OSTEOPOROOSI

vm.55

onko kenelläkään kokemusta PROLIA injektionesteestä jossa on esitäytetty ruisku 60 mg ml AMGEN esitäyttetty ruisku turvamekanismi

5

1416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elitavatkuntoon

      Osteoporoosia ei enään hoideta lääkkeillä.

      Onko ruokavalio kunnossa?

      Verisuoni- ja luustonterveyden kannalta tärkeimmät ravinteet ovat kaikki antioksidantit (marjat, kasvikset, juurekset, vihannekset, hedelmät), C-vitamiini, D-vitamiini, magnesium, Omega-3 -rasvahapot ja K2-vitamiini, joten varmista näiden riittävä saanti ruuasta ja lisäravinteista.


      Luuston voi pitää kunnossa huolehtimalla siitä, että saa riittävästi proteiinia, C-vitamiinia, D-vitamiinia, magnesiumia sekä K2-vitamiinia. Liikunta ennaltaehkäisee luukatoa parhaiten lapsena ja nuorena, mutta aikuisenakin kannattaa jatkaa liikuntaharrastusta, sillä liikunta auttaa myös tasapainon säilyttämisessä ja luustoa tukevan lihaksiston ylläpidossa.

      Suomessa terveellinen ja monipuolinen ravinto ei riitä pitämään yllä tervettä luustoa, nivelsiteitä, välilevyjä ja niveliä. Lisäravinteena tarvitaan:

      C-vitamiinia 400 mg/vrk
      D-vitamiinia 50-100 µg/vrk
      K2-vitamiinia 50-100 µg/vrk
      Magnesium (sitraattia) 200-400 mg/vrk

      Nämä lisäravinteet maksavat kuukaudessa n. 5€, joten ei ole rahasta kiinni oman luustonsa hyvinvoinnista huolehtiminen. Edullisimmin lisäravinteita myydään Citymarketissa, iHerbissä sekä suomalaisissa verkkokaupoissa.

      Luukatoa lääkitään turhaan – moderneihin sairauksiin tuhlataan aikaa ja rahaa!

      Lääkkeiden teho luunmurtumien ehkäisyssä on heikko, osoittaa perusteellinen katsaustutkimus. Osteoporoosiin hukattu aika ja raha ovat osa laajempaa ylihoitamisen ongelmaa.
      http://www.hs.fi/tiede/a1432608772406

    • TheBone

      "Suomalaisprofessori lyttää osteoporoosihoidon"

      "Meta-analyysin valossa käytössä oleva hoitostrategia on väärä. Ajatus lonkkamurtumien - ja oikeastaan muidenkin murtumien - ehkäisemisestä osteoporoosilääkityksellä on lähtökohtaisesti virheellinen, Järvinen sanoo."

      "Lääkehoidon hyöty on parhaimmillaankin vain marginaalinen."

      -"Osteoporoosilääkkeillä on myös omat haitalliset sivuvaikutuksensa. Lääkkeistä tyypillisiä haittavaikutuksia ovat pahoinvointi ja oksentelu mutta pahimmassa tapauksessa ne aiheuttavat myös leukaluun kuolioita ja poikkeuksellisia murtumia, toteaa kansainvälistä tutkimusryhmää johtava professori Teppo Järvinen Helsingin yliopistosta."

      - http://www.iltalehti.fi/terveys/2015052719759543_tr.shtml

    • elintapasairaus

      Ranne-, olkavarsi -, lonkka- ja selkänikamien murtumat ovat tyypillisimpiä osteoporoottisia murtumia. Ensimmäiseksi luukadossa murtuu yleensä ranne, kun kaadutaan ja otetaan kädellä vastaan putoamista maahan.

      Myöhemmällä iällä, kun refleksit vaimenee ja kättä ei ehdi laittaa kompastuessa alle, murtuu lonkka. Lonkkamurtumat ovat vakavimpia, koska pahimmillaan niihin voi menehtyä tai ne voivat invalidisoida pysyvästi. Reisiluun kaulan murtumia todetaan Suomessa noin 8000 vuosittain, joista kolme neljäsosaa sattuu naisille.

      Kaikkein yleisin osteoporoottinen murtuma on kuitenkin selkänikamanmurtuma. Nämä ilmenevät pituuden lyhentymänä tai kumarana ryhtinä.

      Osteoporoosia voidaan hoitaa ja parantaa korjaamalla ravintoainepuutokset, joista yleisimmät ovat C-, D-, ja K2-vitamiinin sekä magnesiumin puute.

      Muista arkiliikunta ja tumppaa tupakka lopullisesti.

      Osteoporoosissa kalsiumia liukenee luista ja kertyy verisuonten seinämiin, jossa vaarana (mm. sydänkohtausriski) tai pehmytkudoksiin kuten aivoihin (dementiariski).

    • denosum

      Sain eilen reseptin Proliaan. Pitkä keskustelu oli lääkärin kanssa osteoporoosista. Kysyin eikö liikunnan ja d-vitamiinin kalsiumin lisääminen riitä. Lääkäri vastasi sanomalla, ettei tässä tapauksessa, murtumariskini on aika korkea. Lannenikamat melko "sökönä". Mieluummin otan Prolia -pistoksen kuin pyörätuolissa istumisen loppuiäkseni. Kalsium, d-vitamiinin tasoni on hyvä. Kalsiumia sisältäviä ruokia on hyvä syödä runsaasti Prolian käytön aikana, sillä lääke kuluttaa kalsiumvarastoja. Minun täytyy tilata aika sairaanhoitajan vastaanotolle pistoksen saamista varten. Käytössä olevat lääkkeet saan ottaa tavallisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      93
      2129
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1557
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1339
    4. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      240
      1237
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      73
      1190
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      88
      1106
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1051
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      253
      1016
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      936
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      901
    Aihe