Miinankätkentä talkoisiin

.

Voiko jossakin ilmoittautua vapaaehtoiseksi miinankätkijäksi

Asekätkijöille (1944) on myönnettävä ansioristi pelastivat Suomen miehitykseltä1

.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Pysyt vain suljetulla lääkityksessä, pöpi!

Äänestä
  • Homoista saisi miinanpolkioita siinä ei suku jatku hhehh

    Äänestä

  • eerrtt kirjoitti:

    Homoista saisi miinanpolkioita siinä ei suku jatku hhehh

    älä nyt meitä perpansseja pistä miinoja polkemaan. kuka sitten hoitaa homopatsaan kirjaston eteen

    Äänestä

Suomalaisten upseerien organisoima asekätkentä oli päinvastoin maanpetokselliseksi luokiteltavaa toimintaa, koska se rikkoi Suomen hallituksen Neuvostoliiton kanssa solmimaa välirauhansopimusta. Suomi joutui asekätkijöiden vastuuttomuuden vuoksi äärimmäiseen vaaraan, sillä Neuvostoliitto olisi saanut asiasta halutessaan oikeutetun syyn Suomen miehittämiselle. Asekätkennän harjoittajat leikkivät Suomen hengellä!

Äänestä
  • Riipuu siitä, kenen kantilta katsoo.
    Vaikka aselepo alkoi 4.9. 1944, se ei ollut mikään rauhansopimus. Silloin kun asekätkentä aloitettiin, oltiin vielä sodassa, eikä aseiden kätkeminen viholliselta ollut todellakaan laitonta toimintaa. Laittomaksi tuo toiminta muuttui vasta sitten, kun kommunistinen Valpo (valtiollinen poliisi) sodan jälkeen sai vihiä asiasta ja kommunistit Neuvostoliiton myötävaikutuksella runttasivat läpi lain sen kriminalisoinnista.
    Mitään takeitahan Neuvostoliittolaisten aikeista ei kukaan voinut antaa. Olisi ollut vastuutonta olla varautumatta sellaiseen, mikä olisi voinut olla mahdollista.
    Kannattaa myös muistaa, että kysymyksessä ei ollut pelkästään pelko uudesta sodasta Neuvostoliiton miehityspyrkimyksiä kohtaa, vaan myös vallankappausyritysten torjuminen. Jo pelkkä tieto varautumisesta pahimpaan hillitsi viidennen kolonnan revanssihenkeä niin, ettei lopulta mitään pahempaa päässyt tapahtumaan.
    Ymmärtääkseni jopa itäinen naapurimme on myöntänyt sillä olleen suunnitelmia Suomea kohtaan heti aselevon jälkeen, mutta Stalin siirsi suunnitelmaa myöhemmäksi, saadessaan tietää suomalaisten varautumisesta.
    Asekätkijät eivät todellakaan leikkineet Suomen hengellä, päinvastoin, Isänmaata päätettiin vielä puolustaa vaikka pahin tapahtuisikin. Asialla olivat todelliset Isänmaan ystävät!

    Koroljoville kysymys: Jos Saksa olisi voittanut Neuvostoliiton toisessa maailmansodassa, olisivatko mahdolliset Neuvostoliittolaiset asekätkijät olleet silloin yhteiskuntansa vihollisia?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Asekätkijät---- kirjoitti:

.

Voiko jossakin ilmoittautua vapaaehtoiseksi miinankätkijäksi

Asekätkijöille (1944) on myönnettävä ansioristi pelastivat Suomen miehitykseltä1

.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu