Siirränkö kirjanpidon Talenomille?

aikansakutakin

Nyt on juttu silleen että Talenom on koputellut ulko-ovea ja esittivät aika mehukkaan tarjouksen josta olisi aika vaikea kieltäytyä.

Oman yritykseni tilanne on se että kirjanpito on on ollut saman toimiston hoidossa jo kohta 20 vuotta eikä mitään suurempia ongelmia ole matkan varrella ollut, nykyinen taloustilanne kun raha ei kasva puissa houkuttaisi säästämään myös kirjanpidon osalta

16

1890

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keka.tietaako

      ja säästö oli ?

    • sdferthy6u78

      Veikkaan että talenom osaa hinnoitella tarjouksen ulkopuoliset hommat vastaavasti niin että kokonaisuus saattaa mennä pakkasen puolelle. Usein on niin että se vanha tilitoimisto on saattanut tehdä sellaisia töitä samaan hintaan joita et ole tarjousta pyytäessäsi ole älynnyt ottaa huomioon ja joista talenom vastaavasti "rankaisee" normihinnastolla. Joka helvetin aanelonen, kopio, tuloste, neuvonta, sähköpostineuvonta, mappi, niitti klemmari yms laskutetaan erikseen. Kaikkein härskein näkemäni rahastus oli tasekirjan sitominen 135€. Tasekirjan sitominen tarkoittaa että paperit pistetään 2€ maksavien muovikuorien väliin ja lyödään nippu neljällä niitillä kiinni. Toinen melkein yhtä härski on KATSO-tunnisteen tekeminen 90€, työ kestää noin 5min.

      Eli varsinkin isoimmat toimistot tarjoaa paketteja, mutta tosiasiassa lähes kaikki kuitenkin rajataan paketin ulkopuolelle ja laskutetaan erikseen, myös sellaiset toiminnot joita pienempi yrittäjävetoinen toimisto ei edes kehtaisi laskuttaa.

      • varo.vähän

        Jep, noinhan se menee. Jokainen puhelukin laskutetaan erikseen. Jokainen kysymys ja ihmettely maksaa erikseen.

        Jos sinulla on toimisto, joka toimii ja jonka kanssa hommat rullaavat, niin pitää kyllä olle hemmetinmoinen säästö, että kannattaa vaihtaa uuteen.


    • eipäskiitos

      "Nyt on juttu silleen että Talenom on koputellut ulko-ovea ja esittivät aika mehukkaan tarjouksen josta olisi aika vaikea kieltäytyä."

      Kirjanpitotoimistoista tulee viestiä, että Talenom soittelee heidän asiakkailleen kuin pahinkin puhelinmyyntiorganisaatio. Itselle mokoma menettely olisi kyllä yksi syy ohittaa koko Talenom. Saa olla soittelemati. No, en ole kirjanpitäjääni vaihtelemassa eikä Talonom ole soitellut. Mutta eilen kuulin kirjanpitäjältä, että eräille kyllä muistetaan soitella...

    • tympee-olo

      >>Nyt on juttu silleen että Talenom on koputellut ulko-ovea ja esittivät aika mehukkaan tarjouksen josta olisi aika vaikea kieltäytyä.>>

      No kun noin mehukkaan tarjouksen olet saanut, niin miksi vielä epäröit? Jos olet tosiaan 20 vuotta toiminut yrittäjänä niin luulisi sinun itsekin jo haistavan mahdolliset vedätysyritykset.

      Todennäköisesti olet vain joku tympeitä kyselevä trollipelle.

    • TätäMieltä

      Olen saanut Talenomilta itselleni tyytymättömän asiakkaan, lähinnä laskuun tyytymättömän. Ap. sopimus oli ollut oikein "mehukas", lopputulos muutaman kuukauden jälkeen vähemmän, oli näet ilmestynyt kaikkea ylimääräistä laskutettavaa ja hinta aika suolainen.

      Lisäksi ongelmaa näin kirjanpidon kannalta löytyi, luullakseni siksi, että moni ihminen hoitamassa. Kenelläkään ei ollut kokonaiskuvaa yrityksestä. Summa summarum, en voi suositella tämän kokemuksen perusteella.

      Ja toisaalta selväähän on, että mehukkaista tarjouksista huolimatta hienot liiketilat, suuri henkilöstö ja markkinointi aiheuttavat kuluja ja tavalla tai toisella yrittäjä (asiakas) ne laskussaan maksaa..

    • MietiKahdesti

      Suoraan sanottuna älä tee sitä virhettä. Älä varsinkaan jos yrityksessäsi on muitakin työntekijöitä. He eivät asioi suoraan työntekijän kanssa.. vaan tj:na olet aina välikätenä. Esimerkki eletystä elämästä... piti saada palkkatodistus kyseisestä paikasta. Kesti 2kk ja vielä se kolmaskaan versio ei ollut priimaa :( Parempi puolisko haki oman työnantajan palkanlaskennasta saman paprun kesti 2minuuttia ja oli heti niiku piti. Kokemuksen syvällä rintaäänellä tuumaan, että maksa palvelusta niistä pienen tilitoimiston "näkymättömistä"eduista. :)

    • Entinen_talenom_asiakas

      Myöhäinen kommentti mutta pysy talenomista mahdollisimman kaukana.

      • Hömistyyny

        Kaikista näistä. Pilvitoimistoista pitää pysähtyä erossa. Ei edes taseet täsmää. Laskuja kyllä tulee


      • Anonyymi
        Hömistyyny kirjoitti:

        Kaikista näistä. Pilvitoimistoista pitää pysähtyä erossa. Ei edes taseet täsmää. Laskuja kyllä tulee

        Kyllä!! Koko ajan laskutus suurenee ja suurenee. Myös mitä ihmeellisimpiä veloituksia!!


    • Jaja97

      ÄLÄ SIIRRÄ!

    • Haetaanko-pois

      Meillä ehditttiin jo kesäkuun lopulla siirtää tuonne Talenomille kirjanpidot? Pitäisikö ne kuitenkin vielä käydä hakemassa sieltä takaisin? Ihan nyt kesken elokuunkin, niin pian kuin vain mahdollista?

      • PettynytAasi-kas

        Teit varmaankin 2 vuoden sopparin, saat nyt kärsiä 2 vuotta. Hae sitten pois.


    • JuhaAh

      Eli mikäli kemiat ei kohtaa tai asiasi hoidetaan päin p------ä, niin olet sitoutunut kahden vuoden irtisanomisaikaan. Sillä lailla.

    • Anonyymi

      Mistä nyt voisin saada apua kun en saanut mitenkään irtisanoa tästä Talenomista! Sieltä tulee koko ajan ihmeellinen laskua joka ei ole ikinään sovituksessa alustavasti! Ja nyt ne ei edes vastata minun viestiin ja ei hyväksyt irtisanoa! Ja se irtisanominen kestää 2kk ja nyt ei hyväksy, niin se aikaa vetää pidemmälle joka en tiedä milloin se loppu tätä sopimus!! Voisko joku antaa vinkkejä tai auttaa ! Kiitos

    • Anonyymi

      Älkää nyt missään nimessä ottako tätä kirjanpitofirmaksi! On kyllä niin huono kun vaan voi olla! Hermot tämän kanssa saa menemään eikä muuta!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      80
      7042
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6523
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6323
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      364
      4122
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2512
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2419
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      66
      2206
    8. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      143
      1519
    9. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1512
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      198
      1240
    Aihe