Chrysler 300m täristää

Kiitokset.etukäteen

Eli omistan -99 Chrysler 300m 3.5litran moottorilla.

80km/h kohdalla alkaa lievä tärinä joka kasvaa aika ikäväksi siinä 100km/h kohdalla ja tuntuu siltä että tärinä pikkuisen lievenisi siinä 120km/h nopeudessa.

Onko kellään kokemusta kyseisestä ongelmasta?

Minulla on alla ne 300m orkkis perforamnce renkaat jotka ovat kokoa 18" ja 235 leveät meganakit. edessä on ne parin millin spacerit (levikepalat) että kumi ei ota siihen torque tankoon kiinni.

kokeilin tänään sitä että nappasin miehekkäästi renkaista kiinni ja kiskoin mutta en ollut tuntevani ainakaan mitään glappia. edessä on uudet laakerit kummassakin renkaissa ja rasvasin kaikki tangot kun vaihdoin kesärenkaat alle.

ajattelin tässä viedä ensiviikolla auton nelipyöräsuuntaukseen ja renkaiden tasapainotukseen mutta ajattelin kysyä että olisiko jollain asiantuntijalla jotain asiaa syvempää tietoa, yksi kaveri sano että ehkä kardaani voi olla soika/vino mutta toivon että ei ole.

8

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitäturhista

      Ehkä kartaanin vääntöjousen ulompi pidike on tullut tiensä päähän. Tai sitten kardaani on liian lyhyt eikä ylety kunnolla akselille.

    • mikkelli72

      Laita talvirenkaat takas alle ja kokeile täristääkö vielä. Jos ei täristä => kesärenkaiden tasapainotus korjaa asia. Paitsi tietysti jos talvirenkaatkin epätasapainossa...

      • Kiitokset.etukäteen

        Kiitos asiallisesta vastauksestasi.

        Ei ne minun mielestäni tärissyt talvirenkailla mutta epäilen että nuo isot ja painavat r18 235 kseänakit ovat joko epätasapainossa tai sitten lisäpainon takia ilmaisisi jotenkin glappia enemmän kun talvinakit on semmoiset kevyillä aluvanteilla olevat r16 200set.

        Kävin tänään taas tutkiskelemassa enemmän ja ajoin eräällä pihalla ristiin rastiin jossa oli asvaltti päällyste mutta piha aivan aalloilla ja sain mielestäni oikealta edestä tai takaa kuulumaan semmoisen "klunk klunk" äänen kun sain auton oikein keinumaan joten voi olla jokin pusla vähän kulunut.


    • Kiitokset.etukäteen

      Jatkoin tutkimuksiani ja olen ruvennut epäilemään että vikana on takajarrulevyt. ne ovat aika urautuneet ja jarrupalat aika kuluneiden oloiset, ehkä joskus jarrut laahannut ja levyt menneet soikeiksi.

      Tärinän luonne muuttui kun kokeilin painella jarruja motarilla. välillä tuntuu siltä että tärinä häviää kokonaan.

    • Selvääpässiä

      Nivelet ja kallistuksenvakaajan kumit/puslat vaihtoon ja auto on ajolleen kuin uusi...

      • Kiitokset.etukäteen

        Ne tarkastettiin itseoppisesti, autokorjaamolla sekä pyysin katsastumiehen tsiigaa tarkemmin.

        Hyvät näyttivät olevan, ei mitään glappia missään.


    • 535iiiiiiiiiiiiiiiiiii

      Kuulostaa beeämweeltä:) 80 vauhdissa tärinät päällä. No, 25 tonnilla en kuvitellutkaan saavani luksusta.

    • joukolla

      oletko säilyttänyt renkaita pystyssä vai makuulla?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      70
      4888
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      10
      3320
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      17
      2545
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      56
      1633
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1556
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1326
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      93
      1259
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      217
      1005
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      68
      942
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      51
      855
    Aihe