Ongelmia uuden kannettavan kanssa!

Inkaho

Auttakaa!

Ostin eilen priiman Acer V3-371 merkkisen kannettavan, mutta ongelmat alkoivat heti kun yritin liittää uuden koneeni vanhaan Acer näyttöön ja Creative kaiuttimiin. 

Ensin näyttö sekosi, mustalla pohjalla näkyy kymmeniä/satoja punaisia pilkkuja. Tämä ilmenee joissain tummissa kuvissa tai sivustoissa. Lisäksi ainakin word tiedostossa kursorin vieressä seuraa sininen viiru. Olen koittanut säätää näytön väriasetuksia, mutta en keksi mistä moinen voi johtua. Vanhalla koneella pelittää täydellisesti, tosin nyt kyseessä WGAn sijaan HDMI -piuha.

Ja sitten kuulottimiin/kaiuttimiin. Molemmat toimii moitteettomasti, mutta jostain syystä kannettava ei tunnista kumpiakaan. Olen päivittänyt ääniajurin ja se pitäisi olla kunnossa.

Osaako joku auttaa? Sapettaa niin, että kohta lähden koneen kanssa takaisin Expertille. Miksei uusista koneista voida tehdä helppokäyttöisiä?

3

2543

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tämä ei liity mitenkään ohjelmointiin saatikka ajax- eli XHR-tekniikkaan.

    • aceriii

      Onko sinulla HDMI kautta näyttö käytössä kun äänet eivät pelaa korvanappien/kaiuttimien kautta? Toimiiko silloin kun sinulla on käytössä läppärin oma näyttö? Kun HDMI kautta kytkee näytön/tv:n käyttöön niin äänet ohjautuu myös piuhaa pitkin. Jos haluaa äänet koneen kautta erillisiin kaiuttimiin, pitää asetuksista vaihtaa se. Kokeile WGA johdolla tuleeko sillon kuvaan häiriöitä.

    • expertti_

      Selvä merkki "satoja punaisia pilkkuja" sulla on koneessa hdmi virus. Täytyy kuullottaa kaijuttimen niin virukset tuhoutuu. Näitä tulee toisinaan huonoista hdmi-kaapeleista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkä ikäistä ikävöit?

      Minkä ikäinen hän on ja mitä hän sinulle merkitsee/merkitsi?
      Ikävä
      87
      1817
    2. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      398
      1806
    3. Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan

      Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam
      Kotimaiset julkkisjuorut
      379
      1743
    4. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      98
      1730
    5. Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin

      Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀
      Haapavesi
      51
      1354
    6. Aika pieni se on

      Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht
      Haapavesi
      54
      1335
    7. Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin

      Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆
      Maailman menoa
      296
      1197
    8. Sinun ja kaipaamasi törmääminen

      Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?
      Ikävä
      97
      1056
    9. vinkki miehille

      Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli
      Ikävä
      168
      1008
    10. Kiitos siitä

      Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak
      Ikävä
      43
      985
    Aihe