ulkomaiset rekisterit

kallekippari

Kannattaisikohan paatti vaihtaa Ruotsin tai Viron rekisteriin? Menneekö ihan ilmoittamalla ja liimaamalla uudet tarrat kylkiin ja ostamalla uudet liput?

11

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kallekippari

      Ainakin järvillä herättäisi hilpeyttä jos purjehtisi jonkin eksoottisen maan mukavuuslipun alla joka ei vaadi rekisteriä.

    • Laskepaitse

      No, jos tuntuu siltä että kannattaa kärsiä kahden euron tappio jokaista verottajalta vietyä euroa kohti niin sittenhän se on tehtävä.

      Ei nyt kuitenkaan ihan joka busteria kannata ulosliputtaa, jätetään se rikkaiden hommaksi kun niillä on isommat veneet ja niiden kannattaa pestata siihen juristit, ja jäädään me tavikset tänne hoitamaan verot.

    • 10-14

      Ei onnistu kovin helpolla. Kannattaisi lukea Suomen asiaa koskeva laki ensin. Ideasi sortuu kahteen seikkaan:
      1) se pääsy toisen maan rekisteriin ei ole niin simppeliä, esim. Viron tapauksessa veneen kotisataman pitäisi olla siellä.
      2) Suomen laki taas sanoo tiivistäen näin, että jos veneen omistaja asuu Suomessa ja vene on Suomen alueella muuten kuin satunnaisesti, se on rekisteröitävä Suomeen.

      Eli voidaksesi välttää rekisteröinnin Suomeen sinun on vietävä veneesi ihan pysyvästi vaikkapa Tallinnaan ja hankittava venepaikka sieltä.


    • Santtu31

      Ulosliputuksen sijasta kannattaa miettiä veneen siirtämistä kilpailukäyttöön ja sillä perusteella ulos rekisteristä. Harjoittelu kilpailuja varten katsotaan myös kilpailukäytöksi. Eiköhän kesällä joka paikassa ole sen verran viikko- ja viikonloppukisoja että aina voi olla niihin siirtymässä tai harjoittelemassa.

      • kallekippari

        Tossa on kehittämisen arvoinen idea, perhehenkinen kilpapurjehdus jossa kerättäisiin esim maileja mahdollisimman paljon kesän aikana, tai tiettyjä reittejä joita olisi saaristossa sielä täälä, joita yritettäisiin ajaa mahdollisimman nopeasti tai tarkasti. Siirtopurjehdus kisoihin on toki sallittu.


      • Perhekilpailija

        Mukana.


      • Santtu31

        Mukana 'eniten maileja avovesikauden aikana' kisassa! Mihin kilpailukalenteriin tuo saadaan puoli virallisesti mukaan?

        Ei meillä uppotukilla voittomahkuja ole, mutta matka on tärkeämpi kuin päämäärä.


      • 31.7

        Rahahan tässä ei ole mikään ongelma mutta ihan periaatteesta. MIten määritellään kisakäyttö. Itselläni on kaksi venettä yksi yli 30-jalkainen jolla kisataan matkakisat ja perheen kanssa vietetään aikaa. Kakkosvene on 25-jalkainen jolla viikkokisat käydään. Poistanko molemmat rekisteistä kisaveneinä?


    • hyivero

      Jep, ja palkka pimeenä käteen, ostokset pimeenä, dieselin sijasta autoon ja veneeseen tupaöljyä, pontikkapannu tulille jne. jne. Ja sit tietysti firma pystyyn ja sama meininki, näin se homma etenee....

      • NÄinsemenee

        Juu, ja sen jälkeen kassasta lisää työkkärikorvausta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45339
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9701
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8518
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2212
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      36
      1602
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1500
    Aihe