Keminmaalla tuulee jälleen ensi kesänä

3919

Suomen (todennäköisesti) tuleva presidentti Paavo Väyrynen vihjasi tänään blogissaan, että ensi kesänä, heinäkuun lopulla, on Keminmaan teatterilavoilla luvassa jälleen historiallinen näytelmä.

Lähde: http://www.paavovayrynen.fi/2015/05/29/tappio-ulkopolitiikalle-voitto-nayttamotaiteelle/

Jos ennusmerkit pitävät paikkansa, niin tulevan näytelmän suhteen on syytä ladata kovat odotukset. Paavo Väyrysen taidokas muuntautumiskyky ja ansiokkaat näyttelijänlahjat tulivat esille jo hänen aiemmin tähdittämissään näytelmissä "Kesäillan farssi" (Oskar Merikantona) ja "Kahden Kemin patriarkka" (Matti Niemelänä). Yhtenä mielenkiinnon kohteina onkin se, tullaanko tulevassa näytelmässä kuulemaan myös Väyrysen miehekästä lauluääntä, jonka hän viritti ilmoille viime vuonna "Satumaan" saattelemana.

Lähde: https://www.youtube.com/watch?v=aEEp4S87iSw

Mielenkiintoisia hetkiä on siis luvassa jälleen ensi kesänä. Toivottavasti Väyrynen nähdään joukkoineen joskus myös suuremmilla teatterilavoilla. - Sekin on käytännössä varmaa, jos ja kun, hänestä Suomen tasavallan presidentti tulee!

1

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3919

      Paavo Väyrynen on joutunut perumaan suunnitelmansa tulevan teatteriesityksensä ensi-illasta tänä kesänä. Hän kirjoittaa blogissaan seuraavaa:

      "Vielä silloin uskoin, että saisimme uuden historiallisen näytelmäni esityskuntoon jo tänä kesänä. Nyt on kuitenkin käynyt ilmi, että minusta riippumattomista syistä sen ensi-ilta siirtyy ensi kesään. Pahoittelen tätä aiheuttamaamme pettymystä, mutta lohdutuksena voin todeta, että sitä suurempi on aihe iloon ensi kesänä."

      Lähde: http://www.paavovayrynen.fi/2015/06/12/pettymyksia-ja-ilonaiheita/

      Joka tapauksessa saamme nyt jännittää tulevaa näytelmää noin vuoden verran enemmän. Toivottavasti näytelmästä saadaan samalla vieläkin parempi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      143
      3196
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      3012
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      110
      1473
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      145
      1227
    5. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1087
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1067
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      1017
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      979
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      23
      843
    10. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      827
    Aihe