Ongelmia uuden kannettavan kanssa!

Inkaho

Auttakaa!

Ostin eilen priiman Acer V3-371 merkkisen kannettavan, mutta ongelmat alkoivat heti kun yritin liittää uuden koneeni vanhaan Acer näyttöön ja Creative kaiuttimiin. 

Ensin näyttö sekosi, mustalla pohjalla näkyy kymmeniä/satoja punaisia pilkkuja. Tämä ilmenee joissain tummissa kuvissa tai sivustoissa. Lisäksi ainakin word tiedostossa kursorin vieressä seuraa sininen viiru. Olen koittanut säätää näytön väriasetuksia, mutta en keksi mistä moinen voi johtua. Vanhalla koneella pelittää täydellisesti, tosin nyt kyseessä WGAn sijaan HDMI -piuha.

Ja sitten kuulottimiin/kaiuttimiin. Molemmat toimii moitteettomasti, mutta jostain syystä kannettava ei tunnista kumpiakaan. Olen päivittänyt ääniajurin ja se pitäisi olla kunnossa.

Osaako joku auttaa? Sapettaa niin, että kohta lähden koneen kanssa takaisin Expertille. Miksei uusista koneista voida tehdä helppokäyttöisiä?

3

2606

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tämä ei liity mitenkään ohjelmointiin saatikka ajax- eli XHR-tekniikkaan.

    • aceriii

      Onko sinulla HDMI kautta näyttö käytössä kun äänet eivät pelaa korvanappien/kaiuttimien kautta? Toimiiko silloin kun sinulla on käytössä läppärin oma näyttö? Kun HDMI kautta kytkee näytön/tv:n käyttöön niin äänet ohjautuu myös piuhaa pitkin. Jos haluaa äänet koneen kautta erillisiin kaiuttimiin, pitää asetuksista vaihtaa se. Kokeile WGA johdolla tuleeko sillon kuvaan häiriöitä.

    • expertti_

      Selvä merkki "satoja punaisia pilkkuja" sulla on koneessa hdmi virus. Täytyy kuullottaa kaijuttimen niin virukset tuhoutuu. Näitä tulee toisinaan huonoista hdmi-kaapeleista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      116
      5185
    2. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      183
      4434
    3. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      176
      4360
    4. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      96
      3569
    5. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      29
      3324
    6. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      38
      3200
    7. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      15
      3200
    8. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      15
      3099
    9. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      58
      2955
    10. Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin

      Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m
      Maailman menoa
      24
      2416
    Aihe