http://yle.fi/uutiset/suomen_kielen_sailyminen_on_lasten_vanhempien_varassa_ruotsissa/8021367
YLE uutisoi, kuinka suomen kielen säilyminen Ruotsissa on vain lasten vanhempien varassa. Eli Ruotsin valtio ja kunnat eivät paljoa siitä välitä. Verratkaapa, kuinka ruotsia hyysätään kaikin tavoin Suomessa!
YLE uutisessaan ei "jostain syystä" mainitse tätä valtavaa eroa, miten toistemme kielisiä kansalaisia kohdellaan kahdessa naapurimaassa, joilla on pitkä yhteinen historia?
YLE uutisoi, kuinka suomen kielen säilyminen Ruotsissa on vain lasten vanhempien varassa. Eli Ruotsin valtio ja kunnat eivät paljoa siitä välitä. Verratkaapa, kuinka ruotsia hyysätään kaikin tavoin Suomessa!
YLE uutisessaan ei "jostain syystä" mainitse tätä valtavaa eroa, miten toistemme kielisiä kansalaisia kohdellaan kahdessa naapurimaassa, joilla on pitkä yhteinen historia?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ihme, että sveko-YLE yleensä kirjotti tuollaisen uutisen!?
Tosin koskaan ei se erehdy kritisoimaan suomen kielen asemaa Ruotsissa.
Mitä sitä nyt Suomen yleisradio suomen kieltä puolustamaan...
Taas tuli todistettua, kuinka suomen kieltä ei noteerata Ruotsissa, Samaan aikaan Suomessa ruotsin kieli noteerataan yli kaiken kohtuuden.
Suomen päättäjien mielestä tilanne on mitä mainioin!?
Ratkaisu on äärettömän yksinkertainen: samat säännöt molemmissa maissa. Varmaan RKP on samaa mieltä.
Meillä omassa maassamme Ahvenanmaalla ei suomenkielellä ole mitään asemmaa ja suomenkielisten lasten äidinkielen opetus on vanhempien varassa.
Ahvenanmaalla kaikki suomalaisuus on systemaattisesti kieletty ja on peräti laadittu laki jolla he saavat laillisesti syrjiä suomalaisia. Suomessa ahvenanmaalla tapahtuu selvää ihmisten erottelemista ja törkeää rasismia omia kansalaisiamme kohtaan ettei meidän pidä syytellä ruotsia kun omassa pirtissäkin haisee paska.
Olisiko aihetta puhdistaa oma pesä paskasta ja sitten syytellä naapirimaata sen itsenäisistä perusteistaan? Jos paska on omissa housuissa niin se haisee.
Tarkoita varmaan "paskalla" surusvekoja ja heidän suomalaisbulvaaneitaan?
Tuota puhdistamistahan me juuri teemme koko ajan!!
Suomen kielen asema Suomessa!?
Niin, suomi EI ole Ruotsin virallinen kieli, toisin kuin ruotsi Suomessa. Eipä silti, se Ruotsissa puhuttu ruotsi alkaa olla jo pääosin huonoa jenkkienglantia. Alun perinhän se oli saksan murre.
Onko jotain perusteita mikä oikeuttaa pakkoruotsituksiin meillä Suomessa?
Kansalliskielet eivät taida riittää tuohon pakottamiseen?
Nyt on kova hätä ruotsalaisilla,että yhteys pohjoismaihin kärsii jos
pakkoruotsi poistuisi.
Miksi ruotsalaiset ei sitten opiskele vaihtovuoroisesti suomea jos
haluavat käyttää jotain muuta kieltä kuin englantia keskenään.
Kun noita pohjoismaita pidetään esikuvina niin ei muuta kuin omaksutaan samanlainen kielipolitiikka kuin heillä,eikä kukaan suomenkielinen ainakaan asetu vastaan.
Näin päästäisiin samalle tasolle muiden demokraattisten maiden kanssa.
Rahaa säästyy rutkasti ja siitähän tuntuu olevan kovasti niukkuutta.
Suomen kielellä Ruotsissa on sama asema mitä ruotsilla on Suomessa. MUTTA, siinä on pieni ero. Suomella on virallinen "kansallinen vähemmistökieliasema". Ruotsilla taas Suomessa on virallinen "kansalliskieliasema". Tämän vuoksi kielilait tulee harmonisoida Pohjoismaiden kesken ja ruotsi laitettava siihen asemaan mihin se kuuluu, eli viralliseen vähemmistökieliasemaan.