Onko luvallista istuttaa/ kylvää luonnonvaraisten kasvien siemeniä/ taimia luontoon -siis kenen tahansa maalle? Nimenomaan sellaisten kasvien siemeniä, jotka luonnossa muutenkin esiintyvät -eivätkä ole mitenkään haitallisia vieraslajeja tai muuten muilta elintilaa varastavia.
Niin, mitään ei saa lain mukaan toisen maalta ottaa, eiedes mustikanvarpua juurineen, mutta entäpä jos kylvän sinne linnun tai oravan lailla jonkun ihanan kukan siemeniä -edelleen luonnonvaraisen?
Mitä laki siihen sanoo?
Jokamiehen oikeudet ja luontoon istutus
Lainsuojatontako
2
139
Vastaukset
- Takaisinluontoon
Sinivuokkoja elen omasta puutarhasta lisännyt ja vienyt luontoon uusille kasvupaikoille. Kukaan ei ole vielä kieltänyt vaikka ilkman lupaa olen sinivuokot luontoon palauttanut uusille kasvupaikoille.
- wwwwwwwwwwweds
Huumekasvien istutus on hyvin yleinen tapa, puistoissa ym.
-Tosin sillointällöin joku niitä kitkee juurineen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 551216
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.911209Tämän päivän puukotusuutinen
Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.171050- 18905
Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet45813Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne112778Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n64732- 13723
- 38619
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..72613