Sirkus Sipilä aikoo muuttaa puoluetuen maksua

Sipilän hallituksen ohjelman liitteessä on mielenkiintoinen kohta. Tuleva hallitus aikoo muuttaa puoluelain kohtaa puoluetuen maksamisesta. Liitteen mukaan kumotaan puoluelain 9 §:n 1 momentin 3. lause.

Nykyisellään siinä lauseessa säädetään, että puoluetuki täytyy jakaa vaalikauden aikana puolueiden kesken uudelleen, jos vähintään puolet eduskuntaryhmästä loikkaa toiseen puolueeseen tai perustaa uuden puolueen.

Sama suomeksi: lakimuutoksella hallitus haluaa estää PS:n hajoamisen kahtia ja Soinin jäämisen tynkäpuolueen johtoon.

Puolue voi toki hajota lakimuutoksen jälkeenkin, mutta kansanedustajat eivät saa puoluetukea mukaansa uuteen puolueeseen. Se tekee hajomisen käytännössä mahdottomaksi.

Lainkohta: http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1969/19690010#P9

3

116

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kallekeli

      Samanlaisia rosvoja ja valehtelijoita kaikki poliitikot....

      • Joissakin puolueissa on onnistuttu rosvouksessa ja valehtelussa muita paremmin.

        Persujen takki on kulunut jo riekaleiksi puoluetukijuonitteluissa ja kepu söi kaikki viime vaalikauden sanansa Sirkus Sipilän hallitusohjelmassa. Opetuksen leikkauksistakin kepu väänsi vielä vaalikampanjaan kuuluvaa välikysymystä tammikuussa, mutta nyt he ovatkin tekemässä kaksinkertaiset opetuksen leikkaukset Stubbin hallituksen ehdottamiin verrattuna.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      865
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      637
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      578
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      543
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      532
    6. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      56
      502
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      468
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      452
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      427
    Aihe