Minulle myönnettiin kesäksi toimeentulotukea. Jatkan syksyllä opiskeluja. Syksyn lainan voi nostaa kaiketi 1.8. Pitääkö minun ilmoittaa tästä sosiaalitoimeen? Ja voiko sossu vaatia käyttämään tarvittavan määrän lainaa elokuussa elämiseen ja sitten loppuvuodesta hakemaan tt-tukea, jos rahat eivät riitä? Eikös sossu kuitenkin katso opintolainan kuukausittaisena tulona, lukukauden laina / kuukausien määrä, eli minun tapauksessani 400 e/kk vuoden neljälle viimeisellä kuukaudelle? Tällä logiikallahan tuo ei ole elokuun tukea.
Opiskelijan kesän toimeentulotuki ja syksyn laina
opiskelijakysyy
12169
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Säästä kesä/heinäkuun toimeentulotuesta, että riittää elokuulle. Ainakin suurimmissa kaupungeissa opiskelijaruokalat on auki myös kesällä, joten siinä säästää pitkän pennin ruokakuluissa. Kyllä ne sossussa tietää noi, että millon lainan voi nostaa ja varmasti pakottavat nostamaan.
Ei sitä katota enää loppuvuodelle tuloksi. Jos sulla on rahat käytetty, niin ne on käytetty. Siis jos elokuussa päätät käyttää koko lainan, mutta empä suosittele nostelemaan lainaa kovin paljoa, ellei sitten opiskele jossain täystyöllisyysalalla.
Mutta siis pointti oli, että voinko jättää lainan nostamatta elokuussa (vaikka voisikin nostaa) ja täten jättää ilmoittamatta sossulle? Vai tietävätkö/saavat Kelasta tiedon ja lähettävät selvityspyynnön?
Valitettavasti joudun käyttämään lainaa elämiseen, kun opintotuki hädin tuskin riittää vuokraan. Ja ttt ei lukukausina auta, kun vaativat ensin käyttämään lainan. Laskin, että saisin joku alle 30 e kuussa sitä.
Oikeastaan sen lainan kanssa voi menetellä, miten haluaa, mutta sossu joka tapauksessa lukee lainan sinulle tuloksi, jos sitä voit saada, vaikka et lainaa nostaisikaan. Sossua ei kiinnosta, miten ja milloin käytät lainasi, vain se kiinnostaa, että olet voinut saada takauksen ja olet voinut hakea ja nostaa lainaa.
Eli siis voit jättää lainan nostamatta elokuussa, vaikka voisitkin nostaa. Lainan nostamisesta ja nostamatta jättämisestä riippumatta sossu katsoo lainan tuloksesi, jos voisit nostaa lainan.
Päätöksessä ei kuitenkaan ollut asiasta mainintaa ja elokuun erä on yhtä suuri kuin kesä- ja heinäkuunkin. Eli joudunko ilmoittamaan, että lainan nostaminen elokuussa on mahdollista? Ja jos joudun, saanko elokuulta yhtään tukea, vai nykyisen - 400 e?
Tottakai sossussa tiedetään, milloin opiskelijoille tulee uudet lainaerät nostettavaksi! Tietäähän tuon jokainen tavantallaajakin, joka on vähän viitsinyt ottaa asioista selvää.
Korkeakouluopiskelijalle huomioidaan tulona opintolainaa 400e/kk syys-toukokuulle. Kesä-elokuulle ei lainaa huomioida tulona. On opiskelijan itsensä päätettävissä nostaako lainaa vai ei, sossu ottaa sen kuitenkin tulona huomioon jos lainaan on oikeus.
Toisen asteen opiskelijat voivat useimmiten nostaa opintotukea ja lainaa jo 1.8. alkaen, joten heille voidaan laina huomioida tulona elokuulle, mutta vain siinä tapauksessa että opintotuki on myönnetty koko kuukaudelle.
Ap:lle on tehty peruspäätös tulottomana kesä-elokuulle ja ap ei aio hakea tukea enää syyskuussa, niin se on sitten siinä. Ei sossu enää jälkeenpäin noihin edellisiin laskelmiin palaa jos ei ihan heti seuraavalle kuulle ole tukea taas hakemassa. Eli jos ap ei jätä syyskuulle hakemusta niin hän voi elellä hyvillä mielin koko kesän ja mennä vaikka töihinkin.
Joo, olen korkeakouluopiskelija. Ja semmoinenkin voi jo elokuussa nostaa vaikka koko lainaerän kerallaan. Mutta sossu siis katsoo sen kuitenkin syys-joulukuun tuloksi?
Kyllä. Se on sitten opiskelijan oma vika jos menee koko lainan kerralla nostamaan ja tuhlaa sen.
Enää ei voi koko vuoden summaa nostaa kerralla. Ennen oli näitä tapauksia, jossa tuuliajolla olevat nuoret (joilla luottotiedot vielä kunnossa) kirjautuivat jonnekin oppilaitokseen nostaakseen heti syksyllä koko 3 000€ nopean rahan saamiseksi ilman aikomustakaan maksaa takaisin. Hatkat oppilaitoksesta - sossusta täydet tuet, kun ei enään opiskelija. Ja lainat aikanaan ulosottoon pikavippien jatkoksi.
Minulle räpsähti kesäkuussa koko loppuvuoden lainat kerralla, kesä-joulukuu. Opiskelelen yliopistossa ja nostan myös kesältä opintotukea/lainaa. Koko vuoden lainaa ei voi saada, mutta puolen vuoden/kesä-joulukuun voi ja saa.