http://fi.wikipedia.org/wiki/Marutei_Tsurunen
"Martti Turunen syntyi 30. huhtikuuta 1940 Suomessa silloisen Kuopion läänin Pielisjärven kunnan Jaakonvaaran kylässä (nykyään Pohjois-Karjalan maakunnan Lieksan kaupungin Jaakonvaaran kylä). Hänen ollessaan nelivuotias neuvostoliittolaiset partisaanit hyökkäsivät Jaakonvaaraan, ja hän oli yksi harvoista henkiinjääneistä. Tapauksen jälkeen Turunen omaksui pasifistisen elämänasenteen.[3]"
"Turunen sai Japanin kansalaisuuden 1979 ja muutti samalla virallisen nimensä muotoon Marutei Tsurunen.[4]Japanin kansalaisuuden saaminen edellytti vielä tuolloin japanilaisen nimen ottamista."
Marutei Tsurunen
12
340
Vastaukset
- hummeni
Eihän neuvostopartisaanit naisia ja lapsia tappanut,ne tuhosi vain varuskuntia.Olen lukenut niitten laatimia taistelu raportteja.Venäläiset on maailman rehellisin kansa.Stalin ja Putler on suuria johtajia,etten sanoisi jotta neroja!!!Neuvostopartisaanien humaanius pelasti Martti Turusen hengen,kannattasi hänen olla kiitollinen niille.Jos olisi joutuna Suomalaisten kaukopartio miesten kynsiin olisi kokenut julman kuoleman.
- toni.poika
Eiköhän Stalin ole tämän uuden ajan pahin murhaaja sekä ihmiskunnan suurin vitsaus mitä maa päällään on koskaan kantanut
- VenäjäOnPahaValtio
Hitler oli mielestäni pahin. Miksikö näin ajattelen? Syy on siinä että tappoi juutalaisia muistaakseni 6 MILJOONAA....!Tai siis käskyläiset Hitlerin myötävaikuteksella. Lisäksi muita heidän mielestään "ali ihmisiä" kuten kommunistit, mustalaiset tai nykyäänhän heitä pitää kutsua romaneiksi.
Lisäksi se oli "teollista" tappamista, kuin liukuhihnalla nykytehtaissa..
Ja Raamatun mukaan juutalaiset on Jumalan valittu kansa.
Itse inhoan homoja enkä kommareistakaan tykkää mutta ei heitä silti tappaa pitäisi. Vankila tuomiota kannatan kuten ennen vanhaan oli laki.
Stalin oli myös massamurhaaja, yhtä paha kuin Hitler, se vain ettei vainonnut juutalaisia, tasapuolisesti kyllä tappoi omaa kansaansa joten oli todella paha mies.
Tonille sanon ettet kai pahastu minun mielipiteistä kun olen saanut sellaisen käsityksen että ehkä olet aika oikeistolainen mutta en ole huomannut että vihaisit juutalaisia.
Ja on sinulla aika järkeviä mielipiteitä mielestäni.
Nythän Venäjällä on taas kerran hullu johtaja, vihaan Putinia, siitä ja yleensä venäläisistä tulee hirveä riesa maailmalle. Ja kun ollaan vielä naapuri valtioita. - toni.poika
"Tonille sanon ettet kai pahastu minun mielipiteistä kun olen saanut sellaisen käsityksen että ehkä olet aika oikeistolainen mutta en ole huomannut että vihaisit juutalaisia."
Minulla on monta hyvää ystävää jotka ovat syntyneet israelissa, muuta eroa heissä ei ole kantasuomalaisiin ystäviini kuin ehkä jossain sanoissa erilainen korostus joka sekin alkaa häipyä ajan kanssa
Ihmisenä he ovat mitä parhaita, rehellisiä puhuvat avoimesti kipeistäkin asioista, ja eivät koskaan jätä pulaan kavereita, siis voiko enää enempää vaatia vieraassa valtiossa syntyneiltä?
Tuo putinin touhu alkaa muistuttaa pohjoiskorean-johtajan touhuja ja pian venäläiset (joita muutaman tunnen myös hyviä ystäviäni) niin joutuvat pian eristyksiin maailmasta johtajansa määräyksellä kuten pohjoiskorealaiset
siis en tykkää pahaa toisten mielipiteistä koska voin oppia niistä jotain ja maailma muuttuu ja nyt mennään erilailla kuin vaikka 70-80 luvulla
Kyllä rehellisesti sanoen Hitler oli oikea ihmispeto siitä ei mihinkään pääse ja samaa on sanottava Stalinistakin, vaari oli sotainvalidi kun Stalin määräsi jonkun varmaan uralin takaa vihoittelemaan vaarille ja haavoittamaan vaaria rukajärvellä eikä kumpikaan tuntenut toisiaan ja jos olisivat tavanneet toisissa merkeissä niin varmaan ryypyt olisivat ottaneet eivätkä vihoitelleet keskenään? - Anonyymi
Onko tuo putkivittuilua vai oletko tulipalokommari jos näin painu venäjälle.
- Anonyymi
VenäjäOnPahaValtio kirjoitti:
Hitler oli mielestäni pahin. Miksikö näin ajattelen? Syy on siinä että tappoi juutalaisia muistaakseni 6 MILJOONAA....!Tai siis käskyläiset Hitlerin myötävaikuteksella. Lisäksi muita heidän mielestään "ali ihmisiä" kuten kommunistit, mustalaiset tai nykyäänhän heitä pitää kutsua romaneiksi.
Lisäksi se oli "teollista" tappamista, kuin liukuhihnalla nykytehtaissa..
Ja Raamatun mukaan juutalaiset on Jumalan valittu kansa.
Itse inhoan homoja enkä kommareistakaan tykkää mutta ei heitä silti tappaa pitäisi. Vankila tuomiota kannatan kuten ennen vanhaan oli laki.
Stalin oli myös massamurhaaja, yhtä paha kuin Hitler, se vain ettei vainonnut juutalaisia, tasapuolisesti kyllä tappoi omaa kansaansa joten oli todella paha mies.
Tonille sanon ettet kai pahastu minun mielipiteistä kun olen saanut sellaisen käsityksen että ehkä olet aika oikeistolainen mutta en ole huomannut että vihaisit juutalaisia.
Ja on sinulla aika järkeviä mielipiteitä mielestäni.
Nythän Venäjällä on taas kerran hullu johtaja, vihaan Putinia, siitä ja yleensä venäläisistä tulee hirveä riesa maailmalle. Ja kun ollaan vielä naapuri valtioita.Putin on rauhan mies. Hänen jälkeensä tulevista ei tiedä mitä ovat.
- hummeni
Toni.poika.tää oli sarkasmii.tv,hummeni,Olen perehtynä sotahistoriaan.Ryssien partisaanit oli sotarikollisia.tappovat ja raiskasivat pikku tyttöjä Suomessa,ali ihmiset!
- aikahyväkin
Marutei Tsurunen jutteli tänään TV ssä Japanissa tapahtuneen ison manjäristyksen jälkeen,että heidän kotona ei ollut mitään hätää,koska asuntona on Honkarakenteen vahva puutalo.
- Anonyymi
Äitini oli hänen kanssaan samassa kansakoulussa,mainitsi hänen olevan lahjakas.Olisi hän suomessa menestynyt vieläkin paremmin kuin japanissa,vaikka lukemassani hängen elämänkerta kirjassa kerronta on kuin olisi trans japanilainen tai korkeimman johdatuksesta saanut kutsumuksen japaniin.
- Anonyymi
Stalin oli enkeli kun tapatti vai 13 miljoonaa ihmistä ja Hitler oli paha kun tapatti vain 6 miljoonaa ihmistä.
- Anonyymi
Olen etsinyt tietoa Jaakonvaaran partisaanien iskusta. Ei löydy. Mistä löytyy tai kuka kertoisi tällä palstalla?
- Anonyymi
Ei kai Jaakonvaarassa partisaani iskuja ole ollut, joitain siltoja vain räjäytelleet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242150Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1352053Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2111822Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2581498Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341404Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5581181Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.501005Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115942Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse350936