Lakikysymys palstan asiantuntijoille

OK-juristi

Jos pallopelit pihalla ovat järjestyssäännöissä kiellettyä, kaikille lienee selvää, että vaikkapa ikkunan rikkoutuessa maksuvelvollisia ovat ikkunan rikkoneen lapsen vanhemmat.

Jos järjestyssäännöt kieltävät parvekegrillauksen, mitä palstan asiantuntijat arvelevat, osallistuuko vakuutusyhtiö tai asunto-oy vahinkojen maksamiseen, mikäli grillaaminen aiheuttaa yhtiöön tulipalon tai savuvahinkoja?

Bonuskysymys lukion käyneille:

Jos laissa ei erikseen kielletä tiettyä asiaa, tarkoittaako tämä sitä, ettei tätä asiaa voida kieltää yhtiön järjestyssäännöissä?

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • savieinari

      En ole juristi, mutta kun toit asian esiin tässä valossa, niin tuskin uskaltaisin grillata parvekkeella suurien vahingonkorvaus vaatimusten pelossa.

      Toista se on ok-talossa, jossa jo nimikin sanoo, että on ok grillata.

      • HyvinPäätelty

        Hyvin päätelty. Ei kieltoja rikkovan vahinkoja tarvitse korvata. Toista se on ok-talossa, grillaaminen ei ole kiellettyä kuten kasarmilla.


    • 797868756465

      Sallittu pallopeli on taskubiljardi, ei uskoisi ikkunoiden rikkoutuvan, mutta housujen kastuvan.

    • näin_meillä

      Pihalla paikka lapsille pelata jalka- ja koripalloa sekä leikkipaikka keinuineen ja kiipeilytelineineen, siis näin kassuilla. Grillauspaikkakin löytyy katoksineen. Bonuskysymykseen vastaile itse vaan mielesi mukaan. Mites sinulla siellä 500 neliön tilkuilla.

    • 1) Pallopelien kieltäminen järjestyssäännöissä katsottaisiin luultavasti pätemättömäksi, koska järjestyssäännöissä saadaan rajoittaa elämää vain sen mukaan mikä katsotaan kohtuulliseksi järjestyksen pitämisen kannalta. Vanhemmat eivät automaattisesti ole vastuussa lastensa tekemisistä. Todennäköisesti pallon potkija on teini-ikää lähestyvä nuori ja vahinko lankeaisi hänen itsensä maksettavaksi. Järjestyssääntöjen määräyksellä ei asiassa olisi mitään merkitystä.

      2) Parvekegrillauksen kieltämiseen on riittävät perusteet. Vakuutusyhtiö tai taloyhtiö voi osallistua vahinkojen korvaamiseen. Muistanet kai tapauksen, jossa vuokralainen nukahti päissään suihkuun, mutta ei joutunut korvaamaan kaikkia vahinkoja (itseasiassa puolet vahingoista).

      3) Järjestyssäännöt on yksilöllisesti sovitettavissa kuhunkin asunto-osakeyhtiöön.

    • Aika paha.
      Jos asuisin kerrostalossa, niin menisin varalta ulos grillaamaan, siihen tiilestä tehdyn hässäkän luo.

      Ikkunansärkijää ei välttämättä saada kiinni ja vastuuseen(jos kyttääjä on juuri silloin poissa ikkunasta) mutta tulipalo esim. parvekkeelta tai jopa sisältä (jos ei ole parveketta) niin siitä on paha luistaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2543
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      188
      907
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      53
      733
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      662
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      562
    6. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    7. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      12
      481
    8. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      48
      477
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      445
    10. Auto katolleen Huhtalantiellä

      Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit
      Lapua
      11
      440
    Aihe