Mutta teknisiä murheita alkoi olla turhan paljon joten vaihdoin sen tälläiseen ja luotettavuus on ihan eri luokkaa. Nyt on saanut ajella ilman huolia jo monta vuotta. Ajettavuuskin on saksalaisen jämäkkää kun auto on saksalaista suunnittelua. Voisi sanoa että kyseisessä autossa on onnistuttu yhdistämään hyvä ajettavuus ja luotettavuus samaan pakettiin mikä on nykyään aika harvinaista automaailmassa.
https://www.op.fi/op?cid=150832771&srcpl=3
https://www.op.fi/op?cid=150832771&srcpl=3
Vastaukset 8
Vanhimmat
Siis vaihdoit Citroen C4:n tälläiseen mutta teknisiä murheita alkoi olla turhan paljon? Olis varmaan kannattanut pysyä Citikassa. Se ei kyllä ole saksalaista suunnittelua vaan ranskalaista
Etkö osaa lukea? Tuossahan lukee että Ceed on saksalaisten suunnittelema ja luotettavaksi osoittautunut auto.
Luepas aloitus uudestaan ja ihan ajatuksen kanssa niin huomaat että siinä ei lue niin.
No pitäisihän jokaisen tuosta aloituksesta tajuta että siinä kehutaan Kiaa ja haukutaan sitikkaa. Ja linkissä Tapio Ketonen (autoinsinööri muuten) kehuu Kia Ceedia huippuluokan autoksi.
insinööri? Ei helvetti sentään. Jos näin on niin onpahan taas yksi häpeä lisää meidän ammattikunnalle?
Trollin heikko avaus taas kerran.
Citroën C4:
ulkonäkö sisä- ja ulkopuolelta
moottorien ominaisuudet
taloudellisuus
Kia Ceed:
voimansiirto (vaihteensiirron ja kytkimen toiminta ja oikea automaattivaihteisto)
ajettavuus (erillisjousitus takana, Citroënissa yhdystukiakselisto)
toimintavarmuus (varauksin)
Aikalailla samoilla tasolla mennään muuten. Vaikea sanoa kumman ottaisin, ehkä Opel Astran?
Tämä Kia Ceed malli oli muuten kolmanneksi myydyin auto Suomessa v. 2008 heti Golfin ja Octavian jälkeen. Ja kestävin kun on saanut lukea myöhemmin noista vag ryhmän vehkeiden huonosta laadusta.