Asunnon arvossa keskeistä on ensisijaisesti sijainti, toissijaisesti sijainti ja kolmanneksi sijainti. Näin se on myös pientuulivoimassa.
Minulla on merellä saaressa aurinkopaneeleiden lisäksi pieni mylly. Sitä ei valittu tuoton vaan kestävyyden perusteella. Tuotossaan se ei yllä lähellekään valmistajan lupaamaa, mutta silti se tuottaa paljon enemmän kuin ennalta aavistin foorumeilta lukemani perusteella.
Kesällä tuotto on vähäisempää, mutta kun syksyn tuulet alkavat puhallella, lukemat ovat muikeita. Minusta tuntuu, että kaikki myllyn ostajat eivät ymmärrä, mikä merkitys on sillä, kun keskituulen nopeus nousee metrin tai kaksi sekunnissa. Sen vaikutus kokonaistuottoon on valtava.
Oma pikkuhyrräni on vain viisimetrisen varren päässä. Jos sen nostaisi korkealle, se tuottaisi vielä paremmin.
Olen huvikseni miettinyt, että jos laajentaisin mökillä aurinkopaneelijärjestelmää ja ostaisin lisäksi jonkun isomman myllyn (esimerkiksi Windspot), niin niiden varaan voisi perustaa mahtavan asumuksen. Ongelmaksi tulisi vain viemäröinti ja sen sellaiset "pikkujutut".
Mutta kyllä se niin on, että sopivalla paikalla Suomessakin auringolla ja sähköllä pystyy tuottamaan tarvitsemansa sähkön omakotitaloonkin. Nämä avoimet ja tuuliset paikat ovat kuitenkin harvassa. Meren ulkosaaristo ja lapin tunturit lienevät ainoat kohteet.
Sijainti, sijainti ja sijainti
4
109
Vastaukset
- markkinahintakaikille
"Nämä avoimet ja tuuliset paikat ovat kuitenkin harvassa. Meren ulkosaaristo ja lapin tunturit lienevät ainoat kohteet."
Ei pointti tuossa ole vaan saada rahalle hyvä korko, valtio tukee ja maksaa huimaa ylihintaa tuotetusta sähköstä myllyn rakentajille/pyörittäjille. - ei-ne-riitä
Mikään näistä ei riitä vakituisen asunnon tarpeisiin, aurinkoa ei näy, ja tuulikin on tyyntynyt, ei tule mistään mitään. Tämä varsinkin loka-maaliskuu välisenä aikana. Mutta jos muuttaa Espanjaan, tilanne on aivan toinen.
- eiääliö
Tuulisella paikalla saa tuulesta paljon sähköä, mutta tuuli myös jäähdyttää rakennusta.
Aurinkoisella paikalla saa paljon sähköä auringosta, mutta aurinko myös lisää talon jäärdytysparvetta. - rrrrrrhhhhh
kustavi tai vastaava
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata892618Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f2031658- 1161590
Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois411461Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla
Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v641212Juhannusterveiset kaivatulle
Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻75995- 56969
- 45857
- 63849
- 61835