Mulla on ollut 17-vuotiaasta asti korkea paine. Olen nyt 29-vuotias ja syönyt verenpaine lääkettä useamman vuoden. Sain lääkkeet, kun verenpaine oli päivittäin luokkaa 180/110. Tuolloin mittani oli 190/93.
Yritin montaa verenpainelääkettä ja lopulta saatin verenpaine lähellä normaalia Candemox 32 mg lääkkeellä. Ja olen todellakin aikaisemmin liikkunut paljonkin: pyöräillyt päivittäin, käynyt salilla, pelannut sulkapalloa, rullaluistellut jne.
Muutamia viikkoja sitten aloin dieetille, koska tavoitteena on pudottaa rasvaprosenttia. Pääasiassa söin siis lähes vain kasviksi (ja ehkä jotain naudan ohutleikettä seasssa ja joskus muutama pala mozzarellaa). Vedin suorastaan överidieettiä niin, että olin kunnolla minuskaloreilla. Samalla vähensin kahvin juontia, koska eräällä tutullani todella hallitsematon ja korkea verenpaine oli parantunut kahvin lopettamisella.
Pari viikkoa dieetattuani huomasin, että välillä aina huimaa. Verenpaine näytti olevan luokkaa 120/60. Jatkoin silti lääkkeen syöntiä. Eräs yö tässä mittasin verenpaineen ja se oli jo luokkaa 100/39. Sen jälkeen olen puolittanut lääkeen, ja verenpaine edelleen 130/70. Minua jännittää nähdä, että kun saa vielä muutaman kilon pudotettua, saako verenpainelääkkeet jättää kokonaan pois. Jos vain saa, niin kiitos Jumalalle! En ole muutenkaan kovin säännöllinen ihminen enkä aina muista ottaa niitä.
Ihmettelen vain sitä, että minulla on aikaisemminkin ollut esim. kolesteroliarvot hyvät. Onko tosiaan näin, että laihduttaminen muutaman kilon verran normaalipainon sisällä vaikuttaa näin paljon verenpaineeseen? Vai onko kyse siitä, että on syönyt niin paljon kasviksia?
Parantunut/parantumassa verenpaine
ihmetteleväpudottaja
2
242
Vastaukset 2
- vaaditutkimuksia
Mikä sun paineesi nostaa?
http://personal.inet.fi/koti/remeli/verenpaine.htm - vaadijavaadi
Korkea verenpaine ei ole itsenäinen sairaus, vaan oire niinkuin on esimerkiksi kuume.
Molemmissa tapauksissa olisi hyvä selvittää oireen aiheuttaja.
Suomessa noin miljoona ihmistä syö verenpainelääkkeitä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2532095
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2601214- 211151
- 41766
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i125716Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤232689Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa208640- 51485
- 38448
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell42442