Juhannuksena olisi tarkoitus lähteä ensimmäistä kertaa ylittämään Suomenlahtea. Suunnitelmissa on tehdä ylitys joko Porkkalasta tai Hangosta ja suunnata tuulesta riippuen joko Tallinnaan tai lännemmäksi kohti Dirhamia.
Määränpää on Pärnu, missä käännytään takaisin kotimatkalle. Matkalla olisi toiveissa tutustua Hiidenmaan ja Saarenmaan rantoihin. Kertokaahan reittiehdotuksia Dirhamin ja Pärnun välillä. Mitkä paikat kannattaa ehdottomasti nähdä?
Pärnuun ja takaisin
14
461
Vastaukset
- Hexa50
Jos normaali perhepurjehtija on matkalla Dirhamista Pärnuun hän joutuu suoraan Virtsuun, halusi tai ei. Virtsusta voi valita meneekö Kuresaareen josta Kihnun kautta Pärnuun tai suoraan Virtsusta Kihnun kautta Pärnuun. Dirhami on mielestäni yksi Viron mukavimmista satamista, puhdasta vettä, hiekkaranta ja suojaimet, rauhallinen satama? Päivämatkat ovat Virossa kohtalaisen pitkiä. Dirhamista on lyhyt matka Haapasaluun jossa kannattaa käydä jos aika antaa myöten. Hiidenmaalla on avattu Kärdlaan uusi satama jossa en ole käynyt sekä Heltermaa, joka on EU-rahalla rakennettu uudenaikainen satama. Virossa on ehkä vähän tylsä purjehtia koska satamat ovat usein kolme-neljä mailia väylien sivussa joka pitää siis ajaa edestakaisin. Satamat ovat usein myös yhteysaluslaitureiden kupeessa, joten kolinaa riittää. Muuten kyllä suosittelen.
- 10-14
Omasta mielestäni Kuressaare on parhaita mestoja Virossa. Monet tykkäävät Pärnusta todella paljon, minä en oikein siitä ole innostunut. Kärdlassa on uusi satama, en ole käynyt mutta kylässä kyllä (silloin Lehtman satamaa käyttäen), mielestäni käymisen väärti. Haapsalu... No jaa. Sanotaan, että OK, mutta en usko itse enää sinne viitsiväni, koska sinne joutuu ajamaan koneella melkoisen pitkän rupeaman tylsää ja tarkasti ajettavaa väylää pitkin. Kihnu on omalla tavallaan hauska paikka pistäytyä.
- Saaphalu
"Haapsalu... No jaa. Sanotaan, että OK, mutta en usko itse enää sinne viitsiväni, koska sinne joutuu ajamaan koneella melkoisen pitkän rupeaman tylsää ja tarkasti ajettavaa väylää pitkin."
??? Miksi pitää ajaa koneella??? Minä olen purjehtinut sinne. - 10-14
Saaphalu kirjoitti:
"Haapsalu... No jaa. Sanotaan, että OK, mutta en usko itse enää sinne viitsiväni, koska sinne joutuu ajamaan koneella melkoisen pitkän rupeaman tylsää ja tarkasti ajettavaa väylää pitkin."
??? Miksi pitää ajaa koneella??? Minä olen purjehtinut sinne.No voihan sinne purjehtia, jos tuuli on sopivasta suunnasta, mutta kun linjalta ei ole varaa juuri lipsua, niin minä ainakaan en rupeaisi kryssimään.
- Saaphalu
10-14 kirjoitti:
No voihan sinne purjehtia, jos tuuli on sopivasta suunnasta, mutta kun linjalta ei ole varaa juuri lipsua, niin minä ainakaan en rupeaisi kryssimään.
Voi purjehtia, kryssiäkin voi mutta silloin kannattaa katsoa karttaa :) "Kapea ränni" on pari mailia kaupungista, joten E-NE tuulilla mennessä ja W-SW tuulilla lähtiessä on houkutus käyttää konetta. Kun tullaan siihen väylien risteykseen niin sitten kryssitilaa löytyy jo reilusti, mutta laiskuus saattaa pistää moottoroimaan Hopulaiun lähelle jos Väinämerelle matka.
http://xgis.maaamet.ee/xGIS/XGis?app_id=PRIM01&user_id=at&bbox=466889.806897047,6533383.63607813,474647.712426474,6537405.30983813&setlegend=SUPRIM_ALUS_ORTO=0,SUPRIM_ALUS_KAART=1&LANG=1 - Ränneistä
Kuressaareen on oikeasti pitkä ja kapea mutta suora oja. Haapasalu on siihen verrattuna hankaluudeltaan 1/5 ja näkemisenarvoinen paikka.
- Lissääkarttoja
Saaphalu kirjoitti:
Voi purjehtia, kryssiäkin voi mutta silloin kannattaa katsoa karttaa :) "Kapea ränni" on pari mailia kaupungista, joten E-NE tuulilla mennessä ja W-SW tuulilla lähtiessä on houkutus käyttää konetta. Kun tullaan siihen väylien risteykseen niin sitten kryssitilaa löytyy jo reilusti, mutta laiskuus saattaa pistää moottoroimaan Hopulaiun lähelle jos Väinämerelle matka.
http://xgis.maaamet.ee/xGIS/XGis?app_id=PRIM01&user_id=at&bbox=466889.806897047,6533383.63607813,474647.712426474,6537405.30983813&setlegend=SUPRIM_ALUS_ORTO=0,SUPRIM_ALUS_KAART=1&LANG=1http://www.vta.ee/recreational-craft/
Haapsalusta etelään mentäessä kannattaa huomata että ovat merkinneet pienveneille Rohukylästä lounaaseen oman reitin jolloin ei ole Hiidenmaan lautan jaloissa. Uusissa kartoissa tu0 tosin jo on. - Saaphalu
Lissääkarttoja kirjoitti:
http://www.vta.ee/recreational-craft/
Haapsalusta etelään mentäessä kannattaa huomata että ovat merkinneet pienveneille Rohukylästä lounaaseen oman reitin jolloin ei ole Hiidenmaan lautan jaloissa. Uusissa kartoissa tu0 tosin jo on.KIITOS! Itse asiassa vanhemmissa Viron rannikon karttakokoelmissa (merikarttasarja 2) on tuossa paikkeilla todella vähän merimerkkejä. Jostain syystä Rukkirahun ja Rohukulan väliset merimerkit puuttuvat kaikki :(
Mutta hieno juttu että Rukkirahun pääsee eteläpuolelta läpi myös, pitänee jostain etsiä ko. porttien koordinaatit.
- Pitkäköli
Virtsuun ei missään tapauksessa. Vastapäätä Muhun saarella on kuivastu jossa on siisti satama hyvillä palveluilla. Sieltä voi myös vuokrata auton tai mennä bussilla Kuressaareen käymään. Haapsalu on kiva kaupunki poiketa. Hiidenmaan Kärdlä on myös erittäin veneilijäystävällinen paikka jossa homma toimii.
Kiitti tähän astisista vinkeistä. Helpottaa kummasti reittivalintoja, kun karttojen ja www-sivujen kautta menee arpomiseksi. Pärnu valittiin kääntöpaikaksi lähinnä lasten takia. Rannan tuntumassa on kaikenlaista mukavaa tenavien toimintaa ja kylpylässä käynti on pakollinen meno.
Eikös kesällä Viron rannikolla tuule yleensä lännestä tai luoteesta? Naisväki haluaisi mennä Tallinnan kautta, mutta se saattaisi tarkoittaa vastaatuuleen puskemista tai tiukkaa kryssimistä Tallinnasta länteen. Eikä siinä matkan varrella ennen Dirhamia taida olla paljon muita satamia kuin Lohusalu.- Pitkäköli
Jos naisväki haluaa Tallinnaan niin eihän sulla ole muita mahdollisuuksia. Ei toi matka sieltä Dirhamiin mikään mahdoton ole.
Näinhän se tuppaa menemään. Ei yleensä tule hyvää reissua jos vain härkäpäisesti pitää kiinni omista suunnitelmistaan. Tuleepa samalla katsastettua Vanha Satama, kun siitä on kuullut niin ristiriitaisia tarinoita. Tai sitten vien naiset Naissaareen :)
Melko samanmoiset suunnitelmat täälläkin jussista eteenpäin. Ajatuksena meillä tosin ensin mennä äijäporukalla suoraan Hangosta Ventspilsiin ja jatkaa sieltä Viron puolelle. Perhe tulee julkisilla Kuresaare/Haapsalu/Pärnu-akselille, josta jatketaan etelänaapuriin tutustumista.
Onko kellään kokemuksia Ruhnusta? Siellä ilmeisesti hyvä satama?- Pitkäköli
Viime kesänä poikkesin Ruhnussa matkalla Riikaan. Hyvä ja turvallinen satama.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest1217266Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4965408Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1513335Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed2162641Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t492350Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta
Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä681288Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m431282En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su771252Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu111169- 1111143