Mihin unohtui rikkaiden osallistuminen lamatalkoisiin.
Hallitusohjemassa einäy vinkiäkään siitä, että rikas osallistuisi jollakin
tavalla.
Päin vastoin, yrityksille pumpataan lisää rahaa, jotka jakavat rahat
osinkoina omistajilleen.
Ay-pamput vaiennetaan, entiseen tapaan, hyväpalkkaisilla hallituspaikoilla
valtion -ja eläyhtiöiden hallituksissa.
Hallitusohjemassa einäy vinkiäkään siitä, että rikas osallistuisi jollakin
tavalla.
Päin vastoin, yrityksille pumpataan lisää rahaa, jotka jakavat rahat
osinkoina omistajilleen.
Ay-pamput vaiennetaan, entiseen tapaan, hyväpalkkaisilla hallituspaikoilla
valtion -ja eläyhtiöiden hallituksissa.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Suomalaiset halusivat tätä. Kun eivät vittu voi tajuta että KEPU PETTÄÄ AINA. On se kumma tajuta. Tosin, sama slogan sopii kaikille eduskunnassa oleville puolueille. Tähän menoon olisi ollut vaihtoehtoja, mutta niille nauretaan. Vaan eipä naurata tulevat päätökset. Neljän vuoden päästä samaa politiikkaa pääsee taas harjoittamaan demarit. Piiri pyörii. Ja taas sama ulina kun lupaukset petettiin. Tyhmä kansa.
Harmaasta taloudesta ja veroparatiiseista puhumattakaan. Missä lienee Sipilänkin säästöt? Oikea harmaa pantteri ja verojen välttelijä leikkaa nyt lapsilta ja vanhuksilta. Mitähän ne laestadiolaisvanhemmat tuosta ajattelevat. Ettei vain Sipilä joudu suviseuroilla tunnustamaan syntinsä.
Kamu ei kärsi. Päin vastoin lisää tuloja!
Kulkeepas, jos rikkaat pannaan maksamaan, niin se hidastaa rikkaiden rikastumista. Sipilän hallituksen tavoiteena on keskittää varallasuus todella harvoinin käsiin. Kouluista tehdään säilytyslaitoksia jne. Paluu sääty-yhteiskuntaan. Kehityskulun varmistaa poliisien lisääminen kansalaisten valvontaan ja kurissas pitämiseen. Nagaika alkaa heilua.
Nyt hallitus voisi johtaa hyväosaisten prosessia jossa nämä näyttäisivät osallistumisensa "leikkaustalkoisiin".
Hyvä alku olisi se, että paikkansa menettäneet kansanedustajat luopuisivat omista lisäeduista kuten siitä "sopeutumiseläkkeestä" (tai sopeuttamisrahasta). Tämä koska palkansaajien työttömyyspäivärahojakin tullaan leikkaamaan.
Hyvää jatkoa tälle olisi maltiliset osingon jakovaatimukset yritysten omistajille.
Hyvää jatkoa olisi myös se, että päivittäistavaran kauppaketjut tyytyisivät maltillisiin marginaaleihin eli tuotteet todella halpenisivat. (eli käytössä olisi hintamaltti palkansaajain palkkamaltin tapaan).
Myös verojen korotukset voisivat olla maltillisia (siis veromaltti).
Toteuttakaa se osallistumisen näyttö, älkää vain puhuko siitä. Ei tässä mitään "leukamoottoreita" tarvita.
Miten on leikataanko puoluetuista? Kansa on esittänyt sitä kokoajan, mutta ei siitä ole puhuttu. Mites hyväosaisten veronkorotukset, siihen olisi varaa. Leikataanko ylisuuria palkkioita? Tuleeko kansanedustajien kulukorvaukset verollisiksi ? Kansanedustajien täytyy polla ehdottomasti tässä esimerkkinä.
Muista käydä allekirjoittamassa kansalaisaloite maanmyynnin kieltämisestä ulkomaalaisille ! Löytyy kansalaisaloite nimellä.
On se nyt kumma, että Suomen kansa ei ymmärrä. Sipilä sai valtavin ponnistuksin ajettua neuvotteluissa läpi, että rikkaat osallistuisivat "talkoisiin" vapaaehtoisesti, kyllä siinä rikkaiden rahapussia koitellaan, kun tällaisen uhrauksen toteuttavat. Niin se on vai onko?
Sipu on itsekkin rikas joten ei ammu itteä jalkaan.Köyhät kyykyyn ja rikkaat rikastuu.Eipä ostovoimaa tule eikä tule lisää työpaikkoja.Sipu toivoo vain että työpaikkoja tulisi lisää.Tollamenolla ei tule mitään muuta velkaa lisää ja pakolaisia lisää.Kohta Kreikka tarvii taas rahaa ja sinne ne leikkausrahat menee.
nähdä kuinka palstalla vinkuvat ns. köyhät hoitaisivat kansantalouden takaisin oikeille urille. Suunta alkaa olla nykyisin oikea ja maksumiehiksi voidaan kutsua myös ne jotka ovat tähän saakka olleet saamapuolella ilman mitään vastiketta tai velvoitetta työntekoon eli sosiaalitapaukset.
Ei rikkailta voi mitään otaa, se haittaa edelleen rikastumista. Jos rikkailta otettaisiin, niin Sipilä itsekinen menettäisi, ja hölmöhän se on, joka itseltään viedä antaa.