Kotkan alueella runsaasti asunnottomia, enimmäkseen miehiä.
Onko täällä Kotkassa muuten mitään huoltoa näiden alkoholisoituneiden asunnottomien hyväksi? Kuten suihku ja peseytymismahdollisuudet sekä vaatehuolto. Kaikki ojanpuolella kulkevat eivät tiedä Fidaan mennä vaate ostoksille.
Jotain pitäisi tehdä näiden ihmisten hyväksi!
Onko täällä Kotkassa muuten mitään huoltoa näiden alkoholisoituneiden asunnottomien hyväksi? Kuten suihku ja peseytymismahdollisuudet sekä vaatehuolto. Kaikki ojanpuolella kulkevat eivät tiedä Fidaan mennä vaate ostoksille.
Jotain pitäisi tehdä näiden ihmisten hyväksi!
Vastaukset 6
Vanhimmat
On täydenpalvelun hoitola turvalassa siellä elää paksusti ja taas voimien karttuessa voi lähteä takaisin lintsille. Tätä kierrettä voi jatkaa niin kauan kun elonpäiviä riittää. Olen entinen juomaveikko ja yhdeksänkymmentä prosenttia ongelmistani myös asunnottomuuteni johtui siitä, että käytin alkoholia. Kyllä sitä vikaa joskus voi etsiä itsestäkin eikä aina yhteiskunnasta.
Esim. Leipäjonoissa näkee myös näitä joilla on mahdollisesti pissit housuissa eikä heillä ole vaihtaa varmaankaan puhdasta vaihtovaatetta ylle, saatika että pääsisivät päivittäin pesulle?
Toisaalta eipä hoivakotien vanhuksetkaan pääse kuin kerran viikossa suihkuun!
Ainoastaan vankilassa on ihmisillä lämmin ruoka ja puhtaat vaatteet sekä punkka jossa nukkua.
Itselläni on tuttu jolla on makuualustana patja, ei paikkaa missä pestä vaatteita ilmaiseksi. Ruuaksi ilmeisesti sipsejä ja leipää kun ei ole välttämättä keittovälineitä.
Kyllä meitä asuntoa vailla olevia riittää täällä, kesähän menee hyvin, mutta talvella käy vilu joskus luihin ja ytimiin, uimahalliin pääsee pesulle ja saunomaa, vaatteiden psu on vähän niin ja näin, meren rannassa nitä on kyllä hyvä välillä pestä, aurinko kuivaa nopeasti.
Roskiksista löytyy hyvää murkinaa, välillä vähän käynyttä, mutta silti maistuvaa.
Leikkikää ryssää tai lankatkaa naama mustaksi niin johan asunto tulee
Aikoinaan oli hovarilla rälläkkä, en tiedä onko enää, muutin kotkasta pois jo 10v sitten, enkä ole katunut päätöstä.
Asunnottomia pitäisi silti auttaa enemmän kuin tänä päivänä, Hovarilla taisi olla vuosia sitten vankilasta vapautuville miehille asuntola tms. Kaikille ei lie tilaa jos joku miesten asuntola olisikin, kun päättäjät eivät halua nähdä tätä ongelmaa ettei kaikilla ihmisillä ole kattoa päänpäällä ja pesupaikkoja. Eikö uimalan palvelut suihku ja sauna ym. ole maksullista?