Hyvät linjat uudessa hallitusohjelmassa. Linjoina mm. professoreilta pois kesä/heinä/elokuun yltiövapaat, kunnille vähemmän tehtäviä, vähemmän ministereitä/valtiosihteereitä ja vähemmän byrokratiaa.
Kaikki nuo muutokset tarkoittaa suomeksi julkisten suojatyöpaikkojen vähentämistä. Jo oli aikakin! Sais loppua kokonaan verorahoilla rahoitettujen kahvipöytäkeskustelijoiden "työn" rahoittaminen. Pois vielä kiitos nuo älyttömät kunnalliset irtisanomissuojat, niin johan loppuu työpaikoilla laiskottelu verorahoin!
Kaikki nuo muutokset tarkoittaa suomeksi julkisten suojatyöpaikkojen vähentämistä. Jo oli aikakin! Sais loppua kokonaan verorahoilla rahoitettujen kahvipöytäkeskustelijoiden "työn" rahoittaminen. Pois vielä kiitos nuo älyttömät kunnalliset irtisanomissuojat, niin johan loppuu työpaikoilla laiskottelu verorahoin!
Vastaukset 13
Vanhimmat
Melkein puolet Suomen virkamiehistä toimii armeijassa, poliisissa tai tullissa.
Valtion työpaikkoja oli Suomessa parikymmentä vuotta sitten 215.000. Nyt on 78.000. Määrä on pudonnut yhteen kolmasosaan.
"Suomessa on vähiten valtion virkamiehiä EU:ssa"
http://yle.fi/uutiset/suomessa_on_vahiten_valtion_virkamiehia_eussa/7920697
suomessa on virkamiehiä 550000 ei 78000
Väittämäsi on epätosi, tuollaisia tarjoamiasi huuhaalukuja on vain levitetty netissä asiattomasti poliittisen propagandan ja manipulaation tekemisesksi ja joillekin se on mennyt läpikin. Jopa netin tietosanakirja tietää asian.
Vuonna 2010 oli enään 75 065 virkamiestä.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Virkamies
Ja Ylen propagandaan ei kukaan tervejärkinen usko hetkeäkään.
Professuurit eivät tosiaankaan ole suojatyöpaikkoja. Keskimäärin nykyprofessuurit täytetään kansainvälisesti kilpailutetusti. Pääsyvaatimukset ovat erittäin tiukat ja työ vaativaa. Professorit ovat nykyään keskimäärin rankasti ylityöllistettyjä. Keskimäärin suomalaiset professorit tekevät noin 20-25% palkatonta ylityötä. Yksityisellä puolella tuo ei tulisi kuuloonkaan ilman vähintään 20-25%:n ylimääräistä korvausta. Tosin yksityiseltä puolelta ei edes löytyisi riittävää asiantuntemusta noiden tehtävien hoitamiseen. Professoreiden pitkiä kesälomia on siis turha kadehtia. Kyse on vain työn jaksotuksesta, mikä mahdollistaa keskittymisen tutkimuksen tekemiseen, kuten professoriliitto on tuonut esille.
Professuurit eivät siis edusta julkishallinnon byrokratiaa, eivätkä professorit keskimäärin haluakaan hoitaa ensisijaisesti hallinnollisia, vaan uuttaluovia tehtäviä. Poikkeuksiakin tietysti löytyy, mutta tämä on todellinen tilanne keskimäärin Suomessa. Riittävä julkinen rahoitus professuureille on välttämätöntä, jos halutaan tuottaa toiminnan ohjauksessa ja kehittämisessä pitkällä tähtäyksellä tarvittavaa luotettavaa ja riippumatonta objektiivista tietoa. Erityisesti vientiteollisuuden kannalta keskeisillä aloilla Suomella ei ole varaa jäädä osaamisessa kilpailijamaiden jälkeen.
Byrokratian karsinta sen sijaan on kannatettavaa. Nyt valitettavasti kuitenkin näyttää siltä, että hallitus kohdentaa leikkauksia koulutukseen sen sijaan, että kohdistaisi niitä julkishallintoon. Olisi siis järkevämpää ensinnäkin leikata valtionhallinnosta reippaasti byrokratiaa pois. Eri ministeriöiden alle on hajautettu noin 2.7 miljardia euroa hallinnointiin kohdistuvia vuosittaisia menoja, joiden karsinnan pitäisi loogisesti olla vähintään yhtä suurta kuin osaamista tukevan koulutuksen. Tuo hallinnointiraha on suurempi kuin kaikki koulutukseen käytettävät valtion menot. Myös kuntahallinnossa olisi tietysti karsittavaa edellyttäen, että kuntien lakisääteisiä tehtäviä karsitaan ja niitä voitaisiin ja pitäisikin karsia.
Hyvä provo... mutta tarkemmin ottaen tuo on varmaan aika yleinen luulo, ja vaikka varmasti on eri organisaatioiden hallinnoissa löysääkin, niin totuus nyt vaan on ettei rahvas kansa osaa tehdä päätöksiä omaksi parhaakseen ja siksi esim. yliopistot ja kulttuurilaitokset on usein turvattu laissa ettei juntit pääse tuhoamaan koko sivistysyhteiskuntaa, koska aina on suuri osa ihmisiä jotka ei ymmärrä kehityksen päälle. Tiede ja kulttuuri nyt on vaan ainoa oikeutus koko ihmiskunnan olemassaololle, ei se että vaan syödään, nussitaan, nukutaan ja tehdään töitä luupissa.
Nyt tosin on jo säästetty jo pitkään koulutuksessa, ja luokkakoot maksimissa, ja monessa paikassa ihmiset tekevät ylipitkää päivää, etenkin professorit, koska resurssit *on jo minimissä*. Mielenkiintoista nähdä, kuinka paljon lisäsäästöt alkaa vaikuttamaan Suomen tieteen tason laskemiseen pitkällä aikavälillä.
Eiköhän niitä suojatyöpaikkoja ole aina eniten yritysten johdossa, jos vaan piireihin pääsee.
Ei taida se tieteen taso tulla rahalla, vaan se on korvien välissä.
Totuus on että juuri opettajat ovat näitä suurimpia löysän vetäjiä, viikossa voi työtunteja tulla jopa alle 20 kappaletta.
Lomaedut järkyttävän hyvät, vielä suurelta osalta puolitoistakertaisella palkalla, kyllä siitä verotuksen tarvetta syntyy.
Tohtoreita alkaa olla pilvin pimein ja paljon liikaakin, kaikki tämä koulutusaika ollaan poissa tuottavasta työstä.
Suomessa koulutetaan liikaa ja väärille aloille, on työttömyyttä ja työvoimapulaa samanaikaisesti.
Se johon nyt yritetään vaikuttaa on velkaantumisen katkaiseminen ja me joudumme kaikki siihen osallistumaan, opettajien kallis koulutus on saatava myös hyötykäyttöön.
Nykyisin oppilaat tekevät opiskeluaan tietokoneilla, samoin opettajat, enää ei tehdä monisteita ja paljonkaan valmistaudutaan tunteihin. Jo kahden jälkeen iltapäivällä nuoret opettajat täyttävät kuntokoulumme, koska luppoaikaa riittää.
Yksityisissä ammateissa luppoaikoina huoletaan koneita ja kunnostetaan paikkoja, opettajillekin tekisi hyvää myös henkisesti, vaikka maalata koulua Kesäkuun verran. Vielä ehtisi lomailemaankin puolitoista kuukautta ja kevät-, sekä syyslomat päälle.
"Ei taida se tieteen taso tulla rahalla, vaan se on korvien välissä."
1) Sekä aivoja, että rahaa tarvitaan. Esimerkiksi nykyisentasoisessa fysiikan tutkimuksessa on mahdotonta saada aikaan edistystä, jos tarvittaviin laitteistoihin ei investoida riittävästi. Laitteet ovat kalliita, mutta pelkällä teoretisoinnilla ei päästä paljoa eteenpäin. Poikkeus ehkä on matematiikka, jossa edelleen on mahdollista tehdä tuloksia jopa yksittäisen ihmisen aivoponnisteluilla.
2) Mitä taas tulee suomalaisten professorien palkkatasoon, niin kyllä amerikkalaiset naureskelevat sille. USA:ssa palkkataso voi olla kaksinkertainen. Jos professorien palkat Suomessa eivät ole kilpailukykyisiä, niin miten ihmeessä tänne saadaan houkuteltua kansainvälistä huippuosaamista. USA:laisissa huippuyliopistoissa professoreilla on myös asianmukaiset tukitoiminnot toisin kuin Suomessa, jossa professorit joutuvat tekemään kaikenlaista taivaan ja maan väliltä, mikä ei ole järkevää resurssien käyttöä, vaikka suomalaiset professorit joustavia ovatkin.
3) Mitä opetukseen tulee, niin tulee ottaa huomioon se, että suurin osa opettajien työstä on opetuksen valmistelua. Ulospäin näkyvät kontaktitunnit ovat vain työvuoren huippu. Opetus edellyttää valmistelua ja uusiin tuloksiin perehtymistä, jos halutaan säilyttää kelvollinen opetuksen laatutaso.
4) "Tohtoreita alkaa olla pilvin pimein ja paljon liikaakin, kaikki tämä koulutusaika ollaan poissa tuottavasta työstä." Ongelmahan Suomessa on se, että taloudellisesti tuottavaa työtä ei ole juurikaan tarjolla. Käytännössä monilla aloilla tohtoriopiskelijat työskentelevät osa-aikaisesti jatko-opintojensa aikana. Se taas on pääasiallisin syy siihen, miksi tohtoriksi valmistuminen kestää keskimäärin niin kauan kuin kestää.
5) "Yksityisissä ammateissa luppoaikoina huoletaan koneita ja kunnostetaan paikkoja, opettajillekin tekisi hyvää myös henkisesti, vaikka maalata koulua Kesäkuun verran." En osaa peruskoulun osalta sanoa, mitä opettajat tekevät kesällä, mutta yliopistoissa monet käyttävät osan kesälomastaan tutkimustoimintaan. Kunkin kannattaa tehdä sitä, mitä osaa tehdä parhaiten.
Opettajat eivät enää mitään valmistele, noudattavat vain opetussuunnitelmaa.
Hädin tuskin tulevat toimeen parinkymmenen oppilaan kanssa.
Koulun kunnostaminen ja maalaaminen tekisi näille tressaantuneille todella hyvää. Nurmikon leikkuukin sujuisi ja kunto kohenisi.
Palkan alennus olisi mitä toivottavin näille puoli vuotta työtä tekeville, niin säästyisi verorahoja ja velkaa tulisi vähemmän.
Entä tukijussit, kaksiviikkoa töitä keväällä ja kaksiviikkoa syksyllä.
Suojatyöpaikat? Niitähän on puolustusvoimissa, poliisissa yms. Hallitus ei kuitenkaan jostain syystä vähennä niitä. Kaikkiaan noin 3.5 miljardia euroa menee tuohon touhuun vuosittain. Poliisia tarvitaan paikkaamaan poliitikkojen epäonnistumisista johtuvia yhteiskunnallisia epäkohtia.
Rahasta 2.7. miljardia menee puolustusvoimille, jotka varautuvat uhkiin, joita ei kuitenkaan käytännössä voi torjua, jos ne oikeasti realisoituisivat. Mitä tuolla rahalla saadaan aikaan? Suomen miehet käyttävät lähes vuoden parhaassa iässään hyödyttömästi metsässä, mikä lyhentää työuria vastaavalla ajalla. Maksaa ihan tolkuttomasti. Asevelvollisille tarjottava ns. johtajakoulutus taas vastaa ala-arvoisesti nyky-yhteiskunnan vaatimustasoa, mikä heijastuu suomalaiseen työelämään tuolta apinoituina idioottimaisina johtamiskäytäntöinä.
Täytyyhän nuo suojelurahat maksaa, jotta pahat pojat eivät vie rahojamme. Tai siis, hetkinen!
Hmm... koskeeko tämä ehdotus maaseutua keskustan enemmistökuntia suojatyöpaikat pois.
Serkut keskenään sukua jatkavat ja vammaisia kuntiin lisää tuottaa näin tuolla Kainuun perukoilla. Uskontokin sen kieltää ja silti serkukset samasta kylästä järven toiselta puolen morsmaikko haetaan. Tätäkö se nyky hallitusohjelma sisällään pitää.