrnisadon kansan uskomusten mukaan.
:D
vai niin on asia.