Kysymys kapilandian hörhöille

Neljä vuotta sitten olitte kapi, känä MPP jne rajattoman riemuissanne kepun tappiosta ja oppositioon joutumisesta. Uhositte silloin, että kepun valta lopetetaan maassa.

Miten nyt vitut taako? viesteistä päätellen tosi rankasti

Mitä saitte näiden neljän vuoden aikana?
Kuntauudistuksen?
soteuudistuksen?
taloudentasapainotuksen?

Näitähän Kataisen sixpäk lähti toteuttamaan.

Mitä muuta mainitsemisen arvoista saitte?

Kuihtuiko kepu pikkupuolueeksi kuten munakarva AU peesaajineen kailotti.

Minusta mikään ei toteutunut, mutta kertokaa toki jos olen väärässä
1051
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Mainitsemiesi nimimerkkien riemu oli oikeutettua, sillä kepu jouti oppositioon. Vanhasen II hallituksen suoritukset olivat sitä luokkaa, että oli suoranainen ihme, ettei Suomi uponnut kokonaan.

Uuden kepuhallituksen alku ei ole millään tavalla lupaava. Ennen vaaleja luvattiin hyvää ja kuitenkin ihmisiä alettiin kurittamaan heti. Kohteina ovat ne vanha tutut eli lapsiperheet, eläkeläiset, opiskelijat, työttömät ja muut, jotka on pakotettu pärjäämään vähemmällä. Niiltä, joilla ei ole, otetaan väkisin ja niiltä joilla jo on, annetaan lisää.

Mikä kansan kohdalla surkeinta, niin toinenkin osaamattomien ja nylkijöiden joukko eli kokoomus häärää taas samassa hallituksessa. Äänestäjät eivät oppineet mitään edellisestä kepu-kokoomushallituksesta.

Äänestä
  • Kun kepu-kokoomus-persuhallitus ei sinulle käy, niin mikä se sitten kävisi?

    Äänestä

  • "lapsiperheet, eläkeläiset, opiskelijat, työttömät ja muut"...
    Saavutettuja etujahan se työvänliike puolustaa eikä näiden mainittujen etuja, elikkä tekisi sitä samaa kuin mainitset.
    Kiittäkää keskustaa punikit!

    Äänestä

  • Kaikki puolueet julistivat leikkauksia, se siitä. Kun verrataan nykyn vuoden takaisiin niin vaikka lapsiperheillä menee loistavasti.

    Tässä pätee myös se totuus jota saitilla ole ennenkin kirjoittanut, myös valtion menojen tulee olla tulojen kanssa tasapainossa. Velaksi ei voi pitkään elää. Kreikkalaisten on annettu porsastelle mielinmäärin eu rahoilla, mutta annettaisiinko Suomelle sama mahdillisuus? En usko

    Äänestä

  • Et mainitse mikä olisi Vanhasen hallituksen aikana Suomen upottanut. Palstan hörhöt unohtavat jatkuvastisen, että hallituksen toinen iso puolue oli kok, ja VVM oli Katainen. Katainen onnistui vaalikampanjassa loistavasti häivyttämään oman osuutensa päätöksiin. Niin loistavasti, että on jo saitilaiset unohtaneet kokoomuksen olleen mukana hallituksessa.

    KOK menestyi vaaleissa hyvin, mutta tosipaikan tullen Kataisesta ei sitten ollutkaan johtajaksi ja hän sitten pakeni lokoisaan EU virkaan.

    Äänestä

känä MPP kapi. Siihen vielä se syntymäviinoilla ajeleva vihevasuri tollo.
Osmium kin räkii, pitkin nurkkia.
Tuommoset äänessä, toitottavat onneaan demareissa.
Olivat ulkona asioista, jako sekaisin kuin kaupungin kaivinkoneessa.

Äänestä

Hörhö puhuu itselleen ja vastaa itselleen.

Äänestä
  • kyrsii pahan kerran?

    Äänestä

  • Tämän huonosti artikuloivan hörhön olisi parempi mennä peruskouluun oppimaan.

    Äänestä

Niin näyttää siltä , että munakarva-au kapi kuolee vitutukseen....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


DV8_HellRaiser kirjoitti:

Neljä vuotta sitten olitte kapi, känä MPP jne rajattoman riemuissanne kepun tappiosta ja oppositioon joutumisesta. Uhositte silloin, että kepun valta lopetetaan maassa.

Miten nyt vitut taako? viesteistä päätellen tosi rankasti

Mitä saitte näiden neljän vuoden aikana?
Kuntauudistuksen?
soteuudistuksen?
taloudentasapainotuksen?

Näitähän Kataisen sixpäk lähti toteuttamaan.

Mitä muuta mainitsemisen arvoista saitte?

Kuihtuiko kepu pikkupuolueeksi kuten munakarva AU peesaajineen kailotti.

Minusta mikään ei toteutunut, mutta kertokaa toki jos olen väärässä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu