Petteri Poukan hieno ja inspiroiva kertomus siitä kuinka hän toimii vapaaehtoistyössä yksinäisyyden lievittäjänä:
http://petteripoukka.blogspot.fi/2015/05/olen-vaikeasti-yksinainen.html?m=1
Petteri Poukka yksinäisen vanhuksen seurana
5
<50
Vastaukset
- 33333333
Niin vaikka monet näkevät vapaaehtoistyön syövän työpaikkoja ei se ole ihan niin.
Vapaaehtoistyöntekijän on kyllä itse pidettävä huolta siitä ettei häntä käytetä sairaslomasijaisena tai työssä johon on palkattu tai voisi palkata työntekijän.
Seuralainen tai kaupassa käyntiapu eivät ole pois palkkaa vastaan työtä tekeviltä. Samoin lahjoitus elintarvikeiden tai muun tavaran jakajan työ jota seurakunnat esim. tekevät.
Yleisemmin vapaaehtoinen apu on jonkun alaista esim. seurakunta näin voidaan huolehtia siitä ettei hyväksi käyttäjiä tai väkivaltaisia henkilöitä pääse mukaan. Valvonta vastuu on yhtymän. - jotkutymmärtää
Jos haluaa avustajaksi, niin pitäisi omata oikeanlainen luonne. Pelkästään yksinäisyyden takia siihen hommaan ei kannata ruveta. Pitäisi olla voimavaroja omasta takaa, että jaksaisi muita.
Yksinäiselle tuollainen kaveri voi joissakin tilanteissa olla hyvä valinta, mutta pidemmän päälle ystävyys on kovin yksipuolista. Joissakin tilanteissa kuten tuossa tapauksessa tilanteen ymmärtää, mutta normaalit tilanteet ovat aina asia erikseen. - kalmankalpea
"Jos haluaa avustajaksi, niin pitäisi omata oikeanlainen luonne. Pelkästään yksinäisyyden takia siihen hommaan ei kannata ruveta. Pitäisi olla voimavaroja omasta takaa, että jaksaisi muita."
Minä uskon että monella yksinäisyydestä kärsivällä on siihen hommaan juuri sopiva luonne. Vapaaehtoistyö vanhusten parissa ei tietenkään sovi kaikille. Tuskin löytyy mitään sellaista vapaaehtoistyön muotoa joka sopisi aivan kaikille.
Vapaaehtoistyötä voi tehdä myös sellaisille järjestöille kuin Maan ystävät, Greenpeace, Unicef jne.
Vapaaehtoistyön kautta joutuu yleensä kosketuksiin muiden vapaaehtoisten kanssa joten uusia ystäviä tulee helposti.
Vapaaehtoistyömahdollisuuksia löytyy vähän kaikkialta.
Tässä muutamia Lappeenrannasta:
http://www.vapaaehtoistyo.fi/lappeenranta#vapaaehtoistyot
Yllä mainitulta sivulta:
"Rekisteröityneenä käyttäjänä saat ilmoituksia uusista sinua mahdollisesti kiinnostavista vapaaehtoistöistä tai vaikka tulostaa itsellesi vapaaehtoistyötodistuksen!"
Saimaan kriisikeskus tarjoaa ilmaisen koulutuksen vapaaehtoistyöntekijöille:
www.saimaankriisikeskus.net/vapaaehtoistyo/
Yllä mainitulta sivulta:
"Tällä hetkellä vapaaehtoistyömme muotoja ovat mm.:
• Valtakunnallisen kriisipuhelimen päivystys
• Rikosuhripäivystyksen tukihenkilötoiminta
• Henkisen tuen ryhmä"- kalmankalpea
Saimaan kriisikeskuksen nettisivut klikattavassa muodossa:
http://www.saimaankriisikeskus.net/vapaaehtoistyo/
- Keissa
Vapaaehtoistyötä on monenlaista. Jos ei koe että vierailu kuuntelemassa jonkun juttuja ja seuranpito ei ole juttusi, niin esim. voit käydä leikkaamassa nurmea, käydä asioilla, harrastuskaverina, ym. Ei siinä työpaikat vähene. Monilla ei ole varaa ostaa palveluja. Ja ennen kaikkea vapaaehtoistyön oltava myös itselle antavaa ja palkitsevaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081653Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai811562Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä951451Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541391Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341358Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48890Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115879Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii414847Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai290821Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347805