Neljällä on mökit, kierrän ne joka kesä läpi. Aina viikon reissu, sitten vaihdan toiseen, neljä viikko mökkeilyä. Ostan omat oluet ja ruuat Tallinnasta, niitä voi tarjota isännille. Niin ja viinaakin pitää olla. Farkku täyteen viinaa, olutta ja lonkeroa (naisille) ja kohti mökkiä!
Käyn ystävien ja sukulaisten mökillä
Kyllä_kelpaa
1057
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Noin moni tekee. Ihan mukavaa kun käy porukkaa mökillä aina joskus.
Aika harva vieras viihtyy kuitenkaan toisen nurkissa paria yötä pidempään.
Kyllä sitä niin kauan viihtyy kun viinaa riittää. Sitten kotiin kun kaikki on juotu.
Meidän vieraat eivät kyllä viinan kanssa läträä. Kalastellaan ja tehdään porukalla hyvää ruokaa. Saunotaan ja uidaan. Joskus lähdetään porukalla veneellä jonnekin. Korkeintaan pari saunaolutta päivän päätteeksi.
Mökkeily ja viina ei sovi yhteen.
Tuollaiselle mökille en kyllä tulisi vaikka kuinka pyydettäisiin. Kyllä mökillä otetaan kuppia, viina, olut ja lonkero kuuluu mökkeilyyn kuin sinappi makkaraan.
Loinen. Meillä meinasivat muutamat tutut tehdä samaa. Mutta kun ilmoitetiin että alkoholia ei tuoda ja ei passata. On saatu olla rauhassa. Itte kututaan ketä halutaan ja kutsutut vieraat kestitetään kunnolla.
meidän mökille näillä viinan kanssa läträävillä loisilla ei ole mitään asiaa.
toivottavasti aloittaja myös osallistuu mökin töihin,ettei vain pikku keppanareppana odota TÄYSHOITOA ja krapulassa paistattele päivää..
Ihan Ok, jos isäntäväki on samaa mieltä vierailuistasi.
Minä laittaisin pitkäaikaisen vieraan kyllä jo töihin.
Viikossa ehtii kaataa pari puuta, maalata seinää ja kääntää kasvimaata.
Lisäpuhteena on kaislikon niittoa, pyykin pesua ja veden tai saunan lämmitystä.
Kivaa on katsella rentona terassilta, kun ahkeraat vieraat touhuavat :D
Isännälle kun antaa viinaa ei mitään töitä tarvitse tehdä.
Loisethan on aina vieraanamme...
Noin moni tekee. Mutta meillä ei onnistu. Meillä eivät kierrä kun joutuvat töihin. Eikä alkoholiakaan saa tuoda. Tyhmää että ihmiset antaa tuolla lailla käyttää itteään hyväkseen.