nykyään rikkaille ihmisille. Kortti maksaa jo liian paljon tavalliselle ihmiselle. Hävetkää autokoulujen omistajat! Milloin tulee hintakilpailu? Niiin kuin on jo Prismoilla ja K-kaupoilla. Haluaisin laittaa lapseni autokouluun, mutta ei ole vara näillä hinnoilla! Itkettää..
Autokoulu on
BYÄÄÄÄ
10<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Sossu kustantaa autokoulun köyhille harkinnanvaraisena tukena, mutta tuen saavat yleensä vain maahanmuuttajat ja romanit. Harkinnanvaraisena tukena voidaan kustantaa myös auto tai mopoauto. Jos sossu ei kustanna autoa/mopoautoa niin se kustantaa 10 kertaa pesukoneen joka aina hajoaa, joilla rahoilla ostetaan se auto/mopoauto.
Suomalainen saa syrjäytyä rahan puutteessa, mutta maahanmuuttaja tai romani ei.
Ja miten tämä liittyy kalliiseen ajokorttiin?
Ajokortin hinta on täyttä rahastusta jolla ei lopulta ole mitään tekemistä turvallisuuden kanssa.
Katso autokouluhinnat.fi, äläkä sekoile omiasi.
Ja hämmästele niitä myöhemmin tehtäviä harjoittelu- ja syventävän vaiheen hintoj samalla! Muista lisätä ihan kaikki kulut yhteen. Jos autokoulu ei hintoja sivuillaan ilmoita niin se on varmuudella vielä kalliimpi kuin muut lähiympärisössä.
Laki vaatii hinnat näkyville. Toisekseen, opettele kirjoittamaan.
Se ei ole autokoulujen vika jos olet köyhä.
Googlaa hieman , tai muistele mitä autokoulu maksoi kun itse kävit. Kortti ei ole koskaan ollut niin halpa kuin nykyään jos verrataan palkkoihin. Googlaamalla selviää myöskin että alan keskimääräinen voittoprosentti on n. 4, eli kannattavuuden rajoilla mennään
Älä sinä autokoulunomistaja itke. Ite oot tiesi valinnut! Olisit ruvennut kirjanpitäjäksi.
Autoilu ja tupakointi kuuluu vain rikkaille.
ajokortti on nykyään vaan rikkaille/hyvä tuloisille vaan siksi, koska AUTOILIJAT EIVÄT OSAA AJAA JA KORTTIEN+VAKUUTUKSIEN HINNAT NOUSEE SIKSI IHAN PILVIIN ASTI JA JOPA KOHTA VUOSIEN PÄÄSTÄ OLLAA HINNOISSA AVARUUDESSA ASTI.
JOS NE 80% AUTOILIJOISTA OSAISI LIIKENNE SÄÄNNÖT KUNNOLLA JA HALLITA AUTOAAN (MAALAISJÄRJEE MYÖS) VOISI OLLAKKIN ETTÄ AUTOKORTINKIN HINTA OLISI NYKY PÄIVÄNÄ VÄHINTÄÄN PUOLET!!
parinkymmenenvuoden päästä vain rikkaat miljonäärit+ketkä ehtiny hommata ajokortin ajelevat vain autoilla koska autokortti hinta varmaankin hipoo jo 5000-10000euron luokkaa johonka ei ihan perus suomalaisella varaa ole enää.