Tietokoneen näyttöä ei saa näkymään telkkarissa!?

ana_92_

Morjens!
Osaisiko joku kertoa mistä voisi johtua että tietokoneen näyttöä ei saa näkymään telkkarissa HDMI:llä yhdistettynä.
Kaapeli kiinni kunnolla molemmissa päissä ja tv:n kaikki 4 HDMI-paikkaa kokeiltu mutta aina vaan lukee "ei signaalia"
Telkkari on uudehko Samsung Smart 3D ja HDMI on aivan uusi 15m josta vielä kerrottiin että pitäs toimia pitemmälläki matkalla hyvin, elikkä tuskin tuosta välimatkasta johtuu tuo signaalin puute.
HDMI-piuhasta linkki tuossa--> http://www.jimms.fi/fi/Product/Show/87045
Vaikka on 4K piuha niin eikö sen pitäs toimia myös Full HD telkussa?
PC on joku Asus jonka oon käytettynä ostanut ja HDMI toiminut ennen tällä koneella vanhan Samsung TV:n kanssa.
Koneessa on AMD Radeon HD 5700 ja tiedän miten siihen pitäs lisätä toinen näyttö mutta ongelma onkin siinä että vaikka tv ois päällä ja piuha yhdistetty molempiin päihin niin kone ei havaitse muita näyttöjä vaan valittavana on ainoastaan tietokoneen näyttö ja tv:stä ei tietoakaan.
Kiitos jo etukäteen jos joku osais auttaa :)
Ois mukava päästä katteleen leffoja tuosta 60" telkkarin näytöltä :)

2

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oletko katsonut jo näytön asetukset? siellä missä resoluutiotkin laitetaan, pystytään määrittämään mitä toinen näyttö näyttää esim kopioidaanko kuva toiseen vaiko jatketaanko työpöytää jne.. Jos näytön toiminta on asettamatta, ei välttämättä mitään tapahdukkaan. Kone käyttää silloin vain yhtä, vaikka olisi piuhat kiinni.
      Toinen vaihtoehto on päivittää ajurit ja antaa sen asentaa (jos on jääny joskus laittamatta) HDMI puolen ajurit.

    • Niin ja sitten se, että jos se on sulla samaan aikaan kiinni näytössä, taitaa juurikin AMD:llä mennä ensisijaiseksi se DVI/VGA mitä muuta siellä olikaan.
      Jokin aika sitten kaverin luona piti saada kuvaa televisioon, aikalailla sama tilanne, näyttis 5770, näyttö tosin ei ollut FHD. Esim. pelkkä HDMI kiinni ja kone päälle, ei muuta niin kuvaa tulee. Niinkuin aina näissä, kikkailua ajureiden asetuksista. Sieltä sen saa kuntoon. Luultavasti kaikki menny uusiks TV:n vaihdon myötä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      59
      9407
    2. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      128
      7120
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      103
      6632
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      178
      4965
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      170
      4758
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      96
      3326
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      170
      2441
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      66
      2308
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      164
      2273
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      57
      2087
    Aihe