Millaisia palvelijoita teillä

on kotona? meillä on puutarhuri, siivooja ja kokki ja lastenhoitaja. Itse olen kotiäiti, ja pystyn valvomaan ja pomottamaan meidän työntekijöitä. On kiva kun voi itse vähän hengähtää, ja voi delegoida kotitöitä muille, eihän sitä kaikkea tarvi yksin jaksaa. Mies on töissä ja pitkiä päiviä, niin on kiva kun saaa kotiapua. Rahasta ei ole puutetta, olemme rikkaita, ja iso talommekin on velaton. Huomenna menen shoppailemaan uusia huonekaluja ja sisutustarvikkeita ja saatanpa ostaa itselleni viidet kengät, kuudi uutta laukua, verhoja, mattoja, ja jos ehdin kipasen utokaupan kautta ja ostan auton, tää onkin jo vanha romu, viimesyksynä ostettu 2014 mallinen auto. Kantsii jo vaihtaa, ettei arvo paljon laske. Sutokauppias on mun sukulainen, saa hyvät alennukset. Mut hei, tehkää perässä, vaikka pienimuotoisesti, kyllä kannattaaa.
20149
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Tällanen provo sit tällä kertaa.
Ehkä sun kannattais hieman sivistää itseäsi, kävisit vaikka äidinkielentunneilla.

Äänestä

okeen kirjoitus on yliarvoistettua. Palvelijat vvoi kirjoittaa. Tälleen huuruissa ei kykene. Kippis.

Äänestä

Ihan kiva, avaaja, että hoidat sairauttasi vain kirjoittelemalla provoja. Olisi paljon pahempaa, jos esimerkiksi mielisairauskohtauksen saatuasi kiduttaisit eläimiä tai sytyttelisit tulipaloja.

Äänestä

Lissulla viiraa taas.....

Äänestä
  • Tuohan on miehen kirjoittamaa teksitä, sairaan tai keharin, mutta miehen kuitenkin.

    Äänestä

Monilla pienimuotoisempaa niin että palvelusväki on otettu lähiomaisista ja kummeista, ilmaistyövoimaa ja lahjojen kantajia. Kotiäidille pitää jäädä aikaa levätä (rahaa harrastaa kalliimman kaavan mukaan) ettei liikaa rasitu. Hirveä valitus koko ajan kuinka on vähän rahaa, kuinka paljon lapset kuluttaa ja kuinka väsynyt on niin saadaan valjastettua koko lähipiiri perheenäidin lisääntymis talkoisiin ja lahjoja kantaan. Uutta pukataan iloisesta ja valituksen kera kuinka raskasta se on. Kotiäidin pitää saada rentoutua kalliiden harrastustensa parissa kun on niin suuren uhrauksen tehnyt että jaksaa täyttää tätä maata uusilla veronmaksajilla. Kyllä näitä on nähty joilla kusi lirahtaa nuppiin kun "pääsee kotiäidiksi", ollaan kuin "toimitusjohtajia" jotka juoksuttavat alaisiaan kuin pässiä narussa.

Aloitus oli huumorimieleen väännetty mutta varmasti idea siihen nähty oikeesta elämästä.

Äänestä
  • Huumori on sellainen "taiteen laji", että avaajan kannattaisi jättää se niille, jotka sen paremmin hallitsee.

    Äänestä

Me saatiin palkkatuella paljvelijoita. Ei tavi omia rahoja käyttää kun työkkäri maksaa palkan, voi teettää pitkiä päiviä ja ei tarvi ite maksaa mitään. Suosittelen, yritykset kaikki käyttää ilmaistyöntekijöitä.

Äänestä

Kukaan oikeasti rikas ei sisusta ja shoppaile itse. Ja aloittaja tarvitsee sihteerin.

Äänestä

Osta itsellesi tunteja, toi kirjoittamaan opettelu voi vaatia muutamia sellaisia.

Äänestä

Minusta on ihanaa, kun mies ei ole töissä "pitkiä päiviä" kuten sinulla avaaja. Olemme molemmat töissä ja teemme yhdessä nuo luettelemasi kotityöt ja se on meistä tosi palkitsevaa. Nautimme, kun saamme touhuta yhdessä!

Tuntisin itseni maksulliseksi naiseksi, jos en olisi töissä. Mekin olemme rikkaita ja varmaan paljon, PALJON rikkaimpia kuin sinä avaaja, kun meillä on kaksi tienaamassa, emmekä tuhlaa rahaa palvelijoihin. Hah hah haa. :D

Mihin me tämän rahan kanssa joudummekaan? Laitamme tietenkin kaiken ylitse jäävän lastemme tileille, niin että heistäkin tulee sikarikkaita. Miten nyt suu pannaan, avaaja? käykö kateeksi, avaaja?

Äänestä

Mut hei mäkin olen kotona ja mies käy töissä, joskus pitkää päivää. Ei samaa tulotasoa, joskus saa laskeskella pennosia. Ikinä elämässä en ole ollut näin tyytyväinen kuin nyt! Mun mies ja lapset on parasta mitä on olemassa! Joskus sapettaa joku asia ja pahasti mut on ohi meneviä juttuja ja usein liittyy perheen ulkopuolisiin ihmisiin. Ylipäänsä olen sanoinkuvaamattoman onnekas kun saan olla siellä missä olen nyt tekemässä juuri näitä juttuja juuri näin. Kannattaa todella tehdä perässä, edes pienimuotoisesti. Raha ei tuo onnea saati elämäntarkoitusta.

Äänestä
  • Kyllä sitä sitten mummona itketään, kun pitää "kansaneläkkeellä" kituuttaa, kun itsellä ei ole mitään työhistoriaa. :D

    Äänestä

  • Juu määkin olen kotona, muija käy työssä ja tekee pitkää päivää on se hianoo kun saa makoilla pitkin päivää ja ottaa kaljan jos toisenkin.
    Ei tarvii laskea senttejä muija antaa mulle hyvän viikkorahan ja maksaa mulle jopa eläkevakuutusta, jotta mulla vanhanakin on mukavaa.
    Mun muija lapsineen on parasta mitä olen saanut.
    Rikas muija tuo onnea.

    Äänestä

  • rikasmuijamulla kirjoitti:

    Juu määkin olen kotona, muija käy työssä ja tekee pitkää päivää on se hianoo kun saa makoilla pitkin päivää ja ottaa kaljan jos toisenkin.
    Ei tarvii laskea senttejä muija antaa mulle hyvän viikkorahan ja maksaa mulle jopa eläkevakuutusta, jotta mulla vanhanakin on mukavaa.
    Mun muija lapsineen on parasta mitä olen saanut.
    Rikas muija tuo onnea.

    Eläkevakuutukset ovat mitä pahinta simmuun pissimistä. Ei sulla tule olemaan vanhana mukavaa. Muijakin on vaihtanut sut siinä vaiheessa mieheen, jolla ei ole kaljamahaa.

    Äänestä

  • Voi.sinnuu kirjoitti:

    Kyllä sitä sitten mummona itketään, kun pitää "kansaneläkkeellä" kituuttaa, kun itsellä ei ole mitään työhistoriaa. :D

    Vasta huomasin. Voi minnuu. Työhistoriaa löytyy. Käsitit väärin.

    Se on onni että Suomessa on järjestelmä jolla tuetaan että lasta voi hoitaa kotona kolmivuotiaaksi asti. Sen jälkeen taas töihin tietysti. Ehtii kaikenlaista elämässä. Kokemuksia syntyy kun itse tekee. En aio vanhana itkeskellä, mieluummin nauru suupielessä muistella elettyä elämää.

    Äänestä

Mulla on vain vaimo. Se tekee kaiken minkä käsken.

Äänestä

Mä olen elnyt kotirouvana jo 28 vuotta, joidin kaikki lapseni kotona, nyt hoitelen heidän lapsiaan, tuilla tieysti, kun ei ole kodin ulkopuolisia töitä niin ei ole, enkä ilmaistöihin mene niihin alipalkattuihin, sen verran voi aina leikkiä haastatteluissa tyhmää, ettei tule valituksi. Kotona on valtavasti hommia, hodan nuo lstenlapest, sitten teen paljon käsityöitä, ja kudon mattoja, ja ym ym... ihan kiva. Itselle on kiva tehdä asioita, kun siitä vielä maksetaan, vaikka pientä se tuet ovat, mutta ei mene työmatkoihin mitään eikä väväisiin ym kuluihin, kaikki on itselle. Tykkään.
Miksi rasittaa itseään kun helpommallakin pääsee.

Äänestä

Voishan joku palvelija luoda hevosenpaskat ja kanien papanat. Joku voisi maalata talon ja joku kääntää pellon. Eiks se ois kuitenki poikaa? Ja joku vois leipasta valkosuklaakaakun iltapäivän ratoksi nam. nam. Poijat ne on jotaki, sanio entinen AKKA.

Äänestä

Niin ja padallinen linssikeittoa, kukahan keittäisi ja nsitä kaakkua... nam, nam,,, ja sitähän ei sitten pöydältä oteta ilman mun lupaa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


roomajamonakoodottavat kirjoitti:

on kotona? meillä on puutarhuri, siivooja ja kokki ja lastenhoitaja. Itse olen kotiäiti, ja pystyn valvomaan ja pomottamaan meidän työntekijöitä. On kiva kun voi itse vähän hengähtää, ja voi delegoida kotitöitä muille, eihän sitä kaikkea tarvi yksin jaksaa. Mies on töissä ja pitkiä päiviä, niin on kiva kun saaa kotiapua. Rahasta ei ole puutetta, olemme rikkaita, ja iso talommekin on velaton. Huomenna menen shoppailemaan uusia huonekaluja ja sisutustarvikkeita ja saatanpa ostaa itselleni viidet kengät, kuudi uutta laukua, verhoja, mattoja, ja jos ehdin kipasen utokaupan kautta ja ostan auton, tää onkin jo vanha romu, viimesyksynä ostettu 2014 mallinen auto. Kantsii jo vaihtaa, ettei arvo paljon laske. Sutokauppias on mun sukulainen, saa hyvät alennukset. Mut hei, tehkää perässä, vaikka pienimuotoisesti, kyllä kannattaaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu