Viitaten viimeaikojen mediassa käytyyn asiattomaan keskusteluun VAG konsernin autoista.
Autoissamme ei ole mediassa mainittuja vikoja. Autokaupan kilpailutilanne on tällähetkellä poikkeuksellisen kova, joten kyse on kilpailevien merkkien mustamaalausoperaatiosta.
TSI moottorit on rakennettu kestämään vähintään 200000 km ilman ongelmia. Se että 49% mottoreista on hajonnut ennen tätä on epäolennaista. Ja suurin osa (51%) moottoreistahan toimii täysin normaalisti. Mikäli moottori kuitenkin vikaantuu ei se mitenkään voi olla valmistajan vika tai vastuulla. Asiakas on käyttänyt moottoria väärin tai muuten rikkonut sen toiminnallaan. Esim. liian nopeat kiihdytykset, useita kylmäkäynnistyksiä, väärät öljyt jne.
Konsernimme palkitut DSG moottorit ovat voittaneet monia järjestämiämme lehtivertailuja ja kilpailuja. Niissä ei ole mitään vikaa. On aivan normaalia että vaihteistot vaihdetaan tarvittaessa huoltovälin mukaisesti (30000 km/vaihteisto). Takuuaikana (2v) vaihteiston voi mahdollisesti saada maksamalla itse vain 30% asiakashinnasta (n. 5000€, tehdashintamme 956€). Takuuajan jälkeen katsomme että asiakas on väärinkäyttänyt hyvää vaihteistoamme eikä sen rikkoontuminen kuulu meille mitenkään. Pyydämme kääntymään ystävällisen jälkimarkkinointiorganisaatiomme puoleen ostaaksenne uuden vaihteiston. 5000€ asennus 150 €/h n. 10 h.
Myöskään käsittämättömät huhut TFSI moottorin öljynkulutuksesta eivät pidä paikkaansa. Käyttöohjeiden mukaisesti auto voi viedä 0,4 - 4,0 litraa öljyä / 100 km.
Tässä ei ole mitään poikkeavaa, asiakashan saa aina uuteen autoon öljykanisterin mukaan. Tätä etua ei ole monilla muilla, etenkään kaukoidän autoilla!
Pyydämme teitä unohtamaan hölynpölyn konsernimme tuotteiden heikosta laadusta ja poikkeamaan hyville autokaupoille! Nyt DSG vaihteisto ilman lisähintaa uusiin Polo malleihin!
Tehtaan tiedotus
14
66
Vastaukset 14
- Martin-W
Anteeksi, otsikko meni väärin. Olisi tietenkin pitänyt lukea, että
"Trollitehtaan tiedotus"- Potkutsaanutjohtaja
Meni vieläkin väärin. pahoittelut siitä. Piti tietenkin olla, että
"VAG konsernin tiedotus"
- seataudiskodaVWsama
Hih.
Saksan kotkanpesän ropakantaa! - oktomurske
Niin ja jos jotain on hajonnut, se on johtunut oktomurskeesta.
- diibaadaapaa
Trolli on kyllä vimmattu. Se käyttää kaikki olemattomat tietonsa ja taitonsa trollaamiseen.
Katsokaas, kun oktomurskeella ja TSI-moottoreilla ei ole mitään yhteyttä keskenään. Oktomurske pilaa ainoastaan vanhojen Toyotoiden dieselmottorit. - IHM.VAAN
Nimim. IHMETTELEN VAAN. Miksi VAGEN konserni kieltäytyy ehdottomasti vastaamasta kysymykseen siitä, kuinka monta volkkarin audin ym. seatin konetta tai Dsg askia on korjattu takuuseen/osatakuuseen. Siis yhteensä?????
- Mullasama_auto
Lukekaa superkestotesti.
Lainaus testin lopussa: Kova käyttö on jättänyt jälkensä vain vetoakselin kuularatoihin.
Siitä huolimatta tulos on erinomainen 200000km ajomatkaan nähden,
Lehti AB-SUOMI.- lisäyslainaukseen
Siitä huolimatta tulos on erinomainen 200000km ajomatkaan nähden Volkswagenille, joka tyypillisesti pääsee vain 30 tuhatta kilometriä ilman vakavia vaurioita moottoriin tai vaihteistoon.
- EiVaggia
Juurikin näin. Muun merkkiselle autolle tuo 200 000km on normi suoritus, mutta poksvagenille erinomainen.
- 200000viatta
EiVaggia kirjoitti:
Juurikin näin. Muun merkkiselle autolle tuo 200 000km on normi suoritus, mutta poksvagenille erinomainen.
Harvoin kestotestiä jatketaan "toisella mokomalla" sadallatuhannella.
- Bastrado
Päivän paras! Eipä ihan taida olla VAG konsernit/tehtaan tiedotus.
- TEROKUITTINEN
VAG YOU
- ArtistiMaksaakin
Vokkelon mukaan asiakas on aina väärässä
- Jude-abraham
VW:llä on viellä voimissaan Natsi perintö ja toiminta sen mukaista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 831019
- 73852
Jasmin Vähäkangas paljastelee
Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut101586- 43585
- 46557
- 29523
Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat
Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t4516Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta
Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.164513Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t136508Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on61505