vanhempien juominen lasten läsnä ollessa

14-vuotiastyttö

Mitä mieltä ootte siitä että vanhemmat juo (pienten) lasten läsnä ollessa?? Itellä on semmonen mielipide et kyllä vanhemmat voi muutaman saunaoluen ottaa mut siihen se sitten jää.jos meinataan kunnolla kännätä niin sitten olisi hyvä viedä lapsi pois vanhempien ulottuvilta ettei lapsi nää vanhempaansa kännissä,nimittäin siitä voi jäädä tosi pahat traumat (nimimerkillä kokemusta on) ja sitten siitä kysyisin mielipidettä siitä että vanhemmat lähtee baariin ja lapset jää kotiin (14 vuotiaan vahdintaan).
mutta joo haluisin saada vastauksia tähän koska tälläkin hetkellä mun molemmat vanhemmat on kännis eikä tääl oo ketää selvinpäin olevaa

7

221

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Liiansurullista

      Sinä olet aivan oikeassa; lasten nähden viisaat vanhemmat eivät kännää. Sinun pitää kertoa ja avata tilanne jollekin ymmärtäväiselle aikuiselle ihmiselle (koulukuraattori / kouluterveydenhoitaja / neuvola ...), jotta saat aiheeseen apua ja tukea.

      Voihan keskustelua yrittää vanhempienkin kanssa, mutta epäonnistuneeseen yritykseen ei kannata jäädä 'makaamaan' vaan hakea reippaasti tilanteeseen jotain helpotusta eli ammatti-ihmisten näkemystä ja kokemusta.

      • 14-vuotiastyttö

        En ole vielä uskaltanut hakea apua koska tiedän joutuvani vieraaseen perheeseen hoitoon jos tulee vielä yksi lastensuojelu ilmoitus.minulle ja sisarilleni on siis tehty lastensuojeluilmotus ja jouduimme perhekriisiyksikköön kolmeksi kuukaudeksi.muutimme maalta kaupunkiin ja asuimme siellä noin vuoden kunnes taas sitten muutimme takaisin siihen taloon jossa ko. Ilmoitus tehtiin.nyt isäpuoleni on narsistinen paskiainen joka pomottaa kaikkia ja huutaa siitä kun herra ei saa alkoholia ja kokista ja tupakkaa


      • Vanhemmathoitoon

        Vaikka ajatus onkin hirveä ja pelottava, niin se voi olla sinun ja sisarustesi elämän onnellisin vaihtoehto, että pääsette perhekriisiyksikköön tai mihin tahansa muuhun paikkaan kuin koti, jossa vanhemmat eivät älyä omia vastuitaan ja velvollisuuksiaan. Joten ole rohkea ja uskalla, jospa vanhempienkin silmät aukeaisivat.


    • What.a.fuck

      No joo, ei meillä ole tapana ottaa muutamaa saunaolutta, koska siitä tulee känniin. Yksikin riittää.

    • Juopposisko

      Mulla sisko vetää keittoa Kemissä 4-5 kertaa viikossa. 12 vuotias lapsi kotona !!!!!
      Onko normaalia?

      • 14-vuotiastyttö

        No ei todellakaa oo normaalia!!lapsi kärsii kotona


    • qwqrWAFR

      En hyväksy. Meillä pieniä lapsia ja mielestäni 1 oluen tms. voi ottaa jos lapset hereillä ja korkeintaan 1-2 kun lapset menevät nukkumaan eli kohtuudella, ei humalaan! Todellakaan vanhemmat ei voi lähteä baariin ja jättää alaikäisiä lapsia yksin kotiin, vaan pitää olla lastenhoitaja silloin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      210
      994
    2. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      834
    3. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      73
      731
    4. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      192
      708
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      65
      632
    6. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      556
    7. Panettaako sua

      Yhtään?
      Ikävä
      45
      540
    8. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      513
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      503
    10. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      77
      493
    Aihe