Eilen torstaina perussuomalaisten eduskuntaryhmä päätti esittää Maria Lohelan valitsemista puhemieheksi. Kokoomus kertoi jo keskiviikkona esittävänsä eduskunnan varapuhemieheksi Paula Risikkoa.
Näin se menee, SDP jäi nuolemaan näppejään.
Itkua jo kuulunut. He haluaisivat mitätöidä vaalien tuloksen ?
Kun vain kaksi on varapuhemiestä. Kokoomuksesta ja keskustasta.
Vaalien tulos ratkaisee.
Miksi itkeä, parempi olisi alkaa asioita ajamaan paremmin.
Lakoilla ei liene uhkausien merkitystä. Nehän aina kohdistyy heikompiosaisiin.
AKT jo uhkaili. Ihan turhaan. Aikansa kusi ja pasjka lämmittää.
Pekkarisesta varapuhemies
Punikit_ihmeissään
5
<50
Vastaukset
- Hyvähavainto
Näkyykö Maurista muutakuin tupéé puhemiehen aitiosta!
- yxriittää
Miksi yleensä pitää olla kolme puhemiestä?
Kyllä näkyy. Puhemiehen istuin on tosi vanha. Se on ajalta, jolloin suomalaiset olivat nykyistä lyhyempiä, keskimäärin suunnilleen Pekkarisen pituisia. Ja ainahan istuimelle voi laittaa korokkeeksi vaikkapa lakikirjan ja Raamatun ajatuksella "Näillä istuu maalaisliitto".
Vaikka puhemiehuudella onkin symbolista merkitystä, sen käytännön merkitys on mitätön.
- agafgdg
Mites se Pekkarinen nyt niitä siltarumpuja rakentelee puhemiehen aitiosta käsin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081653Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai811562Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä951451Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541391Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341358Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48890Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115879Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii414847Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai290821Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347805