Miten porukal meni prosessi tehtävät? Paljon on juttuu ollut Baselist vaan. Oliks teijän koe saleissa niit tyyppei jotka luovutti paperinsa heti ku sai? Mitä arvioisitte oikeesti piste rajaksi Turkuun?
Turun pääsykoe
JADE126
2487
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Pisteraja 73,5. Prosessi meni kaikilla pääosin hyvin.
No höpö-höpö tuommoisen pisterajan kanssa. Ei ole lähelläkään 70 pistettä. Ihmettelen, jos on edes 60. Ikinä ole ollut 70 pistettä, vaikka aikanaan ollut oikeastikin helppoja kokeita, joissa pelkkiä listoja tarvinnut osata. Harvassa on tästä kokeesta 70 pistettä saavat, se on saletti.
Pisteraja voi olla alle 50! On täällä niin monella mennyt jokin kohta ihan perseelleen. Nuo 70 rajan huutelijat eivät tn. ole edes tehneet koetta, tai sitten mennyt niin huonosti, että täällä huutelevat älyttömyyksiä :)
Ja täälä ei juuri kukaan ota kantaa esim. niihin 4/5 kysymyksiin, internet commerce and law -kirjasta. Tainnut menmnä ika huonosti se osio, kun puhutaan vaan prosessista ja baselista?
Meidän salista lähti ainakin kolmasosa tyypeistä heti kun sai. Itse istuin loppuun asti ja vastasin kaikkiin, mutta silti taisi mennä huonosti
Itse tykkäsin just noista prosessin tehtävistä ja ilahduin ku näin sen lähestymiskielto tehtävän ku olin opetellut sen ulkoa. Baselkin meni ihan ok ku valmistauduin siihen et ne tulee kysymään sitä oikeudellista näkökulmaa. En todellakaan usko et mitään huippu pisteitä sielt tulee mut toivon et ne pisterajat ei kokis suuria hyppäyksiä ainakaan. Koska olihan se koe vaikea! Viel vaikeammaks sen tekee et moni on lukenut kirjoja väärästä näkökulmasta. Baselis oli siin ensimmäisissä kappaleissa just et mitä oikeuden aloja nää sääntelyt käyvät läheltä ja huomisen kappaleessa kerrottiin tarkemmin just mitkä osat niitä ne on. Ni ku luin kirjaa ni pyrin keskittymään just niihin. Kyllä täälläkin oon opetullut kaavoja sun,muita koronvaihto, nettoarvontilityksiä et tuskin kenenkään koe on mennyt nappiin. Kaikkein tuskallisinta on nyt tää odottelu 36 päivää huomisesta lähtien tuloksiin! Ahdistaa ja jännittää. En tiijjä uskaltaako sitä ees sit kattoa niitä tuloksia!
*viimeisessä kappaleessa. Inhoon ku kännykät korjaa sanoja :D
Prosessin kysymykset meni täydellisesti, saan oikeustapauksesta 8-10p ja lähestymiskiellosta 10p.
Veikkaa et pisteraja on viime vuoden luokkaa, yllättävän matala.
Tehtävä nro 4 oikea rivi olkaa hyvät.
1. O
2. O
3. O
4. V
5. O
6. V
7. (V)
8. V
9. O
10. O
En ymmärrä miksi piti valita tuo " virtuaalihuonekaulut eivät ole irtainta omaisuutta" kun siihen ei ole selvää vastausta. Ainakin sanotaan että ne _voisivat_ olla lain tarkoittamassa mielessä irtainta...
kokolailla sama rivi täällä, tosin tuota kohtaa 5 en nyt muista mikä se oli? Olikos sekin semmoinen, joka voisi olla sekä että?
Eikö law on the books viitannut voimassa olevaan oikeuteen ja law in action sen täytäntöönpanoon. Näin minä ainakin sen päättelin. Kohta 3.
5. Kohta oli että omaisuudella viitataan kontrollista syntyvään oikeusasemaan ja kkirjassa "pproperty refers to the rights position that arises from "control".
3. Kohta "law ib action refers to the current state of the law, i.e. The law in force and enforced at any given time"
Kohta 7 oli mielestäni erittäin huonosti valittu. Kirjan mukaan vastaus voi olla kumpi tahansa riippuen painotuksista. Mielestäni tuo kohta 8 on myös hieman tulkinnanvarainen. Korkea taloudellinen arvo yms. rikoslain mukaan estää näpistyksestä tuomitsemisen, jos kyseessä on perus varkaus tapaus. Käräjäoikeuden mukaan virtuaalivarkaus oli tapauksessa näpistysrikoksena tuomittava, hovioikeuden mukaan ei. Jos Suomen tuomioistuimetkin päätyvät asiassa eri tuloksiin niin kyllä/ei vastausta on mielestäni kokeessa vaikea lähteä hakemaan, jos vastausta ei saa edes perustella.Joo ylintä muutoksenhakutuomioistuinta noudatetaan, mutta kuitenkin perusteita toisenlaiseen vastaukseen on ja esim. Hollannissa asiassa päädytty eri ratkaisuun.
no mutta väärin se kasi olisi joka tapauksessa jos oltaisiin haettu sitä, ettei voi tuomita virtuaalihuonekaluista.... ja ei edes tarvinnut perustella
Kirjan mukaan virtuaalihuonekalut voivat olla irtainta omaisuutta. Hovioikeuden perusteluiden mukaan ne eivät ole irtainta omaisuutta ja kohdan 7 vastaus tällöin oikein.
Siihen ovatko ne, kirja ei annata yksiselitteistä vastausta. Hollannissa ne ovat irtainta omaisuutta ja niiden varastamisesta voidaan tuomita. Suomessa käräjäoikeuden mukaan virtuaalihuonekalut ovat irtainta omaisuutta, jolloin niiden varastamisesta voidaan tuomita näpistyksestä tai varkaudesta, Kouvolan hovioikeuden mukaan virtuaalihuonekalut eivät ole irtainta omaisuutta eikä niiden varastamisesta voida siis tuomita.
Tulkinnanvaraisia kysymyksiä pääsykokeessa ei kannattaisi olla, se valituksien määrä yksistään jo luulisi pelottavan kokeentekijöitä.
Samaa mieltä! Itse järkeilin niin, että kun kysymyksessä ei kysytty minkä maan lainsäädännön mukaan niin tällöin kirjassa kuvattu Hollannin tapaus voi asettua vastauksen perustaksi. Vastasin siis "ei". Kovin mielelläni kuulisin perustelut, jos joku teistä on sitä mieltä, että vastasin väärin.
Tuosta yllä esitetystä oikein "arvotusta" rivistä samaa mieltä laatijan kanssa.
Vielä pisteistä. Viime vuonna Turkuun sisäänpääsyyn vaadittiin 60% yhteispistemäärästä. En oikein keksi, miksi tämä raja nousisi. Koe oli melko vaikea. Varmasti Turku nyt hilaa Joensuunkin pisterajoja ylöspäin, mutta miksi ne nousisivat yli tuon viime vuotisen?
tuo vitoskohtakin on hieman tulkinnanvarainen, kun kyse on hallinnasta/vallinnasta ja toisaalta kontrollista, ja ne ovat eri asia. "Control" kirjassa ei ole suoraan kontrolli, kyse myös hallinnasta
Uskoisin että pisteraja pysyy lähellä samaa kuin viime vuonna jos muutoksia tulee ni ne on pieniä.
koe oli kuitenkin vaikea ja kirjat sellaista mitä ei ole ennen ollutkaan oikiksen pääsykokeissa joten monet on lukenut niitä ns.väärin. Enään täs odottelua vaan 33 pv jos tätä pv ei lasketa :D
Jännittääks porukkaa tulokset?
No jännittää. Eniten vituttaa ne internet kirjan kysymykset kun niistä osa oli todella tulkinnan varasia ja siinä kyö varmasti mennään muutaman kysymyksen kans oikasumenettelyyn. Blaah toivon et rajat ois alhaiset. Oon niin kyrpiintyny koko kokeeseen.
Ei jännitä, varma hylky.
Moni kehuu, että koe olisi mennyt otis hyvin, ja siksi sisäänpääsyraja olisi likimain tuplat viime vuotiseen verrattuna. Itse en ihan tähän usko, mutta nousee nuo rajat melko varmasti vähäsen. Mutta tarvitaanko yli 50 pistettä? Saapa nähdä. Varmaan aika monella, jotka huutelee varmoja 60 pisteitä tuosta kokeesta, tulee vielä ikävä yllätys, kun pisteet jääkin alle 50.
Enpä tiedä. Mun mielestä koe oli todella helppo koska sattu mulle sopivat kysymykset enkä varmasti oo ainoo jolle niin kävi. Muutenkin oon kuullu monilta et tuntu menevän hyvin koe. Sen takii mä tosissaan veikkaan et rajat voi olla aika korkeetkin.
Mä veikkaan et pisteraja on 45. Otanta sisältää itseni yhdeksän kokeeseen osallistuneen fiilikset, sekä tän palstan keskustelut.
Eikös viime vuonnakin huudeltu varmoja 70 pisteen ylittäneitä ja lopulta kukaan ei päässyt lähellekään. Raja Turkuun oli 38/80 pinnaa ja Joensuuhun joku 24/80!!! Toki Joensuun osalta tilanne on nyt toinen, kun kaikki Turkuun hakeneet haki sinne myös. Mutta monia voi tosiaan odottaa ikävä yllätys, kun ihan oikeat asiat on kirjoittanut paperille, mutta väärällä tavalla...