UNIVET ON EPÄEETTISTÄ RAHASTUSTA

MURRRR

Vietiin kissauros helluntaisunnuntaina Hattulan Univetille. Kissalla oli virtsakivestä tullut akuutti virtsaumpi. Rakko ultrattiin ja huuhdeltiin. Hoitojen ja "tarvikkeiden" (työnnettiin peitot ja kaulurit kysymättä laskuun) loppusummaksi tuli yli 600e!! Herätyspiikkikin annettiin täysin tarpeettomana ja meiltä kysymättä.

Seuraavana yönä kissa oli taas ummessa ja nyt pissaa ei kuulunut tippaakaan. Hirveällä kiireellä vietiin 400km pohjoiseen vanhalle tutulle eläinlääkärille, joka kauhisteli kissan hoitotapaa kun ei edes 600 euroon oltu antibioottia annettu. Katetroitiin taas ja laserilla hajotettiin kivet, verinen pissa suihkusi ulos. Nyt vasta rakko siis todella puhdistettiin ja voidaan aloittaa kuntoutuminen. Kipulääkkeen määrää Univetiltä lähtiessä jo vähän ihmettelin kun kipulaastari injektiolääkkeen lisäksi vielä 50e opioidilääkitys tuputettiin. Kehotettiin tulemaan 24h sisällä takaisin nyhdettäväksi jos umpi uusiutuu ja tietenkin uusiutui, kun kivet jätettiin rakkoon. Money, money, money...

Mitä ilmeisimmin terveyspalvelujenkin ketjuuntuminen kulkee käsikkäin kuluttajan/potilaan sumuttamisen ja tiedon pimittämisen kanssa. Onneksi vielä löytyy rehtejä, aidosti eläimen ja omistajan hyvinvoinnille omistautuneita eläinlääkäreitä, jotka katsovat lemmikin hoidon onnistumisen rahantekoa tärkeämmäksi.

Hätätilanteessa ja vieraalla paikkakunnalla, kuten meidän tapauksessa, ei jää aikaa tehdä taustatutkimusta. Virheestä on opittu nyt ja tulee Univetit sun muut kusetukset kierrettyä kaukaakaukaa!

1

175

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ahneutta

      Näin on,näille se tuloksen teko eli rahan saaminen on kaikkein tärkeintä!Hyväuskoiset omistajat "puhutaan pyörryksiin"ja saadaan siten kalliisiin ja monesti ei mitenkään välttämättömiin tutkimuksiin.Ja sitten kun on vielä hyvin "mukavan lekurin"-rooli opeteltu,niin tulostahan tulee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      162
      2559
    2. 80
      1097
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      1007
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      976
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      75
      829
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      82
      684
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      100
      599
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      50
      566
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      542
    10. Ei siitä mahdollisesta suhteesta

      saa kukaan tietää jos niin haluat❤️naiselle
      Ikävä
      36
      508
    Aihe