Kertoi olevan köyhän kodin poika ja paikallinen lionsklubi maksoi hänen koulutuksen, ilmeisesti myös lääkärin koulutuksen.
Niilo Keränen piti hyvän puheen.
vl-NiiloEihellariNiilo
341916
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
jep.
Sehän on syntiä ottaa uskottomilta juopoilta klubilta jäsenistöltä rahaa
ja käyttää hyödyksi. Lahjoituskin tekee kaksinkertaiseksi synniksi.
hoitokokousaika meni jo , vaiheeseen jäänyt tollukka.
otsikossa mainittua puhetta, mutta muutoin voisin kommentoida asiaa:
Kansanedustaja, lääkäri ja kirjailija Niilo Keränen on tiettävästi lähtöisin hyvin köyhistä oloista.
Lions-klubi mahdollisesti avusti hänen lukio-opintojaan. Myös eräät muut yhteisöt (mm. Raaseutuyhdistys) avustivat lahjakkaan nuoren koulunkäyntiä.
Luultavasti lääketieteen opintoihin ei apua tullut mistään, vaan koulutus tapahtui silloisen systeemin mukaan opintolainalla, jota sitten piti maksaa takaisin kymmenen vuotta.
Niiko Keräsen lapsista useat ovat saaneet korkeakouluopetuksen. Muutamat lapsista asuvat pysyvästi ulkomailla, jossa ovat perheellistyneet ja luoneet uransa.
Oletettavasti Niiko Keränen pitää suurimpana aarteenaan sitä, että Jumala on lahjoittanut hänelle lapsensa osan.
Oliko tämän Niilon koti lähellä Kalle Päätalon kotia Jokijärvellä?
koti on samalla kylällä kuin Kalle Päätalon koti.
Niilo Keränen on ainakin kotiseudullaan kuuluisa hyvästä huumoristaan. Hänen isänsäkin oli huumorimiehiä.
Satuin paikalle Niilo Keräsen isän hautajaisiin; tuolla maailmankolkallahan hautajaiset ovat eräänlainen kansanjuhla ja sinne voi mennä tuntemattomanakin. Siunauksen toimitti Erkki Piri. Erkki Piri, joka oli tuntenut Niilo Keräsen isän jo vuosikymmeniä, herkistyi tilaisuudessa kyyneliin kokiessaan läheltä, että uskovainen ihminen on saanut siirtyä ajasta iäisyyteen.
Lääkäri Niilo Keränen muisteli isänsä alämänvaiheita muistotilaisuudessa. Isä oli ollut epäuskoisena sodassa neljä vuotta, heränneellä tunnolla ja koko ajan mielessä hirvittävä helvetin pelko. Jumala oli kuitenkin varjellut isää. Sodan jälkeen isä oli saanut parannuksen armon. Sitäkin muisteltiin, kuinka isä oli hankkiutunut seurapaikalle tarkoituksenaan kuulla evankerliumia omalle kohdalleen. Mutta ei hän mitenkään voinut astua sisälle seurapirttiin, vaan jäi norkoilemaan ulkoiseen pimeyteen. Siihen paikalle sattui sitten uskovainen mies, joka näki lähimmäisensä hädän ja tuskan ja siunasi häntä.
Isä sai sitten oman perheenkin. Ajallisesti elämä 1950- ja 1960-luvulla oli niukkaa ja köyhää. Hyvää uskovaista ei isästä ollut tullut, vaan monissa asioissa hän löysi itsensä vialliseksi ja lankeilevaiseksi. 1980-luvulta alkaen oli sitten ajallisesti hieman helpompaa. 50-vuotiaana isä oli saanut ajokortinkin ja ajeli sitten vanhalla autorämällä elämänsä pari viimeistä vuosikymmentä.
Erkki Piri totesi lopuksi, että nämä olivat humoristiset hautajaiset.
paljon pilkattu tätä Erkki Piriä. Hän on kuitenkin uskovainen mies.
Onko Hänellä elämää, ilman Jeesusta, siitä päivän Sana; 1 Koh 5;11 Ja tämä on se todistus: Jumala on antanut meille iankaikkisen elämän, ja tämä elämä on hänen Pojassaan.
12 Jolla on Poika, sillä on elämä. Jolla ei Jumalan Poikaa ole, sillä ei ole elämää.
Ilman Pojan kaikkivaltiaisuuden tunnuttamista ei ole Isää, ja Isän nimeä voi käyttää vain Uudestisyntynyt Pyhä, muille se on Jumala.
Mukava mies muuten, jollei satu samalle tupakka paikalle.
vaalitilastoja, niin täytyy sanoa, että Niilo Keränen nauttii kotiseudullaan ja vaalipiirissään laajaa kannatusta.
Taivalkoskelta on ennen häntä ollut kansanedustaja vain yhden kerran: kirkkoherra Antti Koukkari 1950-luvulla yhden kauden. Niilo Keränen on eduskunnassa nyt toista kautta. Koillismaalta on toinenkin kansanedustaja, rehtori Ulla Parviainen Kuusamosta.
Niilo Keräsestä - niin kuin kenestä tahansa muustakin kahdestasadasta kansanedustajasta - olisi voinut tulla myös ministeri, vaikkapa sosiaali- ja terveysministeri. Nyt se ei vain voinut olla mitenkään mahdollista, koska pääministeri Juha Sipiläkin on samasta vaalipiiristä, ja ministerinpaikkojen jaossa täytyy ottaa huomioon myös alueellisuus ja erityisesti se, että maan väestöllinen painopiste on muualla kuin Oulun seudulla.
Kuuntelin Keräsen puheen. Oli koskettava.
Varmaan joka ei Kerästä tiedä/tunne, luuli hänen olevan juoppo, sen verran karkealla viskipassolla puheensa korahteli ;)
http://areena.yle.fi/tv/suorat/yle-areena/1-2839166#autoplay=true
Kuuntelin kaikki sieltä kuuluvat kymmenet puheenvuorot, ehkä parisen tuntia kaikkiaan. Kaikki ne olivat viisaita, sekä hallituspuolueiden että oppisitiopuolueiden puheenvuoroja. Mutta Niilo Keräsen puhenevuoroa siellä ei valitettavasti ollut.
Niilo puhui jo 12 jälkeen päivällä. lähetyshän oli suora...
en kuunnellut, mutta kuuntelin tuosta Yle-Areenan linkistä kaiken, mitä sieltä kuului. Kaikki puheenvuorot olivat viisaita, mutta Niilo Keräsen puheenvuoroa ei siellä ollut.
Se mitä katoit oli suoraa. Areena lähettää noita vain suorana. Lähetys alkoi tänään klo 12.00 ja päättyi 21.00
Seuraava lähetys on huomenna klo 12.00 jolloin äänestetään hallitusohjelmasta...
ja vielä toisen kerran kiitos. En tiennyt tuota. En ole Yle-Areenasta ennen katsonut mitään.
Joka tapauksessa siellä oli mielenkiintoisia puheenvuoroja, vaikka en nyt päässytkään kuulemaan Niilo Keräsen puheenvuoroa.
Ohjelmassa ei näytetty eduskunnan salia, vaan vain puhuja. Ehkä siellä salissa ei kovin monia kansanedustajia ollutkaan läsnä. Eiväthän kansanedustajat puheillaan - vaikka puheet siis ovatkin hyviä ja perusteltuja - kovinkaan paljon voi vaikuttaa toistensa mielipiteisiin.
Onneksi me jotka tunnetaan Niilo (eli mun pappa) paremmin tiedetään hänen menneisyytensä ja tiedämme että hän ei ole juoppo ja kelpo ihminen :)
tarinoista voi aina oppia jotakin ja ne herättävät ajatuksia.
Niilo Kerästä ennen köyhän mökin poika 5-tien varresta puolivälistä Suomussalmen ja Kuusamon väliä pääsi kaiketi joskus 50-luvulla akateemiselle uralle, kun juutalainen lääkäri huomasi lahjakkaan pojan ja auttoi eteenpäin aikana, jolloin koulunkäyntiasiat eivät olleet vielä yhtä hyvällä mallilla kuin 60-luvun loppupuolella. Tuosta köyhän mökin pojasta tuli suomenkielen professori Joensuun yliopistoon. Hänet kuulutettiin tiedeakatemian jäseneksi, kun satuin olemaan paikalla kuuntelemassa Helsingin kauppakorkeakoulun kanslerin puhetta 80-luvun alkupuolella muistaakseni Ritarihuoneella tai siinä lähellä tiedeakatemian kokouksen yhteydessä. Tuo Alpo Räisänen ei liene tutustunut lestadiolaisuuteen. Hänen sukulaisiaan on ollut naimisissa ihan Taivaskosken rajan tuntumassa syntymäpaikan naapurikylällä ja ainakin lähialueen uskovaiset tuntevat hyvin. Kyllä minä luulen, että Niilo Keränen nuorempana miehenä pääsi jo paremmin eteenpäin, koska ainakin vuonna 1950 syntyneet saivat keskikouluaikanaan asua täysylläpidossa hyvin kurinalaisessa asuntolassa Suomussalmella. Sieltä on tullut pappeja ja lääkäreitä ja vaikka mitä. Etelässä sen sijaan köyhän oli vaikea kouluttaa lapsiaan, jos ei ollut kunnallista keskikoulua.
tuota mainitsemaasi juutalaisen lääkärin tukemaa tapausta. Taivalkoskelta pääsi sittemmin lahjakas nuori Jouko Vahtola myös opintielle. Hän on vaikuttanut Oulun yliopistossa.
Tiettävästi myös esperanton kielen maailmanliiton puheenjohtaja Osmo Buller oli lähtöisin Taivalkoskelta.
omalla ajallaan tekee osuutensa tässä yhteiskunnassa. Jokaisen osaksi tulee aika vistyä. Sitten tulee taas toisia. Tällainen se on elämöän kulku.
Paavo Väyrynen on 45 vuotta yrittänyt sitä, minkä Juha Sipilä nyt teki neljässä vuodessa. Eihän ole esivaltaa muuten kuin Jumalalta. Jumala siis ilmeisesti on suurempi kuin Paavo Väyrynen.
Taivalkosken kirjaston seinällä on Jacob Jacobinpoika Räisäsen sukupuu. Siitä ilmenee, että kaikki taivalkoskelaiset - ja myös kaikki pohjois-pohjalaiset - ovat jollakin tapaa sukua toisilleen. Siellä on niin Kalle Päätalot kuin Niilo Keräsetkin.
tuon sukupuun.
Tiettävästi kansanedustaja Niiko Keräsen isovanhemmat sekä isän että äidin puolelta olivat uskovaisia. Luultavasti myös heidän vanhempansa, jotka olivat syntyneet vuoden 1860 paikkeilla. Kun Jumalan valtakunnan sanoma pohjoisessa levisi, köyhä ja yksinkertainen kansa tarttui tähän syntien sovituksen saarnaan, armon sanaan.
Nuo vanhemmat sukupolvet eivät olleet tilaisuudessa saada koulutusta niin kuin jotkut myöhemmin - vaikkapa 1950-luvulla syntyneet. He kuiteniin elivät elämäänsä niillä eväillä, jotka Jumala oli heiulle suonut.
Niinhän nämäkin nyt elossa olevat sukupolvet... Sitten heidänkin on aika väistyä uusien sukupolvien tieltä. Semmoistahan se on elämän kulku.
Yle-Areenan linkistä. Niilo Keräsen puheenvuoroa siellä ei ollut. Yhden edustajan - nainen ja sairaanhoitaja - puheenvuoro oli erityisen hyvä. Hän sanoi, että vanhustenhoidossa voitaisiin hyödyntää sellaistenkin oikean asenteen omaavien työpanosta, joilla ei ole pitkää sairaanhoidollista tai vanhustenhoidollista koulutusta. He voisivat auttaa vanhusten ruokailussa, ulkoilutamisessa... he voisivat seurustella vanhusten kanssa ja vaikkapa lukea heille. Tuo kaikkihan oli kauniisti sanottu.
Hän oli sairaanhoitaja/maatalon emäntä Hannakaisa Heikkinen Kiuruvedeltä. On myös sairaanhoitaja. Kotoisin muistaakseni Juankoskelta ja oli Savon ääniharava. Sieltä Juankoskelta oli kotoisin myös mm. Juice Leskinenkin, se muusikko.
Tässä Hannakaisa:
http://vaalit.yle.fi/tulospalvelu/2015/eduskuntavaalit/?ehdokkaat_savo-karjala_#9#taulukko
PS: Niilo Kerästä et voi katsoa jälkikäteen kuten et muitakaan. Lähetys areenassa on aina suora, ei nauhoite. Katsoit siis suoraa lähetystä.
Toki Niilokin löytyy tuolta vaalikoneesta, mutta puhuimme siis areenan lähetyksestä eduskunnasta, ne lähetykset tulevat ainoastaan suorina.
http://vaalit.yle.fi/tulospalvelu/2015/eduskuntavaalit/?ehdokkaat_savo-karjala_#9#taulukko
Klikkaa hannakaisan nimeä kun avaat edellä olevan linkin, niin kuulet hänen ajatuksia vaalikoneessa...
Kiitin jo tuossa edellä. En tiennyt, että lähetys oli suora.
Ja kun todennäköisesti olet lestadiolainen, niin edellä olevasta linkistä voit klikata myös lestadiolaisen Aino Kanniaisen nimen, hän ei aivan päässyt eduskuntaan, varasijan varasijalla...
että kansan syvät rivit luottavat niihin, joilla on uskonnollinen vakaumus. Nekin luottavat, joilla itsellaaään ei tällaista vakaumusta ole.
Galatalaiskirjeen 5. luvusta:
22. Mutta Hengen hedelmä on rakkaus, ilo, rauha, pitkämielisyys, ystävällisyys, hyvyys, uskollisuus, sävyisyys, itsensähillitseminen.
Keitä he 190 edustajaa sitten edustavat, joilla ei ole uskonnollista vakaumusta?
edustavat kansaa, koska kansa on heidät valinnut eduskuntaan.
Tuossa edellähän oli vain kyse siitä, että monet ihmiset luottavat niihin, joilla on uskonnollinen vakaumus. Luultavasti tällainen vakaumus on useammalla kuin kymmenellä kansanedustajalla.
Ministeri Tapani Tölli sanoi julkisuudessa joitakin vuosia sitten, että media usein haluaa luoda mielikuvaa, että uskonnollinen tai muu vakaumus tekisi henkilön pätemättämäksi hoitamaan jotakin julkista tehtävää. Niin, asiahan on miltei päinvastoin.
nimimerkki "köyhät_opiskelijat" vielä poikkeat tässä ketjussa, niin voisitko kertoa (jos tiedät) sen noilta syrjäseuduilta akateemiselle uralle juutalaisen lääkärin avustuksella päässeen pojan/miehen nimen. Onhan se siinä mielessä julkinen, että ko. henkilö on ollut (lienee ollut) julkisessa virassa. Kun kyseessä on ehkä 1930- tai 1940-luvulla syntynyt henkilö, hän saattaa olla jo kuollut, mutta me vielä elossa olevathan voisimme esimerkiksi muistelemalla kunnioittaa hänen elämäntyötään.
nimimerkki "köyhät_opiskelijat" vielä poikkeat tässä ketjussa, voisitko kertoa (jos tiedät) sen noilta syrjäseuduilta akateemiselle uralle juutalaisen lääkärin avustuksella päässeen pojan/miehen nimen. Onhan se siinä mielessä julkinen, että ko. henkilö on ollut (lienee ollut) julkisessa virassa. Kun kyseessä on ehkä 1930- tai 1940-luvulla syntynyt henkilö, hän saattaa olla jo kuollut, mutta me vielä elossa olevat voisimme esimerkiksi muistelemalla kunnioittaa hänen elämäntyötään.
siinä kahteen kertaan... johtuu siitä, että ilmoitetaan milloin "palvelinvirhe" ja milloin "laskutoimituksen vastaus on väärä", milloin "aihetta on käsitelty jo aiemmin" taikka sitten viesti vain katoaa useiksi minuuteiksi - - - ties minne.