Työeläkekuntoutus = Uudelleenkoulutus

Hoitajatar

Edessäni on uudelleenkoulutus vaikean selkäsairauden vuoksi (3 erikoislääkärin suositus). Miten lasketaan tämä kuntoutustuki opiskelun ajalta ? Otetaanko tässä tapauksessa huomioon tuleva aika. Olen 37 vuotias ja ollut työelämässä 20 vuotiaasta lähtien. Vakituinen työpaikka on, mutta tähän työhön en enää voi palata.Työterveyslääkäri ei antanut lupaa palata omaan työhöni.
Kiitän etukäteen vastauksestanne.

15

2905

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kun opiskelet (ja suoritat tutkinnon) kuntoutustuen aikana, niin siitä ei kartu eläkettä.

      Jos olet suorittanut eläkettä kartuttavan tutkinnon (1.1.2005 tai sen jälkeen) ennen kuntoutustukea, niin tulevan ajan ansiossa otetaan huomioon myös tutkintoon johtaneen opiskelun aika tietyissä tilanteissa.

      Tulevan ajan ansiossa otetaan tulona huomioon 1 427,36 euroa kuukautta kohden (vuoden 2015 tasossa). Tuleva aika lasketaan siis työkyvyttömyyttä edeltävän viiden kalenterivuoden ansioista.

    • Hoitajatar

      Kiitos tyhjentävästä vastauksesta. Elikkä tuleva aika on siis ikävuodestani 37 aina sinne milloin vanhuuseläke koittaa (65...68!!) ?

    • paperisiirtely

      "Työterveyslääkäri ei antanut lupaa palata omaan työhöni."

      Minulla on samanlainen lausunto työterveyslääkäriltä mutta onko sillä mitään merkitystä?
      Jos ei saa työkyvyttömyyseläkettä eikä uudelleen koulutusta, niin pakko kai on mennä samaa työhön vai mitä?

    • Nimimerkille "Hoitajatar" Tuleva aika lasketaan alempaan vanhuuseläkeikään.

      Nimimerkille "paperisiirtely" Sinun tulee työterveyslääkärin lausunnon johdosta selvittää esimiehesi ja työterveydenhuollon kanssa työsi mahdollisia uudelleen järjestelyjä sekä kuntoutushakemukset

      Työeläketietäjä korostaa jälleen, että mikäli kysymys on henkilökotaisesta eläkeasiasta, tulee tiedustella omasta eläkelaitoksesta henkilökohtaisilla tiedoillaan. Suomi24 palstalla Työeläketietäjä käsittelee asioita vain yleisellä tasolla.

      • OnnenElisa

        Hei! Nimimerkki Hoitajar (Työeläkekuntoutus=Uudelleenkoulutus) ilmoittaa suurella ilolla, että olen saanut työeläkelaitokselta myöntävän päätöksen uudelleenkoulutuksesta ja olen jo saanut myös uuden (eläkelaitoksen hyväksymän) opiskelupaikan. Asiat lähtivät rullaamaan todella nopealla tahdilla ja 4 viikossa nämä kaikki on järjestynyt. Aivan uskomatonta. Kävin myös pyytämälläni ja eläkelaitoksen hyväksymällä/kustantamalla työelämävalmentaja/kuntoutusneuvojalla ja hänen luonaan viettämäni yli 3 tuntinen oli kyllä sellainen tietopaketti ja kokemus,ettei paremmasta väliä.Uskomattoman hieno ammattilainen ohjasi,neuvoi,opetti,otti yhteyttä opiskelupaikaan jne,jne siinä saman istunnon aikana.
        Kyllä muuten on kannattanut olla työelämässä tiiviisti mukana,sillä työllä ja ansioilla on valtavan suuri merkitys työeläkekuntoutuksen saamiseen,rahalliseen korvaukseen opiskelun aikana jne. Työnteko siis kannattaa AINA !
        Nyt näyttää tosi hyvältä ja toiveikkaalta.


    • atsmainen

      Olen 24vuotias ,valmistunut puutarhuriksi 2010 ja siitä asti ollut useassa työpaikassa. Nykyisessä työpaikassani v.2011 lähtien vakituisena , nyt minulle on todettu työastma/työssä paheneva astma, voi olla etten saa uudelleen koulutukseen tarvittavaa e-lausuntoa(tutkimukset voelä kesken), pystynkö saamaan jostain kautta tukia tai mahdollisesti työeläkettä että voisin opiskella uuden ammatin

      • Voit ottaa yhteyttä oman työeläkelaitoksesi kuntoutusneuvojaan, joka selvittää mahdollisen oikeutesi työeläkekuntoutukseen.


    • Riituska79

      Kaverini oli työeläkeyhtiön maksamana Noposen uravalmentajalla. Minulle on tulossa päätös ammatillisesta kuntoutuksesta ja haluan ja tarvitsen myös tuommoisen valmentajan. Kaverilleni oli tätä eläkeyhtiön puolelta tarjottu, mutta jos itse haluan sitä ja nimenomaan haluan päästä Noposelle, sillä olen kuullut siitä muualtakin hyvää ja muutamasta muusta taasen huonoa, otetaanko meidän omia toiveita miten eläkeyhtiössä huomioon?

    • Ole yhteydessä omaan työeläkeyhtiöösi, jossa hakemuksesi on parhaillaan vireillä ja keskustella heidän kanssaan, miten mahdollista ammatillista kuntoutusta lähdetään toteuttamaan.

    • tuitelis77

      pitääkö tuolta ajalta maksaa liitonmaksuja jos vakava sairaus (syöpä) edellyttänyt uudelleen kuntoutusta ja sairas ajalta ei tarvinnut maksaa kassaan jäsenmaksuja

    • Pyydän sinua ottamaan suoraan yhteyttä omaan ammattiliittoon tässä asiassa.

    • Anonyymi

      Entä kun ikää pian 62 ja patistellaan näihin toimenpiteisiin. Siis mitä järkeä?! Uutta ammattia en aio alkaa opiskella.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Asia menee niin, että jos ihminen on kykenemätön tekemään omaa työtään ja katsotaan, että pystyisi tekemään edes jotain työtä vaikka edes osapäiväisesti. niin hänet koulutetaan uuteen ammattiin jos hän on alle 60 vuotias. Kun ihminen on täyttänyt 60 vuotta, eikä pysty tekemään omaa työtään tai ole helposti koulutettavissa toiseen sopivaan työhän, niin sitten voi päästä työkyvyttömyyseläkkeelle. Eli kynnys päästä eläkkeelle on hyvin korkea, tosin asiaa tuntematta, niin latvapuolen ongelmista taitaa olla helpoin tie hylkiöksi ja työkyvyttömyyseläkkeelle.

    • Anonyymi

      Kaikki mahdolliset on syytä todentaa, kun hakee TK-eläkkeelle. Ammatti, ruumiilliset vammat, psyykkiset ongelmat ja ylipaino on hyvä. Verenpaine ja kolesteroli ja huimaukset kannattaa mainita. Kihti ja kaikki ruokavalioon liittyvät esimerkiksi diabetes ja veren sokerin arvot. Näitä kannattaa käydä esittämässä lääkärille usein. Sairausvakuutus kannattaa ottaa.

      Käytännössä tukitaan työllistymistoimet. Huomaa, että todella tarvitaan pitkä sairasloma historia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      151
      8244
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      428
      7313
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      70
      3769
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      148
      3452
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2924
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      50
      2463
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1976
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1823
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      35
      1639
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1490
    Aihe