Talvivaaraan rahansa hävinneet piensijoittajat miettivät, olisiko jotain vielä pelastettavissa. Menneet eurot ovat menneitä, mutta uutta tuottoa on ehkä mahdollista hakea.
Nyt siis ostakaa Talvivaaraa. Sieltä voi tulla huikea tuotto sijoitukselle.
Pian alkaa louhinta ja homma hoituu nyt kun liikavesi-ongelmaa ei enää ole, purkuputki takaa tuoton.
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/talvivaaraan-sijoittaneita-suomalaisia-kosiskellaan-uudelle-kierrokselle/5152388
Nyt siis ostakaa Talvivaaraa. Sieltä voi tulla huikea tuotto sijoitukselle.
Pian alkaa louhinta ja homma hoituu nyt kun liikavesi-ongelmaa ei enää ole, purkuputki takaa tuoton.
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/talvivaaraan-sijoittaneita-suomalaisia-kosiskellaan-uudelle-kierrokselle/5152388
Vastaukset 8
Vanhimmat
Nikkelin hinta kun pikkuisen nousisi. Toimitusjohtajaa tulee pikkuisen sääli, kun teki työtä intohimosta.
Muista hänen isän kun olin kalliolouhoksella hommissa, niin isä Perä tuli sinne tutkiskelemaan kiviä moska kourassa. Vähän siinä oli aihettakin, kun kalliosta löytyi semmoin puolimeteriä halkaisijaltaan oleva ihan puhdasta antimoonia sisältävä kohta, ittekin keräsin sellaisia nyrkinkokoisia kiviä, kun näyttivät ihan hopealta.
Pikkuisen jäi kaivelemaan samainen louhos, kun sateella sinne alkoi tulvimaan vettä, ja mukana tuli sellaisia kullan näköisiä kiviä, jota en sitten sen kummemmin noteerannut
Mulle jäi Perälästä kuva miehestä joka tosissaan yritti saada homma toimimaan.
Kuka lähtisi noin suureen yritykseen jossa kävi kuin kävi pelkästä pisneksen takia, hullun uhkarohkeaa ja sitten se mielipaha epäonnistumisesta.
Joo
Talvivaara omanlaisensa tapaus, kokolailla täysin tyritty, ennenkuin se edes alkoi tuottamaan mitään. Voi olla "piensijoittajien" rahat lujassa. Itse en sijoittaisi senttiäkään. Ja noit tarvii miljoonia.
Mutta jos toi veres ydinvoimala joskus valmistuu, siihen kannattaisi sijoittaakkin. Se nyt tahkoaa rahaa muutaman kymenen vuotta. Jos ei siis pamahda.
En oikein luota pörssikeinotteluun, kun ei ole tuota kristallipalloa. Eikä kyllä kenelläkään muullakaan. Jotkut onnistuvat vaurastumaankin sijoitushommissa, oletettavimmin piensijoittaja menettää rahansa, tavalla, tai toisella.
=DW=
Miksi kansa on nollaa???
Siksi että Tieto on nollaa heillä joilla luullaan olevan Tieto ei sitä ole monella alalla. ps. kirjoitus virheet koneessa.
Kannattaa mennä maate jos tieto on nollaa, ja vähä väsyttää
Maineen palauttamiseksi... Heti kun Talvivaara muuttaa nimensä Kesävaaraksi tai Muu:vaara, ostan niitä osakkeita... tota noin... ainakin kymmenellä... eurolla.
Kyllä Talvivaara lähtee nyt nousuun kun johtajien palkkoja nostetaan.
Pekka, poika Perä antoi euron Talvivaarasta, ja kuittasi tuloina 20 miljoonaa euroa.
Näin kävi kun Outokummun kaivosteollisuuden asiantuntijat eivät uskoneet talvivaaraan, (eivätkä usko edelleenkään) mutta Pekka Perä uskoi ja sai poliitikotkin uskomaan, ja se oli vientiä se, poliitikoita vietiin kuin pässejä narusta, ja viedään osin vieläkin.
Poliitikkojen unelma. Paula Lehtomäellä mopo keuli oikein reippaasti, ja kansakin hurmaantui, tuli laumoina Pekan ja Paulan Perässä.
Saa nähdä kuka poliitikko uskaltaa sanoa Talvivaaran tuottavan tappiota "maailman tappiin" saakka, ellei joku Pohjois-Korean tapainen valtio ota sitä orjatyövoimalla pyörittääkseen.
Ja ympäristöongelmat jäävät, aina, ikuisesti Suomen veromaksajien maksettaviksi.