Talvivaara nousuun

KotkaofKolava

8

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • henrjii

      Nikkelin hinta kun pikkuisen nousisi. Toimitusjohtajaa tulee pikkuisen sääli, kun teki työtä intohimosta.
      Muista hänen isän kun olin kalliolouhoksella hommissa, niin isä Perä tuli sinne tutkiskelemaan kiviä moska kourassa. Vähän siinä oli aihettakin, kun kalliosta löytyi semmoin puolimeteriä halkaisijaltaan oleva ihan puhdasta antimoonia sisältävä kohta, ittekin keräsin sellaisia nyrkinkokoisia kiviä, kun näyttivät ihan hopealta.
      Pikkuisen jäi kaivelemaan samainen louhos, kun sateella sinne alkoi tulvimaan vettä, ja mukana tuli sellaisia kullan näköisiä kiviä, jota en sitten sen kummemmin noteerannut

      • 1eero

        Mulle jäi Perälästä kuva miehestä joka tosissaan yritti saada homma toimimaan.
        Kuka lähtisi noin suureen yritykseen jossa kävi kuin kävi pelkästä pisneksen takia, hullun uhkarohkeaa ja sitten se mielipaha epäonnistumisesta.


    • ö-Öö

      Joo

      Talvivaara omanlaisensa tapaus, kokolailla täysin tyritty, ennenkuin se edes alkoi tuottamaan mitään. Voi olla "piensijoittajien" rahat lujassa. Itse en sijoittaisi senttiäkään. Ja noit tarvii miljoonia.

      Mutta jos toi veres ydinvoimala joskus valmistuu, siihen kannattaisi sijoittaakkin. Se nyt tahkoaa rahaa muutaman kymenen vuotta. Jos ei siis pamahda.

      En oikein luota pörssikeinotteluun, kun ei ole tuota kristallipalloa. Eikä kyllä kenelläkään muullakaan. Jotkut onnistuvat vaurastumaankin sijoitushommissa, oletettavimmin piensijoittaja menettää rahansa, tavalla, tai toisella.

      =DW=

    • att2

      Miksi kansa on nollaa???


      Siksi että Tieto on nollaa heillä joilla luullaan olevan Tieto ei sitä ole monella alalla. ps. kirjoitus virheet koneessa.

      • henrjii

        Kannattaa mennä maate jos tieto on nollaa, ja vähä väsyttää


    • Ja-toinenkin-kybä

      Maineen palauttamiseksi... Heti kun Talvivaara muuttaa nimensä Kesävaaraksi tai Muu:vaara, ostan niitä osakkeita... tota noin... ainakin kymmenellä... eurolla.

    • Kyllä Talvivaara lähtee nyt nousuun kun johtajien palkkoja nostetaan.

    • Pekka, poika Perä antoi euron Talvivaarasta, ja kuittasi tuloina 20 miljoonaa euroa.
      Näin kävi kun Outokummun kaivosteollisuuden asiantuntijat eivät uskoneet talvivaaraan, (eivätkä usko edelleenkään) mutta Pekka Perä uskoi ja sai poliitikotkin uskomaan, ja se oli vientiä se, poliitikoita vietiin kuin pässejä narusta, ja viedään osin vieläkin.
      Poliitikkojen unelma. Paula Lehtomäellä mopo keuli oikein reippaasti, ja kansakin hurmaantui, tuli laumoina Pekan ja Paulan Perässä.
      Saa nähdä kuka poliitikko uskaltaa sanoa Talvivaaran tuottavan tappiota "maailman tappiin" saakka, ellei joku Pohjois-Korean tapainen valtio ota sitä orjatyövoimalla pyörittääkseen.
      Ja ympäristöongelmat jäävät, aina, ikuisesti Suomen veromaksajien maksettaviksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      72
      4250
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2431
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2274
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      20
      1777
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1632
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1532
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      81
      1506
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      1301
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1203
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1145
    Aihe