Olen 12-vuotias tyttö ja mua pelottaa olla yötä pois kotoa en oo uskaltanu sanoo mun kavereil et mua pelottaa ku must tuntuu et se juttu levii ja kaikki nauraa mun piti viikko sit mennä kaveril yötä olin jo sopinu sen ja kaikkee mut sit siel mua alko oksettaa ja lähin kotii ja viime syksynä ku olin leirikiulus ni mä itkin siel paljon ja halusin vaan kotiin mut huomee alkais Power Cup leiri Vaasas ja se on kaukaat kotoo ja sielt ei pääsekkään sit kotii jos tulee koti ikävä ja mun vanhemmat koittaa saada mua rohkaistuu mut se ei vaa auta joten laittakaa viestii jos teil on sama tunne ja miten voisin selviytyy
pelkään olla yötä pois kotoa
12vuotiastyttö
8267
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
mäkin pelkäsin pienempänä (oon nyt 13) olla poissa yön pois kotoa.sitten kun on kerran ollut, muut kerrat ei enää oo niin pahoja :) ite lähettelin vanhemmille paljon viestejä ja kun mentii nukkuun ja laitoin silmät kiinni niin kuvittelin olevani omassa sängyssäni ja se autto :) uskon että sun kaverit ymmärtää jos kerrot niille ;)
Kerro sun kaverille että pelottaa, ei se kerro muille jos et sä halua
Laita vanhemmille vaan viestiä kun siltä tuntuu. Kyllä se siitä!
Sun pitää harjoitella jatkossa vaikka kaverisi luona yötä nukkumista, tätä kutsutaan siedätyshoidoksi. Ei siihen muuten totu, jollei harjoittele.
Kaverille yötä, kerro tästä tilanteesta kaverille ja koko ajan viestiä kotiin! Siitä se lähtee ja seuraava kerta on jo helpompi! :)
Oot kyl aikas nössö
Joo mäki oon 12 vuotias tyttö ja muaki pelottaa tosi paljon mennä yöksi esim kavereille en vaan saa unta siellä koska mua pelottaa. Mua pelottaa tosi paljon kun oon menossa syksyllä leirikouluun koska sieltä en pääsekkään ihan heti pois jos alkaa pelottamaan. En oo uskaltanu kertoa kavereille tästä koska ne varmaan vaa naurais.
Itse olen jo täysi-ikäinen, mutta muistan ala-asteajoiltani 6. luokan luokkaretken (n. 3 päivää) eri kaupungissa. Olin pitkään ainut joka ei halunnut lähteä sinne ihan vain koti-ikävän vuoksi, itkin jo ennen reissua monta päivää. Loppujen lopuksi päätin kuitenkin lähteä ja luokkaretki oli yksi hienoimmista kokemuksista elämässäni. Laitoin vanhemmilleni hyvän yön toivotukset silloin. Vaikka lähtisit johonkin leirille tai kaverille yöksi, vanhempasi eivät häviä mihinkään.
Tsemppiä! :)