Millaisia kokemuksia teillä on flexifuel-autoista? Toimivatko Suomessa, saako tankattua?
http://yle.fi/uutiset/tallainen_on_banaaninkuoren_matka_bioetanoliksi_auton_tankkiin__kuvagalleria/8044968
Banaaninkuoresta etanolia
4
109
Vastaukset
- Jeeps2
FlexiFuel-autot (FFV) on suunniteltu etanolille ja tavallinen bensa on enemmänkin varavaihtoehto. RE85 on oktaaniltaan yli 104, joten turbokoneet siitä todella hyötyvät.
Mitään ongelmia ei ole ollut ajaa kohta 60 000 km läpi vuoden RE85:llä.
Jos kulutus on about 25% enemmän, niin vertailuhinta bensaan on luokkaa 1,25 €. - DGC
Kaksi autoa, kuusi vuotta ja 140tkm.
Täällä saa, en tiedä missä sinä olet. Katso saatavuus ST1:n ja ABC:n sivuilta. Ja tarvittaessa toissijaista polttoainetta eli bensaa saa mistä vaan.
Minulla on vanha tehdastekoinen flexi ja bensavehkeestä boximodattu, tosin muutoskatsastamaton. Tehdastekoinen toimii kelissä kuin kelissä, tosin lohkolämmitimen käyttö on erittäin suositeltavaa. Boximodattu on hankala kylmänä mutta sen kanssa pärjää kun tietää mikä se on ja miten sitä pitää käyttää. Luulen, että pakkasen aiheuttama kulutuksen kasvu on isompi, kuin mitä se olisi bensalla, mutta ei mikään järjetön silti, paitsi jos:
Etanoli höyrystyy huonommin kuin bensa, tästä johtuen sitä kuluu paljon kylmässä moottorissa, en suosittele lyhyen pätkän ajoon. Jos matkat ovat sellaisia, että moottori on suurimman osan ajasta lämmin, ei tällä ole isoa merkitystä.
Öljynvaihtoväli on perinteinen max 10tkm tai lyhyempikin longlifen sijaan. Minä huollan itse ja isossa purkissa öljy on halpaa, joten sillä ei ole isoa merkitystä minulle, mutta merkkihuollon asiakkaalle se tarkoittaa vähän lisää kustannuksia.
Jos verrataan bensaan, molemmissa polttoaineissa on hyvät ja huonot puolensa ja siitä saakin aikaan jo pitkän tarinan. Minä valitsisin ilman muuta E85:n seuraavaksikin, jos en satu siirtymään dieseliin tai johonkin vielä eksoottisempaan. Bensa ei ole minulle edes vaihtoehto. Mutta jollekin muulle se ei sovi käytön, olosuhteiden tai erilaisen arvomaailman takia. - PoronBukee
Kuinkahan paljon lopputuotteessa on mm. suolaa, kun tuonne kipataan kotona sitä ja tätä. No pääosin talouspaperia ja kahvinporoja...
- DGC
Maku ei varmaan ole puhtain mahdollinen. Mutta silti, tislataan 80%:iin ja absuloidaan väkevämmäksi kuin mitä tislaamalla pääsee. Kuinkahan tarkka laboratorio tarvittaisin, jos haluttaisiin selvittää, mistä se pirtu on tehyt? Sen jälkeen siihen tosin sotketaan kaikenlaista öljypohjaista, kuljetellaan säiliöautoilla ja makuutetaan huoltoaseman säiliössä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta703540Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1483463Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463312- 532759
- 322016
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘301942- 481676
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k401665Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä961625- 391390